Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie anteny na jednym maszcie - Czy antena siatkowa może zakłócać kierunkową

silvinho1910 02 Gru 2012 22:19 5766 24
  • #1 02 Gru 2012 22:19
    silvinho1910
    Poziom 7  

Mam dwie anteny na jednym maszcie wyżej zwykła siatkowa, pod nią dipol tri digit ze wzmacniaczem. Problem polega na tym że na siatkowej pomimo starego kabla i samej anteny odbieram kanały cyfrowe i analogowe a na kierunkowej wyłapuje tylko tvp 1 analogową i to bardzo słabo. Czy ta siatkowa przeszkadza czy to jest wina wzmacniacza. Mieszkam w Łowiczu i do nadajnika w Raszynie mam 63km.

0 24
  • #2 02 Gru 2012 22:25
    vodiczka
    Poziom 43  

Może być uszkodzony wzmacniacz.

0
  • #3 02 Gru 2012 22:36
    andrefff
    Poziom 36  

Sprawdź wszystkie łączenia w przewodzie antenowym.

1
  • #4 03 Gru 2012 03:23
    elelolo
    Poziom 15  

Wyłącz zasilanie siatki, to się przekonasz. Wzmacniacze w antenach siatkowych mogą być źródłem zakłóceń. Ale możesz też mieć uszkodzony wzmacniacz lub zasilacz w tej tri digit. A czy on jest niezbędny, ten wzmacniacz? Do nadajnika nie masz mocno daleko. Skoro piszesz, że tylko jedynkę odbierasz, to wnioskuję, że analogową. Do odbioru DVB-t, ta antena powinna wystarczyć bez wzmacniacza.

0
  • #5 03 Gru 2012 06:24
    mikstu2
    Poziom 27  

vodiczka napisał:
    Może być uszkodzony wzmacniacz.

Często się zdarza uszkodzenie zasilacza, co dość łatwo sprawdzić. Wystarczy zwykły woltomierz.

0
  • #6 03 Gru 2012 21:14
    silvinho1910
    Poziom 7  

Przy sprawdzaniu anteny tri digit zasilacz w siatkówce był wyłączony czyli to oznacza że ona nie zakłócała tej kierunkowej? Antenę sprawdzałem na dwóch kablach więc też to nie będzie wina przewodów. Tylko że przy wkręcaniu kabla wtykiem f do wzmacniacza po samym dotknięciu gwintu na wzmacniaczu tym drutem z kabla ta tvp1 odbiera a po wkręceniu do końca nic nie ma czy to oznacza że ten wzmacniacz jest uszkodzony-przecież to nowa antena, to musiał być od razu uszkodzony?

0
  • #7 03 Gru 2012 21:26
    vodiczka
    Poziom 43  

Jeżeli na siatkowej odbierasz dobrze to może niepotrzebnie zainwestowałeś w dipol ulegając reklamie, że do odbioru cyfrowego potrzeba specjalnej anteny? Nie potrzeba. Jeżeli jedna antena jest oddalona od drugiej minimum o jeden metr to nie powinny się zakłócać.

Dodano po 4 [minuty]:

silvinho1910 napisał:
    przecież to nowa antena, to musiał być od razu uszkodzony?

Nie musiał ale mógł. Pamiętam jak kolega przywiózł telewizor JOWISZ za 8 pensji ze Strykowa.
    Czasy były takie że kupowało się po znajomości spod lady ale sprawdził w sklepie i działał. Po włączeniu w domu momentalnie padł tyrystor w odchylaniu poziomym.

0
  • #8 03 Gru 2012 21:29
    _cheetah_
    Poziom 37  

silvinho1910 napisał:
    to oznacza że ten wzmacniacz jest uszkodzony-przecież to nowa antena, to musiał być od razu uszkodzony?
    Może się i tak zdarzyć, że nowa rzecz jest uszkodzona. Wygląda to na to, że albo wzmacniacz nie działa, albo uszkodzony jest zasilacz antenowy albo jest źle wykonane któreś z podłączeń i wzmacniacz nie ma zasilania.

