Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka śrubowa do okazjonalnego użytku

02 Gru 2012 20:26 10392 27
 • Poziom 16  
  Witam,
  ze względu na to, że ceny używanych ale jeszcze zupełnie nie wyeksploatowanych sprężarek śrubowych są już w miarę przyziemne to zastanawiam się czy ma sens kupno sprężarki śrubowej do domowego warsztatu gdzie mam małą piaskarkę kabinową. Sprężarka tak jak na wstępie zaznaczyłem będzie użytkowana w początkowym okresie używana bardzo rzadko np. 1-2 razy w mc.
  Myślę o sprężarce o mocy silnika elektrycznego max 7,5 kW i wydajności 0,7-1,2 m3/min.
  Poczytałem trochę ogólnie i sam nie wiem czy to ma sens ? Normalnie rozdwojony jestem bo - do mojej piaskarki kabinowej (firmy TDC Dumański) potrzebna mi sprężarka o wydajności 1 m3/min + zbiornik buforowy 0,5-1 m3 a jednocześnie wiem, że śrubówki lubią długą pracę i taki jej rodzaj jest do nich wskazany.
  Jakie jest Wasze zdanie ? Liczę na rzeczowe i sensowne wyjaśnienia.
  Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi.
  Grzegorz

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dodam, że ceny interesujących mnie sprężarek są w zakresie 4- 7 tys. zł , a w dalszej perspektywie przewiduję troszkę częstrze używanie takiej sprężarki jak mi czas pozwoli to przynajmniej raz na tydzień. Jestem automatykiem, zaimuję się też pompami i do tego jest mi właśnie potrzebna piaskarka (z czyszczenie wirnika i powlekanie preparatami przeciw abrazyjnymi).
  Moim typem sprężarki śrubowej jest np. Demag Start 7,5 kW, 0,9 m3/min , 10 bar lub Alup 7,5 kW SCD 10-10 0,98 m3/min, 10 bar.
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Użytkownik obserwowany
  W takiej cenie kupić śrubowa dobrą cud o od razu łożyska i oleje i filtry do wymiany z paskiem. Jak potrzebujesz coś co będzie pracowało parę godzin dziennie to kup tłokową śrubową dobijesz aby.
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Poziom 16  
  Witaj,
  nie zgadzam się z Tobą, bo mój znajomy kupił śrubową Bose 7,5 kW z 2001 ze stanem licznika 16000 h za 5,5 tys. zł , do warsztatu wulkanizacyjnego , po zakupie zrobił podstawowy serwis i mu to chodzi już prawie 2 lata.
  Tylko u miego jest większe zużycie sprężonego powietrza ale jak ma postój lub wyjazd to tez jej nawet przez tydzień nie włącza.
  A mój "przypadek" będzie jeszcze rzadszy i dlatego się zastanawiam na śrubówką.
  Mam już tłokową o wydajności 360 l/min ale do piaskarki ona nie ma racji bytu, używam ją do narzędzi pneumatycznych.
  Zdaję sobie sprawę z ogólnego tematu i troszkę mnie zastanawia tylko czy jej stosunkowo rzadkie używanie nie będzie jej niszczyło ?
 • Użytkownik obserwowany
  Pokazać ci zdjęcia zjechanych śrub jakie wyjmowałem jak mówili że coś hałasuje w sprężarce...
 • Poziom 16  
  Nie o to mi chodzi kolego, nie przekonuj mnie , że wszystko co uzywane to szmelc.
  Zakładając jednak, że kupię dobrą to odpowiedz konkretnie na pytanie - czy dobra ale okazjonalnie używana będzie się psuła czy nie z powodu tego , że będzie pracowała np. 2 h co 2 tygodnie ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Kolego , do piaskarki nawet małej kabinówki MUSI być sprężarka śrubowa bo :
  1. tłokowa o mocy silnika 7,5 kW nie jest w stanie mieć wydajność około 1 m3/min
  2. sprężarka tłokowa nie jest przeznaczona do pracy ciągłej a śrubowa wręcz odwrotnie
  3. zbiornik buforowy musi być i ja kupiłem taki o pojemności 1 m3 bo pracująca piaskarka już z dyszą 6 mm zużywa naprawdę dużo powietrza, moja TDC ma w instrukcji zuzycie 0-9 do 1,5 m3/min przy dyszy ściernika 6 mm.

