Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa SAT + DVB-T (Azart) + Kablówka

02 Gru 2012 21:08 3060 9
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich forumowiczów!
    Kupiłem właśnie mieszkanko i przymierzam się do remontu, w tym między innymi chcę zrobić nową instalację antenową. Jako że nie jestem ekspertem to proszę o pomoc i opinie.
    Na początek układ mieszkania z zaznaczonymi wejściami poszczególnych instalacji:

A teraz jak ja to widzę:

Zamysł jest taki, że doprowadzam do jednego miejsca wszystkie sygnały zasilające, a następnie w zależności od tego co będę chciał oglądać (na co mnie będzie stać w danym momencie :) podłączam wybrany kabel do rozgałęźnika R3 Signal i mam sygnał w wszystkich pokojach. Wszystkie kable zasilające i rozgałęźniki chcę zabudować w skrzyneczce.
    Azart doprowadziłem bo "fachman" z administracji twierdzi, że po tym kablu będzie puszczany sygnał cyfrowy po wyłączeniu analogowego. Mam zamiar zabudować tam rozgałęźnik dwudrożny ( jeden sygnał do centrali drugi w dół do sąsiadów)

Zastosowane rozgałęźniki:
    z kablówki:

i rozgałęźnik na pokoje:

Teraz seria pytań :)
    1. Po pierwsze czy to będzie tak funkcjonować?
    Dodatkowo (nie ma na rysunku) z pokoju P1 do P3 mam puszczone dwa kable koncentryczne zakończone obustronnie gniazdami 2xSAT
    2. Czy jako rozdzielacze sygnału stosować rozgałęźniki czy odgałęźniki ?
    3. Czy przed rozgałęźnikiem azartu dodawać ogranicznik przepięć czy taka instalacja jest już w niego wyposażona?
    4. Może jakieś sugestie - czy idzie to uprościć ? czy o czymś nie zapomniałem ?

Acha zapomniałem dodać, że równolegle z kablem koncentrycznym do każdego z gniazd doprowadziłem skrętkę.

Proszę o opinie i porady
  • Poziom 20  
    Witam

1. Sygnał z AZART-u i Kablówki możesz rozgałęzić ale Satelitarnego się nie da.
    Gdyż musisz zastosować miltiswitch.
    2. W mieszkaniu rozgałęznik jest bardziej wskazany.
    3. Powinien być, ale najlepiej taki zastosować dla wszystkich sygnałów DGA-190
    4. Sugestie.

Ja bym rozdzielnie zrobił w pomieszczeniu P3. Gdyż w nim jest sygnał SAT i AZART.
    Wystarczy tylko doprowadzić kablówkę. Mniej kabla i prościej.
  • Moderator
    Jeżeli robisz remont totalny, to zastanów się czy w miejscu gdzie będą ciągnięte kable nie wsadzić do muru peszla.
    Jeżeli nie masz takich możliwości to chociaż opracuj trasę/trasy kablowe w odpowiednich listwach przypodłogowych, by mieściły w sobie np 3 koncentryki i kilka skrętek.
    To bardzo pomoże w przyszłości.
  • Poziom 8  
    genek75 napisał:
    Witam
    Ja bym rozdzielnie zrobił w pomieszczeniu P3. Gdyż w nim jest sygnał SAT i AZART.
    Wystarczy tylko doprowadzić kablówkę. Mniej kabla i prościej.

No tak ale jest problem estetyczny nie chcę za dużo wyłączników, wzmacniaczy, itp w tym miejscu :)

irekr napisał:
    Jeżeli robisz remont totalny, to zastanów się czy w miejscu gdzie będą ciągnięte kable nie wsadzić do muru peszla.
    Jeżeli nie masz takich możliwości to chociaż opracuj trasę/trasy kablowe w odpowiednich listwach przypodłogowych, by mieściły w sobie np 3 koncentryki i kilka skrętek.
    To bardzo pomoże w przyszłości.

Dlatego właśnie chcę rozprowadzić kable pod wylewkami żeby mieć bazę pod przyszłe instalacje, a jak kiedyś czegoś braknie to wtedy będę kombinować za listwami
  • Poziom 24  
    Ale od skrzynki do listwy będzie kabel na wierzchu lub będzie Cię czekało kucie ściany...
  • Poziom 20  
    Już nie długo kupując nowe mieszkanie nie będziemy mieli takich problemów.
    Wchodzi w życie nowe rozporządzenie: Link
  • Poziom 8  
    genek75 napisał:

1. Sygnał z AZART-u i Kablówki możesz rozgałęzić ale Satelitarnego się nie da.
    Gdyż musisz zastosować miltiswitch.

A może tak na szybko byś zasugerował jak to w moim przypadku rozdzielić za pomocą multiswitcha, a najlepiej żeby wszystko śmigało na raz :D

genek75 napisał:

2. W mieszkaniu rozgałęznik jest bardziej wskazany.

No z tego co się naczytałem kolega kondensator twierdzi inaczej :/
    Dlatego właśnie pytam.

A więc Panowie ponawiam pytanie podstawowe czyli co zastosować na Azarcie a co w przypadku 2 rozdzielacza: gdzie rozgałęźnik a gdzie odgałężnik, a może jeszcze inaczej ?
  • Poziom 8  
    Odświeżam temat, proszę o pomoc w którym miejscu zastosować odgałęźnik a w którym rozgałęźnik

Moderowany przez _PREDATOR_:

Nie pisz posta pod postem!

• Poziom 20  
    Odgałęźnik stosujesz jeśli chcesz sygnał podzielić nie symetrycznie.
    Uważam iż w mieszkaniu nie ma to sensu.
    Za małe odległości i tłumienie na kablach.
  • Poziom 8  
    czyli rozumiem że w obydwu przypadkach mam użyć rozgałęźnika? I przy podziale azartu i przy podziale na moje TV ?

PS Azart dzielę ponieważ zlikwidowałem dotychczasiwe gniazdko abonenckie i przeniosłem je w inne (dogodne dla mnie) miejsce