Jeśli dioda LED na zasilaczu się nie świeci lub gaśnie po podkręceniu kabla antenowego do anteny, to gdzieś jest zwarcie.

Trzeba po kolei usuwać ewentualne przyczyny.

Możesz przełożyć na próbę wzmacniacz z 'siatki' do TriDigita lub podpiąć kabel antenowy z 'siatki' do TriDigita i już będziesz wiedział, gdzie dalej szukać.

0
  • #9 03 Gru 2012 21:46
    silvinho1910
    Poziom 7  

Jeśli chodzi o zasilacz to siatkowa antena z zasilaczem włączonym czy wyłączonym działa tak samo, zasilana jest przez telewizor z wbudowanego dekodera tak wnioskuje. Czy po wymontowaniu wzmacniacza, który prawdopodobnie jest uszkodzony zamontowanie symetryzatora może pomóc?

0
  • #10 03 Gru 2012 22:03
    _cheetah_
    Poziom 37  

silvinho1910 napisał:
    Jeśli chodzi o zasilacz to siatkowa antena z zasilaczem włączonym czy wyłączonym działa tak samo,
    Czyli 'siatka' de facto jest niezasilana - odbierasz na samym kablu antenowym.

Po wyłączeniu zasilacza antenowego z sieci odbiór analogów i DVB-T powinien zniknąć lub stać się bardzo, bardzo utrudniony. W każdym bądź razie zmiana jest zasadnicza.

silvinho1910 napisał:
    zasilana jest przez telewizor z wbudowanego dekodera tak wnioskuje.
    Jeśli odbiornik TV ma włączone zasilanie wzmacniacza w antenie (a w zasadzie nie ma odbiorników TV, które podają takie napięcie; to w zasadzie tylko z dekoderów jest możliwe) i jest zwykła wtyczka antenowa, a nie wtyczka antenowa od zasilacza antenowego.

silvinho1910 napisał:
    Czy po wymontowaniu wzmacniacza, który prawdopodobnie jest uszkodzony zamontowanie symetryzatora może pomóc?
    DVB-T może tak, analogi - może będzie TVP2, reszta zaśnieżona. TVP1 to pasmo VHF, TriDigit go nie obejmuje.

Jak wymienisz wzmacniacz na symetryzator, załóż też zwykła wtyczką antenową.

Co Ty tam wyrabiasz na tej swojej instalacji....

0
  • #11 03 Gru 2012 23:21
    silvinho1910
    Poziom 7  

_cheetah_ napisał:

Po wyłączeniu zasilacza antenowego z sieci odbiór analogów i DVB-T powinien zniknąć lub stać się bardzo, bardzo utrudniony. W każdym bądź razie zmiana jest zasadnicza.

Nie ma żadnej różnicy po włączeniu zasilacza.
    _cheetah_ napisał:
    Jak wymienisz wzmacniacz na symetryzator, załóż też zwykła wtyczką antenową.
    To znaczy że symetryzator nie potrzebuje zasilacza.
    _cheetah_ napisał:
    Co Ty tam wyrabiasz na tej swojej instalacji....
    Próbowałem z zasilaczem i bez zasilacza na samym wtyku antenowym. Jeśli wyłapuję tą tvp1 to nie dzięki tri digit tylko kabel jest "anteną"!? Jak ten wzmacniacz mógł się uszkodzić? Chyba zwrócę tą antenę jak się uda bądź wymienię na wersję bez wzmacniacza.

0
  • #12 03 Gru 2012 23:35
    vodiczka
    Poziom 43  

silvinho1910 napisał:
    Chyba zwrócę tą antenę jak się uda bądź wymienię na wersję bez wzmacniacza.

