Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy warto kupować antenę ręczną na pasmo CB do skanera szerokopasmowego?

01 Dec 2012 15:05 3048 6
  • Level 10  
    Witam. Jak w temacie. Posiadam skaner szerokopasmowy ICom IC-R6 i zastanawiam się czy by dało radę słuchać na nim CB kanał samochodowy, czyli to jest chyba 27,180 MHz AM. Mieszkam w mieście. Na antenie fabrycznej to niestety wcale nie słyszę CB. I moje pytanie czy warto wydać te parę groszy i kupić taką antenkę: http://www.radio-sklep.pl/pl/p/NAGOYA-NA-777/329 ? Czy coś będę na tym odbierał samochody i z jakiej odległości? Czy to nie będzie kasa wyrzucona w błoto? Bo do tego trzeba by jeszcze dokupić przejściówkę bo mam złącze SMA w skanerze a tu jest BNC. A anteny ręcznej ze złączem SMA na CB nie widzę. Proszę kogoś doświadczonego o odpowiedź. Chodzi mi tylko o antenę ręczną, żadne magnesowe ani bazowe nie wchodzą w grę. Pozdrawiam
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 24  
    Myślę, że jeśli anteny magnesowe i bazowe nie wchodzą w grę, to z pewnością coś tam lepiej pasmo cb będziesz słyszał na antenie, która proponujesz, ale szału się nie spodziewaj. Tym bardziej jeśli chcesz słuchać w domu, chyba że postawisz skaner na parapecie przy oknie, to będzie coś lepiej. Najlepiej byś słyszał będąc na dworze, albo gdybyś mieszkał w bloku na wyższym piętrze .
  • Level 28  
    zrób szybki test i zmontuj dipola półfalowego - załatw 5,5metra druta ciachnij go na pół i podłącz 1 część do dziurki w złączu SMA, drugą część do gwintu (masy). Staraj się na maxa rozciągnąć te 2 kawałki druta. To jest bdb antena na pasmo CB - jak dalej nic nie bedziesz słyszał - znak, że u Ciebie nie za wiele się dzieje.
    Co do kanału mobilnego - potwierdzam, to jest kanał 19 o f 27,180AM.
  • Level 25  
    Pod warunkiem że zawiesisz dipol w pionie!w poziomie marny efekt ze względu na inną w większości przyjętą polaryzację anten CB (pionową)
  • Level 16  
    Dłuższa antena jest oczywiście bardziej efektywna. Miej na uwadze, że w przypadku sprzętu przenośnego , tzw. ręczniaka drugą częścią anteny jest Twoja ręka. Gdy jej nie ma to "system antenowy" jest niekompletny i gorzej działa.
    Jeszcze jedna uwaga: długie anteny na przejściówce skutecznie wyłamują gniazda SMA.
  • Level 35  
    gustaw353 wrote:
    ....Gdy jaj nie ma to "system antenowy" jest niekompletny i gorzej działa.....
    Faktem jest, antena bez jaj to porażka :D .

A tak na poważnie, na miejscu kolegi luki85pwy "wystrugał" bym sobie malutką antenkę typu magnetic loop. Jeżeli ma służyć tylko do pracy w jednym kanale nie jest wymagane przestrajanie, wystarczy raz dobrany kondensator. Co więcej, przy pracy tylko w nasłuchu kondensator nie musi być wysokonapięciowy. Przy prawidłowym wykonaniu będzie to pracowało "o niebo" lepiej niż taki zwykły "patyk" zwany anteną.
  • Level 16  
    Dziękuję kol. Tomaszowi za wnikliwość i poczucie humoru.
    Poprzedni wpis edytowałem.