Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1.9 SDI - ciśnienie powietrza doładowującego

02 Gru 2012 13:59 903 3
  • Poziom 2  
    Witam,

chciałbym spytać czy zna ktoś dobrą literaturę ogólnodostępną, w której znajdę wzór na wartość potrzebnego ciśnienia powietrza doładowującego. Wszędzie gdzie szukam, wartość tego ciśnienia jest z góry ustalona przez autora, bez głębszego wyjaśnienia. Pytam, ponieważ muszę zaprojektować intercooler do silnika 1.9 SDI, a ciśnienie potrzebne jest mi do wykresów indykatorowych i doboru sprężarki.

Dzięki z góry
  • Poziom 28  
    Ty chcesz uturbić sdi??? Słupek nie da rady.
  • Poziom 2  
    Nie pytałem czy się da czy nie - po prostu muszę wykonać projekt obliczeniowy intercoolera do takiego silnika.
  • Poziom 32  
    Nie ma prostego takiego wzoru. Ciśnienie doładowania jest pochodną masy powietrza, a tą się ustala max 1:17 żeby nie dymił (paliwo/powietrze). Tłumienie przepływu trzeba liczyć oddzielnie dla filtra powietrza, rury przed turbiną, za turbiną a przed IC i po IC(różne średnice). Do tego dochodzi rezonans zależny od objętości kolektorów i długości. (np. długi kolektor lepsze napełnianie w zakresie niskich obrotów). Dla mnie zadania z oblicznia przepływu cieczy i gazów do była masakra i nie chciałbym do tego wracać. Wielkość IC i tak jest kompromisem.