Ale po co ci digit skoro napisałeś w pierwszym poście:
    silvinho1910 napisał:
    na siatkowej pomimo starego kabla i samej anteny odbieram kanały cyfrowe i analogowe

0
  • #13 03 Gru 2012 23:48
    silvinho1910
    Poziom 7  

Bo na siatkowej kanały cyfrowe odbierają dobrze popołudniu, pojawiają się także zakłócenia lub od czasu do czasu zanika sygnał dlatego zdecydowałem się kupić coś "dobrego" a tu masz-takie cyrki. Bałem się założenia anteny panelowej bo myślałem że może sobie nie poradzić dlatego tri digit ze wzmacniaczem ale nie przypuszczałem że będzie coś uszkodzone(wzmacniacz) i okaże się gorsza o zwykłej siatki(nawet nie wiem czy tam jest wzmacniacz bo kilka lat już wisi) co najlepsze na sztukowanych kablach o różnej średnicy-takie niemiłe zaskoczenie ze strony wysłużonej staruszki.

0
  • #14 03 Gru 2012 23:57
    vodiczka
    Poziom 43  

Jeżeli na staruszce było dobrze to załóż nową siatkę ze wzmacniaczem i porządnym okablowaniem. W mojej opini siatki sprawują się bardzo dobrze gdy nie ma odbić sygnału od innych budynków w pobliżu. W mieście mi się nie sprawdziła a jak wywiozłem ją na działkę to miałem z niej lepszy odbiór niż w mieście z kablówki, którą musiałem założyć ze względu na odbicia bo z żadną kombinacją anten nie mogłem zapewnić dobrego odbioru wszystkich stacji.

0
  • #15 04 Gru 2012 00:07
    silvinho1910
    Poziom 7  

vodiczka napisał:

Jeżeli na staruszce było dobrze to załóż nową siatkę ze wzmacniaczem i porządnym okablowaniem. W mojej opini siatki sprawują się bardzo dobrze gdy nie ma odbić sygnału od innych budynków w pobliżu.
    Tak właśnie chyba zrobię jak uda mi się zwrócić to cudo Dipola(trochę się zraziłem) to kupię nową siatkę. A jeśli chodzi o rozdzielenie sygnału na 2 tv z takiej anteny to zwykły rozgałęziacz z przejściem napięcia wystarcza czy musi być rozdzielacz z zasilaczem.

0
  • #16 04 Gru 2012 00:31
    zdzich42
    Poziom 40  

Zastosuj rozdzielacz z napisem power pass wtedy nie będzie potrzebna wtyczka z separatorem do drugiego TV

0
  • #17 04 Gru 2012 07:34
    wachcio
    Poziom 24  

Próbowałeś rozbierać puszkę w tridigit? Może coś nie łączy po prostu...

0
  • #18 04 Gru 2012 08:31
    irekr
    Moderator

W Łowiczu stosowanie anten ze wzmacniaczami to samobójstwo z uwagi na pobliskie nadajniki radiowe.

A odbicia.... cóż , może najwyższy czas zmienić technologie odbioru na DVB-T...?
    Nawet na niewielkich antenach pasywnych w Łowiczu odbiór jest bezbłędny.

0
  • #19 04 Gru 2012 11:09
    LeDy
    Poziom 43  

silvinho1910 napisał:
    Przy sprawdzaniu anteny tri digit zasilacz w siatkówce był wyłączony czyli to oznacza że ona nie zakłócała tej kierunkowej? Antenę sprawdzałem na dwóch kablach więc też to nie będzie wina przewodów. Tylko że przy wkręcaniu kabla wtykiem f do wzmacniacza po samym dotknięciu gwintu na wzmacniaczu tym drutem z kabla ta tvp1 odbiera a po wkręceniu do końca nic nie ma czy to oznacza że ten wzmacniacz jest uszkodzony-przecież to nowa antena, to musiał być od razu uszkodzony?
    Powodem jest to, że się na tym nie znasz. Zamiast tyle pisaniny to miernik w łapy i będzie wiadomo lub wezwij fachowca. Zamiast robić co potrzeba to ty kombinujesz.
    Kto to wymyślił aby instalacje antenowe, gdzie wymagana jest wiedza i doświadczenie w tym temacie , umieścić w dziale użytkowym?

