Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połaczenie symetryczne -> niesymetryczne

djbully 02 Gru 2012 12:08 2793 11
  • #1 02 Gru 2012 12:08
    djbully
    Poziom 20  

Mam w mikserze Auxy wyjścia i wejścia symetryczne, w procku wiadomo niesymetryczne, zawsze to miałem połączone niesymetrycznie, ale mam leżeć w domu niepotrzebne wtyki TRS symetryczne.

Pytanie:

Jak to połączyć symetrycznie? Puszczają sygnał dwoma żyłami w środku od miksera, ekran do miksera, a zostawić niepodłączony przy procku? Co zyskam podłączając w ten sposób? I czy da się to zastosować w drugą stronę, czyli wyjście z procka , gdzie ekran byłby połączony tylko z odbiornikiem czyli mikserem?

Czy to się opłaca czy nic to nie zmieni?

0 11
  • #2 02 Gru 2012 16:07
    wolek14
    Poziom 31  

Cytat:
    Mam w mikserze Auxy wyjścia i wejścia symetryczne, w procku wiadomo niesymetryczne, zawsze to miałem połączone niesymetrycznie, ale mam leżeć w domu niepotrzebne wtyki TRS symetryczne.

Nic z tego nie rozumiem, w każdym procesorze są wejścia/wyjścia symetryczne. Co to za procesor?

Schematy przewodów XLR/TS są na elektrodzie. Nic to nie zmienia jeśli przesyłasz sygnał na odległość 5 - 10m. Jesli nie masz problemów ze zniekształceniami/szumami to zostaw to tak jak jest.

0
  • #3 02 Gru 2012 16:35
    djbully
    Poziom 20  

ZOOM studio 1202, nigdzie nie ma napisane żeby były symetryczne, rozbierać mi się nie chce żeby to sprawdzić. Fakt faktem przesyłane jest to na 50cm. Ale np zakłócenia z telefonu komórkowego, nawet te 0,5metra przewodu nie ma znaczenia jesli jest niesymetryczny?

chodzi mi o coś takiego:
    wyjście aux ......................................wejscie procek
    jack stereo.........................................jack mono
    (+)---------------------------------------(+)
    (-)--------------------------------------masa
    ekran,masa ----------------------przerwa, nie podłaczony

0
  • #4 02 Gru 2012 16:49
    wolek14
    Poziom 31  

Aha, to procesor efektów, myślałem że do PA. Zakłócenia z telefonu nie są "zbierane" przez kable.
    W takim połączeniu nie podłączasz "-".
    Połaczenie symetryczne -> niesymetryczne
    Zamiast XLR na rysunku powinien być TRS.

Tak poza tematem, gdzie zniknął podwieszony wątek ze schematami wszystkich kombinacji połączeń???

0
  • #5 02 Gru 2012 16:54
    djbully
    Poziom 20  

tak, tylko ty pokazujesz połączenie niesymetryczne , a ja to chce połączyć symetrycznie

0
  • #6 02 Gru 2012 16:55
    wolek14
    Poziom 31  

Nie da się połączyć symetrycznie gniazda niesymetrycznego... :)

0
  • #7 02 Gru 2012 17:28
    DjMapet
    Poziom 43  

Oczywiście do połączenia niesymetrycznego możesz użyć też wtyków TRS, jeśli takie akurat tylko masz, tyle że pin styku ring (pierścień) połącz (zlutuj) z pinem korpusu, czyli ekranem.

Pozdrawiam.

0
  • #8 02 Gru 2012 22:01
    djbully
    Poziom 20  

wolek14 napisał:
    Nie da się połączyć symetrycznie gniazda niesymetrycznego... :)

Ja tam uważam, że się da. W mojej koncepcji sygnał nie biegnie ekranem, więc nie jest niesymetryczny. Ale po dłuższym namyśle stwiedziłem, że może być jeden problem, mianowicie obudowy zamontowane na jednej szynie rack, zapętli się masa.

0
  • #9 02 Gru 2012 23:25
    2073718
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 03 Gru 2012 11:05
    wolek14
    Poziom 31  

djbully, nie rozumiesz jak działają połączenia symetryczne. Twoja koncepcja nie daje żadnych zysków, ponieważ nie ma głównego elementu takiego połączenia, czyli odwrócenia w fazie i zsumowania jednego z sygnałów. Żaden preamp przy wtyku niesymetrycznym nie wykona takiej operacji, bo nie jest do tego przystosowany. Łącząc w sposób jaki opisujesz, jedyny zysk to podwojenie amplitudy sygnału wyjściowego, gdyż wpinasz się pomiędzy 2 sygnały odwrócone w fazie, podobnie jak przy mostkowaniu wzmacniacza mocy.

0
  • #12 03 Gru 2012 14:22
    2073718
    Użytkownik usunął konto