Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

asus eee pc 1001pxd - Brak dostępu do partycji NTFS na Lubuntu live cd

02 Gru 2012 19:40 5160 31
  • Poziom 12  
    Witam
    Siostra przywiozła mi swojego netbooka do naprawy, tzn uszkodziła system i chce żebym jej zdjęcia z dwóch dysków pozgrywał. Odpaliłem Lubuntu na live cd i zacząłem kopiować z dysku D. Prawie wszystko się skopiowało oprócz jednego folderu. Jak cokolwiek z niego kopiuję to pojawiają się błędy:
    "Nazwa pliku: Błąd podczas dzielenia pliku: Błąd wejścia/wyjścia"

Na dysk C w ogóle nie mogę wejść co jest strasznie dziwne.
    Jest jakiś sposób żeby to pozgrywać? Ponoć to bardzo ważne.
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Spec od komputerów
    Dysk jest uszkodzony. Najpierw kopia posektorowa. Potem odzyskiwanie danych.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2341359-30.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11122592#11122592
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11312672#11312672
    Po odzyskaniu danych zerowanie dysku i ponowne sprawdzenie SMART.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html
    Pozdrawiam.
    Przed wykonaniem kopi posektorowej nie męcz tego dysku bo zmniejszysz szansę odzyskania danych.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    W tym linuxie co pobrałem (z partition magic) da się zrobić tą kopię posektorowaną? bo za bardzo nie wiem co to jest. Jak na razie odpaliłem GPartek i pokazało mi kilka partycji.

Bardzo zdziwiło mnie to że nie ma tam tej z pendrive z którego odpalam tego linuxa.

edit: znalazłem to https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html ale pojawia się jeszcze jeden problem. mianowicie nie dysponuję tak wielkim pustym dyskiem, mam dysk na usb 500 GB tyle tylko że są na nim moje dane, a do pliku nie mogę zrobić tej kopii bo FAT nie obsługuje tak dużych plików...

Dodano po 2 [godziny] 18 [minuty]:

to co mam teraz zrobić?
  • Spec od komputerów
    Na której partycji są dane do odzyskania i ile GB ? Pen jest jako /dev/sdb. W prawym górnym rogu gparted się wybiera dysk. Na dysku 500 GB masz system plików FAT ?
  • Poziom 12  
    Mówisz o tym dysku przenośnym na usb? Dysk ma 500GB i zajęte mam na nim ok 100 GB.
    Z tego netbooka mam odzyskać ok połowę partycji sda1 (screen) bo na sda3 została już chyba tylko muzyka.
    Jeśli nie będzie innego wyjścia to przeniosę dane z tego 500 GB na inny komputer.
  • Spec od komputerów
    Na początek zrób kopię partycji ukrytej sda2 jeżeli nie masz DVD/pena recovery zrobionego ,żeby było z czego przywrócić oryginalny system po zerowaniu. Kopię MBR też zrób. Potem dobierzemy się do sda1. Partimage (jest na partedmagic) użyj do zrobienia kopi sda2. Partimage dzieli domyślnie plik obrazu na kawałki po 2GB to na FAT wejdzie.
  • Poziom 12  
    recovery nie będę robił bo i tak instaluję tam potem Windowsa XP, a na partycji recovery jest Win7.
    MBR to ta 16 MB partycja rozumiem?

A jak mam zrobić kopię tej 100 GB?

Cytat:
    "dd if=/dev/sda | gzip > /mnt/HDDWinPart2/backup.gz "

to polecenie nie zadziała mi. czy można to jakoś podzielić na części albo coś takiego? tak żeby mi ten dysk FAT'owy to "przyjął"?

edit. no ok. dzięki ;) za chwilę będę próbował i powiem jak rezultaty...
  • Spec od komputerów
    Jak nie potrzebujesz partycji recovery to i MBR też nie potrzeba. Powinno się robić kopię 1:1 przy uszkodzonym systemie plików. Kopia partycji skompresowana i w kawałkach nie jest najlepszym pomysłem. Można próbować zrobić kopię sda1 programem partimage (myślę że się nie uda i będzie błąd wejścia/wyjścia ) i potem ją przywrócić na dysk po zerowaniu (jeżeli zerowanie pomoże). Wszystko zależy od tego jak ważne są dane do odzyskania.
  • Poziom 12  
    zgłupiałem całkowicie. :D
    Czyli jedynym ratunkiem dla tych danych jest:
    1. Znalezienie jakiegoś ok 300 GB dysku z systemem plików NTFS (lub innym obsługującym pliki po 300 GB).
    2. Zrobienie odbicia lustrzanego uszkodzonego dysku.
    ?

Czyli dupa, bo nie mam podłączyć jak innego dysku do tego laptopa, a wszystkie dyski na usb mają z reguły FAT32...
    Czy jak przekonwertuję system plików z FAT32 na NTFS poleceniem convert h: /fs:ntfs to istnieje jakieś ryzyko że coś pójdzie nie tak?
  • Spec od komputerów
    Mam kilka dysków USB i mają NTFS. Producenci formatują dyski na FAT32 ,żeby były widoczne w urządzeniach nie obsługujących NTFS.
    Zrób kopię sda1 przez partimage na dysk USB. Może się uda zrobić bez erora.
  • Poziom 12  
    Dobrze, tak więc przekonwertowałem dysk zewnętrzny z fat na ntfs. Co prawda pojawił się jakiś błąd na końcu "Błąd danych (CRC)", ale jak teraz wchodzę w właściwości dysku to pokazuje ntfs.