0
  • #20 04 Gru 2012 19:37
    silvinho1910
    Poziom 7  

Dzięki za podpowiedzi w weekend wymienię wzmacniacz na symetryzator i sprawdzę kabel i wszystkie połączenia, mam nadzieję że to pomoże. Jeśli nie pozostaje zwrot anteny. Pozdrawiam dam znać w sobotę wieczorem czy się udało.

0
  • #21 05 Gru 2012 17:04
    Konto_tymczasowe
    Poziom 9  

silvinho1910 napisał:
    Mam dwie anteny na jednym maszcie wyżej zwykła siatkowa, pod nią dipol tri digit ze wzmacniaczem.

Może po prostu spróbuj jedną antenę(siatkę) zdjąć z masztu i wtedy próbuj.Ja kiedyś miałem podobny przypadek i zdjęcie jednej anteny wszystko zmieniło ale czemu to nie wiem. :)

0
  • #22 06 Gru 2012 23:19
    silvinho1910
    Poziom 7  

Już dawno zdjąłbym tą antenę siatkową ale jest wysoko na maszcie i zdjęcie będzie polegało na obcięciu na uchwytach(zardzewiała i inaczej się nie da). Dopóki nie ustawię tri digita to siatka musi być na swoim miejscu bo to sprzęt teściów i jak zdejmę siatkę a nic nie zdziałam z dipolem to będzie awantura że nie mają co oglądać. Więc pozostaje wymiana wzmacniacza na symetryzator i/lub precyzyjniejsze ustawienie sprawdzenie anteny/instalacji? Pozdrawiam do soboty.

0
  • #23 07 Gru 2012 11:13
    Konto tymczasowe2
    Poziom 7  

silvinho1910 napisał:
    jak zdejmę siatkę a nic nie zdziałam z dipolem to będzie awantura że nie mają co oglądać

No to możesz kombinować w nocy,kiedy teściowie będą spać. :)
    silvinho1910 napisał:
    Więc pozostaje wymiana wzmacniacza na symetryzator

Jeżeli teściowie pozwolą to możesz spróbować rozdzielić sygnał na dwa telewizory i będzie po problemie.:)

0
  • #24 07 Gru 2012 22:43
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

silvinho1910 napisał:
    Już dawno zdjąłbym tą antenę siatkową ale jest wysoko na maszcie i zdjęcie będzie polegało na obcięciu na uchwytach(zardzewiała i inaczej się nie da).

Niestety "przyszedł" czas aby wymienić antenę i uchwyty na tzw. nowe "elementy" i wejść/zdjąć [tą- antenę] z tego masztu.. :cry:

Cytat:
    ... to siatka musi być na swoim miejscu bo to sprzęt teściów i jak zdejmę siatkę a nic nie zdziałam z dipolem to będzie awantura że nie mają co oglądać.

Proponuję abyś się zastanowił nad tym - wpisem - i nie "wywlekał" teściów jako przykład i problem awanturowania się w tym dziale. :cry:
    Regulamin pkt 3.1.11.

Cytat:
    Więc pozostaje wymiana wzmacniacza na symetryzator i/lub precyzyjniejsze ustawienie sprawdzenie anteny/instalacji? Pozdrawiam do soboty.

CZEKAMY.

Pozdrawiam.

0
  • #25 09 Gru 2012 21:30
    silvinho1910
    Poziom 7  

Witam ponownie z lekkim opóźnieniem ale z rozwiązanym problemem. Pomogło wymienienie wzmacniacza na symetryzator i wszystko działa jak należy, przed wymianą na symetryzator sprawdzałem połączenia na kablach i przy antenie ale nic to nie dało. Siatka pozostała na swoim miejscu i obydwie anteny działają czyli nie zakłócają się wzajemnie. Czyli można uznać problem za rozwiązany. Dzięki za wszystkie podpowiedzi pozdrawiam.

0