Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy w.cz. do CB radia

Stiepanowna 01 Gru 2012 19:41 17400 10
  • Na początku lat 90-tych była duża fascynacja pasmem CB.

W tym czasie popularne były wzmacniacze, które często ulegały awariom z powodu przegrzania lub niewłaściwego zastosowania elementów dopasowujących.

Niedawno w garażu znalazłem uszkodzony CTE-735, a właściwie jego obudowę:

Nie opłacało się go reanimować, a ponadto był zbudowany na tranzystorze polowym MS1307, który dziś nie tak łatwo dostać.
    Przypomniałem sobie, że mam jeszcze IRF510.
    Narysowałem schemat z dwoma takimi tranzystorami połączonymi równolegle, żeby zwiększyć sprawność.

Sam schemat jest standardowy i niczym szczególnym się nie wyróżnia:

Urządzenie nazwałem CTE-735 PLUS.

Płytkę zaprojektowałem pod wymiary obudowy.

Następnie zmontowałem i umieściłem w obudowie.

Testów w domu nie udało się przeprowadzić ze względu na brak obciążenia o odpowiedniej mocy, anteny na dachu dawno już nie ma, podobnie jak zasilacza 15A.
    Wszystkie pomiary przeprowadziłem w samochodzie przy pomocy miernika SWR-430.

Zwykły amperomierz, skalibrowany do 10A:

Antena samochodowa LEMM AT-1200:

Pierwszym krokiem jest odpowiednie ustawienie SWR między nadajnikiem a
    anteną. Mój SWR dostroił się do 1,1 na 20 kanale pasma C.
    Przy testach i ustawieniu wg tej metody nie zapomnijcie włączyć silnik samochodu, żeby uniknąć spadku napięcia na akumulatorze.

Pierwsze włączenie nadajnika z podłączonym wzmacniaczem wykazało, że natężenie prądu wynosi 10A. To zbyt duża wartość dla zastosowanych tranzystorów i powierzchni radiatora, co i wskazał SWR-430 - moc na wyjściu wynosiła 10W.

Poruszając zwojami cewki na wyjściu za pomocą śrubokręta dostrojczego i obserwując przy tym strzałkę SWR-430, otrzymujemy maksymalną wartość mocy. W moim przypadku strzałka zatrzymała się między 5 a 6 kreską, co jest równe ok. 40-60W. Przy takiej mocy wzmacniacz zużywa 8A, a obudowa (radiator) nagrzewa się do ok. 50 stopni.

Trzeba było zrezygnować z oryginalnego wyłącznika suwakowego we wzmacniaczu, bo przepływ prądu powodował sklejanie kontaktów (jego miejsce zajął bezpiecznik).

Na koniec trochę obliczeń:
    8A x 13,2V = 105W
    105W x sprawność (50-60 %) = ~ 50W
    Co potwierdziły zarówno urządzenia, jak i nagrzewanie się obudowy wzmacniacza.

Źródło: http://radiokot.ru/circuit/analog/amplifier/04/

Załączniki:
    Płytka drukowana w formacie SL 5.0.

Tłumacz nie ponosi odpowiedzialności za używanie wzmacniacza z podłączoną anteną. Jako sprzęt amatorski, nie posiada ono homologacji, a ponadto używanie w Polsce i krajach UE urządzeń w paśmie CB o mocy większej niż 4W jest niezgodne z prawem.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Język rosyjski - tłumaczenia

strona: www.dagatlumaczy.pl
    e-mail: tlumacze(malpa)dagatlumaczy.pl
    Specjalizuje się w: elektronika
    Stiepanowna napisał 91 postów o ocenie 56, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2011 roku.
  • Computer Controls
    opamp
    Użytkownik obserwowany
    Stiepanowna napisał:

Co to za obliczenia?
    Freddy
    Poziom 43  
    opamp napisał:
    Stiepanowna napisał:

Co to za obliczenia?

Może zerknij w oryginał
    Cytat:

В заключение немного посчитаем.
    8 ампер Х 13,2 вольта = 105 ватт
    105 ватт - КПД (50-60 %) = ~ 50 ватт
    Что и подтвердили приборы и косвенно нагрев корпуса усилителя.
  • Computer Controls
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Dokładnie. W oryginale był skrót myślowy we wzorze:
    "moc pobierana - sprawność = to co mamy na wyjściu antenowym"

Lepiej to wygląda, gdy moc pobieraną przemnoży się przez sprawność, co da w efekcie moc wyjściową.

Amperomierz i miernik SWR do CB to podstawowe przyrządy, który prawie każdy posiada. Oczywiście taki pomiar niewiele mówi o wzbudzaniu się czy generowaniu harmonicznych, ale przecież jest napisane, że jego wykorzystanie tylko na własne ryzyko!
    siwy_watt
    Poziom 14  
    Czy jest możliwość, aby ten wzmacniacz działał również na wstęgach?
    Jeśli tak, to jak trzeba by było przerobić ten wzmacniacz?
    picia22
    Poziom 27  
    Witam, czy jest ktoś wstanie przetłumaczyć wartości na schemacie oraz podać opis strojenia, albo przerobić schemat pytki w innym formacie.
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    picia22 napisał:
    Witam czy jest ktoś wstanie przetłumaczyć wartości na schemacie oraz podać opis strojenia albo przerobić schemat pytki w innym formacie.

O co konkretnie Ci chodzi? Opis strojenia jest. Cewki mają podaną średnicę drutu, liczbę zwojów i średnicę na której są nawinięte. Dużo też widać ze zdjęć.
    Freddy
    Poziom 43  
    androot napisał:
    picia22 napisał:
    Witam czy jest ktoś wstanie przetłumaczyć wartości na schemacie oraz podać opis strojenia albo przerobić schemat pytki w innym formacie.

O co konkretnie Ci chodzi? Opis strojenia jest. Cewki mają podaną średnicę drutu, liczbę zwojów i średnicę na której są nawinięte. Dużo też widać ze zdjęć.

Tylko gość nie zna ruskich literek i nie wie, że pF, uF, zw ... :)
    mkpl
    Poziom 37  
    @androot przecież to jest wzmacniacz liniowy. Masz wstępną polaryzację bramki zapewniającą pracę w klasie A. Stąd też sprawność od 30 do 50% max! (nie jak autor pisze 50 - 60%, chyba że chodziło o straty). Już pomijam rażący fakt, że do wstęg i AM musi być liniowy wzmacniacz.

Wzmacniacz jest kiepski lepiej zrobić układ przeciwsobny, których od groma w sieci i też na tych tranzystorach bo są bardzo dobre do tego zastosowania.