  Dlatego uważam, że śrubowa z silnikiem 7,5 kW ( zasilanie domowe a nie przemysłowe ! ) o wydajności 0,9 m3/min z ciśnieniem max 10 bar + zbiornik 1 m3 będzie dobrze dobrana , tylko mnie martwi czy jeśli będzie miała dłuższe postoje to czy nie będzie to na nią źle wpływało. Słyszałem ,że ze śrub spływa olej i kilka takich rozruchów może ją zniszczyć ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  Tak to prawda że ze zbiornika można zrezygnować ,jeżeli dysponujemy sprężarką o zmiennej wydajności. Sprężarka śrubowa może pracować w cyklu przerywanym lub okresowym, lecz musi być zapewniony bieg jałowy podczas włączenia i wyłączenia uradzenia.
  Ważne żeby był sprawny układ smarowania i odolejania ( filtr dokładnego oczyszczania).
  Chłodnica oleju i powietrza tez jest konieczna .
 • Poziom 16  
  Ze zbiornika w przypadku piaskarki kabinowej NIE MOŻNA zrezygnować bo gdy zadziała ODPYLACZ - otwiera się na 2 s co 50 s to jest taki spadek ciśnienia , że żadna sprężarka solo nie da rady.
  No jak ma się utrzymać ciśnienie na dyszy ścierniwa 6 mm jeśli się otwiera zawór 1 " do strzepania filtra ! Ludzie litości !
  Koledzy ale te "doradki" są bez sensu .
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Witajcie,
  no nie zgodzę się z Tobą kolego , cały czas mówię o piaskarce kabinowej a nie o piaskowaniu przemysłowym,
  ale no własnie wróćmy do źródła czyli do tematu - czy rzadko używana śrubówka będzie się psuła czy nie ?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
 • Poziom 16  
  A ta teoria, że jak śrubówka nie jest często używana to spływa olej ze śrub i po kilku takich załączeniach może ulec znacznemu pogorszeniu popmowania jak również wilgoć powoduje ich rdzewienie ?
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Witam

  Kolego zdecydowanie odradzam ci kupno sprężarki śrubowej jak to określiłeś "do okazjonalnego użytku", ponieważ w sprężarce podczas kompresji wytwarza się dużo wody a jeśli śruba mało pracuje to nie dogrzewa się dobrze i woda nie wyparuje co skutkuje rdzewieniem powierzchni rotorów i łożysk. Nie raz już się spotkałem z kilku letnią śrubą co miała 100rh przejechanych i stopień śrubowy nadawał się do remontu.
 • Poziom 16  
  Witaj,
  no własnie tego się trochę boję ale może jak bym ją choć raz na tydzień puścił na jeden cykl to zawsze będzie trochę przesmarowana albo przed rozruchem słyszałem, że można wstrzyknąć strzykawką w dolot i to też ma je ochronić.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Przed dłuższym postojem należy zabezpieczyć sprężarkę poprzez zalanie olejem stopnia śrubowego że tak się wyrażę do pełna, jeśli ponownie będziesz chciał ją uruchomić sprawdź czy w zbiorniku oleju nie zebrała się woda (odkręcasz korek spustowy woda będzie leciała pierwsza).

