Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

centrala Beninca head - Wydłużenie zasięgu radiowego anteny - poprzez dodanie pr

02 Gru 2012 10:10 2901 8
  • Poziom 12  
    Witam, próbuję zwiększyć zasięg sterowania napędem bramy poprzez przeniesienie anteny która jest przy centrali na odległość 25 metrów (długość przewodu). Na próbę skręciłem odcinek przewodu który jest przy antenie RG58 z przewodem jaki akurat miałem pod ręką K60 (resztka w krążku długości 40 metrów) jako że efekt był zadowalający, zakupiłem odmierzony odcinek 25m - RG58 ALL. Po podłączeniu nowego odcinka końcówkami zaciskanymi efekt jest dużo gorszy tzn. zasięg anteny przed zmianą - 50m, z przewodem K60 - 120m, z przewodem RG58ALL - 60m. Ponieważ nie jestem specjalistą od radiotechniki proszę o krótkie wyjaśnienie czy ten długi zasięg przewodem nie przeznaczonym do tego jest dziełem przypadku? Ponieważ nie chcę rozcinać w celach testowych (jeżeli nie muszę) tego K60 bo kolor izolacji nie pasuje i trzeba kupić nowy to czy przy krótszym odcinku niż ten testowany - różnica długości 15m, zasięg radiowy może sie pogorszyć? Proszę o sugestię.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Centralka pracuje na 433MHz. RG-58 przy tej częstotliwości i długości ma ogromne tłumienie i stąd gorszy zasięg.
    Należałoby użyć przewodu H500 lub H1000 i porządnych wtyków i gniazd.
    M
  • Poziom 12  
    Wobec tego, czy warto sprawdzić jeszcze raz innym przewodem np. TRISET113 żelowanym, czy pozostać przy tym K60. Czy duże (negatywne) znaczenie może mieć przypięcie przewodu na odcinku 5m do rury spustowej od rynny miedzianej?

Sprawdzę dostępność przewodów o których napisałeś.

Zapytam jeszcze czy dostępne są mierniki którymi można sprawdzić poziom sygnału na danym odcinku przewodu?
    Przede wszystkim potrzeba przewód 50 ohm a nie 75.

50 ohm, o możliwie jak najniższym tłumienu przy częstotliwości 430MHz.
    Do tego przydałaby się antena z prawdziwego zdarzenia. I zasięg się poprawi.
    M
  • Poziom 12  
    Tak myślałem, dlatego tak jak napisałem sprawdziłem na próbę przewodem K60 - taki miałem pod ręką i dodatkowo zamówiłem RG58 ALL o parametrach:

Żyła wewnętrzna - 1,1mm/linka miedziana (Cu)
    Dielektryk - 2,9mm/Spieniony fizycznie PE
    Ekran - Folia Al-PET
    Oplot - 70% CuSn
    Powłoka zewnętrzna - 5,00mm/PVC/czarna
    Impedancja - 50 ± 2 Ω

Zasięg jest dużo gorszy niż na tym K60. Sprawdziłem dostępność polecanego H1000, z tym że jest podobno za gruby (brak takich końcówek) aby połączyć z tym przy antenie RG58, antena jest z przewodem zalanym na stałe w obudowie? Zastanawiam się dlaczego na przewodzie K60 75 Ohm był lepszy sygnał niż na RG58 50 Ohm?
    Ma niższe tłumienie przy 433MHz. RG58 to nie przewód na takie częstotliwości.
    Tłumienie [dB/100m] 24,8 (470MHz) toż to prawie nic z niego nie wychodzi po drugiej stronie.
    M
  • Poziom 12  
    Przewód już znalazłem, niestety będę zmuszony pozostać przy tej antenie, czy jest możliwość dobrego połączenia tego odcinka RG58 z anteną dł.2m bo takich złączek\przejściówek na H1000 nie znalazłem. Nie miałem tego przewodu w ręce, podobno jest dość gruby. Jak zacznę (pruć) tą zaklejoną obudowę z tworzywa to obawiam się że nic z niej nie zostanie.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    jarovnik napisał:
    Przewód już znalazłem, niestety będę zmuszony pozostać przy tej antenie, czy jest możliwość dobrego połączenia tego odcinka RG58 z anteną dł.2m bo takich złączek\przejściówek na H1000 nie znalazłem. Nie miałem tego przewodu w ręce, podobno jest dość gruby. Jak zacznę (pruć) tą zaklejoną obudowę z tworzywa to obawiam się że nic z niej nie zostanie.

Przewody: RF-10, RF-7 i inne wyżej wspomniane. Złączy UC-1/UHF/PL-239 na tą częstotliwość unikaj. Stosuj SMA, N. Żadnych przelotek, czy adapterów. Nie ma problemu ze znalezieniem złączy na kabel typu N męskich i żeńskich na RG-58 i inne, o większej średnicy. Sam mam tak połączone RG-213 z RF-7.

Tłumaczą Ci przecież, że dla tej częstotliwości tłumienie kabla ma kluczowe znaczenie. Ja jeszcze dodam, że wszelkie "łączenia" i złącza też.

Takie problemy, jak Twój to się rozwiązuje dwoma sposobami:
    1. przeniesienie anteny za pomocą dobrego kabla i złączy, ew. zastosowanie innej anteny (o większym zysku, lepszej konstrukcji mechanicznej) - wyżej lub dalej.
    2. przeniesienie odbiornika, bądź dodanie drugiego odbiornika. Zalety: używamy zwykłych kabli sygnałowych, zasilających i używamy anteny wraz kablami będące w komplecie z urządzeniem.
  • Poziom 12  
    Zamontowałem przewód RF7, problem rozwiązany, dziękuję za porady i pozdrawiam.