Co po kolei zrobić żeby zrobić to odbicie lustrzane tego dysku?
    I jeszcze jedno, czy dysk ten przy tej operacji musi być pusty czy mogą być na nim jakieś dane?
  • Spec od komputerów
    Mogą być dane bo kopia posektorowa utworzy plik.Ważne żeby było tyle wolnego miejsca z zapasem ile ma kopiowany dysk lub partycja. Można użyć ddrescue. Polecenie
    ddrescue --force /dev/sda1 /media/sdb1/kopiasda1.img
    Zakładam ,że dysk usb zamontowany będzie jako sdb i ma jedną partycję sdb1.
  • Poziom 12  
    Prawdopodobnie miałeś na myśli: /dev/sda (bo sda1 to partycja), ale wolę się upewnić? ;)

Aha, i jak długo mniej-więcej trwa taka operacja?

edit: już jest 190 błędów (7221kB) mam nadzieje że to nie aż tak dużo...
  • Spec od komputerów
    Jeżeli zmieści się obraz na dysku to oczywiście cały lepiej skopiować niż tylko partycję. W zależności od stanu dysku od kilku godzin do kilku dni trwa robienie kopi posektorowej. Najdłużej kopia posektorowa u mnie trwała trzy dni i noce. Partycja dysku USB musi być zamontowana oczywiście przed wydaniem polecenia ddrescue.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Jest zamontowana ;)
    Kurde to mnie zmartwiłeś z tymi 3 dniami xd pewnie u mnie będzie to podobnie trwało. mam nadzieje że nie "zajadę" tego dysku na usb...
    Dzięki wielkie jak na razie za pomoc! Widzę że masz wielką wiedzę w tym temacie.

Dam znać jak się to skończy kopiować, to mi będziesz mógł pomóc odpalić ten obraz. ;)
    Pozdrawiam!

Dodano po 51 [minuty]:

jeszcze jedno pytanie może. co zrobić żeby mi się ten linux nie wyłączał. bo przed chwilą musiałem od nowa uruchomić to tworzenie kopii bo system prawdopodobnie się uśpił. chciałbym żeby ekran był wygaszony ale żeby wszystko normalnie pracowało...
  • Spec od komputerów
    Partedmagic się nie wyłącza sam. Zostawiałem kompa na kilka dni jak robiłem kopię posektorową mocno pokiereszowanego dysku i spokojnie czekałem aż zrobi. Można robić kopię na raty z plikiem dziennika.Pierwszy przebieg ddrescue z parametrem r=0. Czyli najpierw kopiuje sektory które bez problemów dadzą się czytać a potem zwiększa się parametr r i następuje próba kopiowania pozostałych sektorów. Już skopiowanych sektorów nie próbuje czytać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Co prawda JESZCZE nie skończyło się kopiować, ale zapytam z wyprzedzeniem. Co teraz z tym obrazem zrobić? Zamontować w daemonie czy coś takiego?

Załączał zdjęcie ekranu żeby pokazać jak wolno się to kopiuje ;)) (Tak, zdjęcie, bo wolę nic nie robić na tym komputerze, dopóki się to nie skończy kopiować).

Dodano po 4 [godziny] 13 [minuty]:

aha i jeszcze jedno. z jakim parametrem sformatować ten uszkodzony dysk?
  • Poziom 12  

czy to jest normalne?! wkurzyłem się maksymalnie, bo przy wolnym jeszcze prawie 200GB nie powinno nic takiego wyskoczyć, ale trudno, odzyskam tyle ile się da, nie będę tego od nowa robił...

PS. wiem że post ten nie miał większego sensu, ale się zdenerwowałem, i to konkretnie ...
  • Spec od komputerów
    Komunikat jest jasny. Zabrakło miejsca.
  • Poziom 12  
    zerowałem dysk MHDD i chyba coś poszło nie tak:

przed zerowaniem zrobiłem S.M.A.R.T.a

Da się coś z tym jeszcze zrobić czy tylko dysk do wymiany?

PS. Może jeszcze dodam że próbowałem na linuxie i wywaliło taki błąd:
    Cytat:
    dd: writing to '/dev/sda' : Input/output error
    145+0 records in
    144+0 records out
    73728 bytes (74 kB) copied, 3.69828 s, 19.9 kB/s
  • Poziom 12  
    Niby sie zrobilo, ale wyskoczyl blad, wiec do konca nie jestem przekonany...
    Pozdrawiam

PS. Teraz, rozumiem, mam zrobic remap dysku, nastepnie s.m.a.r.t. i porownac z tym przed zerowaniem?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Zerowanie poszło ok. Napisał że cały dysk wyzerował. SMART od razu zobacz i wstaw na forum.SMART możesz z partedmagic odczytac (ikona disk health lub wpisz w terminal gsmartcontrol ) i wybierz dysk. SMART jest w zakładce attributes.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    chodzi Ci o S.M.A.R.T. czy o ten drugi test, którego nie skończyłem (drugi screen)?
    asus eee pc 1001pxd - Brak dostępu do partycji NTFS na Lubuntu live cdasus eee pc 1001pxd - Brak dostępu do partycji NTFS na Lubuntu live cd
    PS. Zastanawiam się czy będę mógł jeszcze zainstalować tam system?