  Uruchamianie raz na tydzień na jeden cykl nie wiele pomoże, sprężarka śrubowa jest przeznaczona do pracy ciągłej, tłokowa nie.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Na dole śruby zawsze jest olej. Do górnej części olej się przyczepia i długo czasu minie zanim spłynie. Woda zbiera się w zbiorniku separatora i tam korozja jest bardzo minimalna. Ogranicza ją brak tlenu i specjalne pokrycie separatora ( tanie zamienniki tego nie mają ) Natomiast krytycznym momentem jest rozruch elementu. Sporo nowszych konstrukcji ma zapisanych w sterowniku ilość rozruchów na godzinę. Jeżeli ta ilość zostanie przekroczona to sprężarka nie wyłączy się przez najblisze 30minut.
 • Poziom 16  
  Witajcie,
  czyli co jak ją włączę raz na jakiś czas np. co dwa lub trzy tygodnie i pochodzi ze dwa lub trzy cykle ( spuszczając powietrze ze zbiornika buforowego ) to nic jej za bardzo nie ubędzie. Ale mam nadzieję, że z czasem więcej zarobi.
  Kupiłem właśnie sprężarkę Manessmann Demag Start 1010 z silnikiem 7,5 kW o wydajności 0,9 m3/min 10 bar + zbiornik 1 m3 własnie do tej piaskarki TDC Dumański i jest wszystko OK. Ciśnienie 4,5 bara do dyszy ścierniwa 8 mm i oczyszczenie odpylacza 2 s co 45 s i spadek ciśnienia na dyszy w czasie pracy odpylacza to około 0,3 bara !
  Wiem , że uzbroiłem armię aż za bardzo ale wolę mieć święty spokój a nie czekać aż dodmucha powietrza.
  Powiem Wam, że się zdziwiłem jak gość, który przywiózł mi sprężarkę a miałem dwie do wyboru , że jedna zamarzła w chłodnicy i rzygneło olejem, że hej !
  Ja swoją trzymam w ciepłym garażu i do piaskarki w zimę będę ją przewoził na paleciaku bo zostawić ją w zimnym warsztacie to pewna skucha.
  Wiem, że kondensuje się woda ale nie myślałem, że aż tak.
  Srubówka jest bardzo nie odporna na minusowe temperatury , jak widzę to fakt.
 • Poziom 16  
  Witam wszystkich i piszę kilka zdań bo chyba czas zakończyć ten temat.

  Zakupiona Manessmann Demag Start 1010 z silnikiem 7,5 kW o wydajności 0,9 m3/min 10 bar okazała się po okresie entuzjazmu niemiłą ale w sumie do opanowania niespodzianką. Okazało się, że miły Pan Sebastian to po prostu drobny oszust z dużą dawką banalnej gadki.
  Najbardziej bezczelne i złodziejskie było to , że handlarzyna podrobił tabliczkę znamionową - orginalna metalowa a nie papierowa naklejka na aluminiowej blaszce ! Rok produkcji z jego tabliczki 2001 nie ma się nic do faktu , że jest to maszyna z 1998 r !!! Tak wskazuje tabliczka na chłodnicy i zbiorniku separacyjnym.
  Maszyna posiadała uszkodzoną chłodnicę powietrza (tak naprawdę jest to podwójna chłodnica powietrza i oleju oczywiście z dwoma niezależnymi obwodami) co powodowało jej mniejszą wydajność i przedewszystkim przez tą nieszczelność schodziło powietrze z instalacji.

  Ze względu na mój hroniczny brak czasu dałem ją do firmy ..... , której też w sumie nie ma za co reklamować do serwisu i naprawy przedewszystkim tej chłodnicy. Koszt nowej aluminiowej chłodnicy to około 6000 zł !!! Aby ją pospawać trzeba ją najpierw pociąć aby po odcięciu boków można pospawać uszkodzone miejsca no i trzeba pospawać rozcięcia oczywiście.
  Koszt 480 zł dla spawacza w pełni zasłużony ! Idealnie zrobiona ! Szczelna i praktycznie spawy jak z fabryki.
  Koszt pozostałych rzeczy tj. filtr powietrza , oleju i najdroższy bo około 250 zł filtr separatora olej-powierze, pasy klinowe, olej sprężarkowy tu około 5 l i koszt serwisu - to razem 600 zł , razem cały koszt 1080zł !
  Cena zakupu u niesławnego Pana Sebka to 5500 zł
  Dokupiłem też do niej około 2 m2 pianki wygłuszającej bo wcześniej ktoś uznał to za zbędny bajer a efekt po przyklejeniu jest po prostu niesamowity, sprężarka jest cichsza o conajmniej połowę niż wcześniej bez wygłuszenia.
  Na szczęście moje okazało się , że śruba jest w stanie dobrym, nie była grzebana jak również sterownik. Okazuje się też , że dzięki zintegrowanemu sterownikowi ta sprężarka jest stosunkowo dobrze zabezpieczona przez producenta przed nadmiernie dużym przeciążeniem, minusową temperaturą otoczenia i innymi groźnymi sytuacjami.
  Handlarz nie był w stanie coś tam odłączyć lub zmienić liczniki bo nawet fabryczny serwis nie jest w stanie tego zrobić. Więc przy całkowitym czasie pracy 16700 h i czasie popmowania 13600 h jest to maszyna weksploatowana w 30 % . Zadobyłem też do niej kompletną dtr wraz z serwisowym opisem funkcji i regulacji sterownika dzieki uprzejmości autoryzowanego serwisu Compair (Demag wchodzi w skład ich grupy) i teraz mam pełne rozeznanie co się z nią może dziać (lista kodów błędów)
  Reasumując, za trochę nerwów i około 6500 zł mam sprawną i stosunkowo pewną sprężarkę po pełnym przeglądzie, który powinien wystarczyć na około 2500 h pracy - u mnie ze trzy lata. Po tym wszystkim ogólnie jestem średnio zadowolony ale z drugiej strony za tą kwotę co bym kupił - to samo albo i gorzej.
  Kupując taką sprężarkę obejrzyjcie ją koniecznie dokładnie, po wyłączeniu nie może tam nic syczeć czy kapać a sprzedawca nie zasługujący na tą nazwę czyli handlarzyna nie da Was się nakręcić na zakup !
  Co do głównej rzeczy w moim temacie ''czy praca okazjonalna będzie na nią źle wpływała ?" to wiem już po rozmowie z kompetentnym przedstawicielem producenta to wiem, że najbardziej groźne jest jej przetrzymywanie w pomieszczeniach gdzie może wystąpić mróz i nie terminowa wymiana oleju.
  Olej okresowo zmieniany zapewni właściwą ochronę stopnia śrubowego.
  Myślę , że temat mogę zamknąć.
  Dziękuję Wam wszystkim za pomoc lub szczere chęci.
 • Poziom 2  
  Witam. Posiada ktoś może kody błędów i manual do tej sprężarki(sterowanie delcos 1000)?
 • Poziom 16  
  Gdzieś mam, jak znajdę to zamieszczę.
 • Poziom 23  
  A jak sprężarka? Działa do tej pory?
 • Poziom 9  
  Witam mam pytanie zamierzam kupić spreżarka srubowa spalinowa do 25 tys i pytanie mam co do motogodzin otóż wszyscy podają np 1450 motogodzin zdjęcie licznika gdzie jest 6 cyfr 014506 gdzie ta 6-tka jest skrajna jej do motogodzin się nie wlicza?
 • Poziom 43  
  W żadnej od lat nie ma licznika motogodzin. A ostatnia cyfra jest po przecinku lub w innym kolorze. Więc to dziesiątki.
 • Poziom 9  
  Tak sprężarki w takim przedziale cenowym to roczniki 2007 -2011r podejrzewam ze jesli w samochodzie nie problem cofnac licznik w takich sprzęcie to tym bardziej nie problem.Ale coś trzeba kupić i ryzykowac😊