Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kolumny i odtwarzacz do Pioneer VSX-322

02 Gru 2012 22:21 8079 21
  • Poziom 13  
    Witam!
    Chciałbym zrobić tacie prezent na święta i kupić mu jakiś sprzęt audio. Musi to być coś uniwersalnego, czyli: filmy, muzyka itd. Niestety jest dość ciężko wybrać coś przyzwoitego i spełniającego wymagania.
    Zastanawiam się nad:
    Amplituner: Pioneer VSX-322
    kolumny: STX F-200 n
    Odtwarzacz: Ferguson ARIVA 150

Zastanawiam się nad taką konfiguracją, ponieważ mam dość bardzo ograniczony budżet. I teraz moje pytania to czy:
    Lepiej wybrać kolumny STX-a na początek i ewentualnie później coś dorzucić? Czy może jakiś zestaw powiedzmy 5.0 do 600zł?
    Może ktoś wypowiedzieć się na temat tego odtwarzacza? Czy jest on coś warty?

Pieniądze do 1600zł. Oczywiście musi to być nowy sprzęt.

Proszę o poradzę. Z góry dzięki.
  • Poziom 13  
    Osobiście odradzałbym vsx-322 ze względu na słaby zasilacz. Już po samym poborze mocy można domniemać, że jest to najtańsza lipa ( jego pobór mocy to chyba ok 240W). Miałem Yamahę htr-6030, która miałą pobór mocy ok 240W i była to straszna lipa. Moim zdaniem wyrzucone pieniądze. Niby grało to ale zero przyjemności z słuchania. 240W to zdecydowanei za mało moim zdaniem - biorąc w dodatku pod uwagę że sprawność każdego zasilacza jest dużo mniejsza niż 100%. Ja właśnie kupuję teraz model Pioneer vsx-422, gdyż chcę mieć tani ale jednak w miarę przyzwoity (ma on zasilacz 415W). Mam tylko nadzięję, że nie jest to jakiś zasilacz impulsowy, ale zobaczymy najwyżej zwrócę do sklepu jak będzie lipa. Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedź. Trochę skomplikowało mi to sprawę. Sam się właśnie zastanawiałem co to potrafi ale nie miałem gdzie tego posłuchać.
    To w takim razie co polecacie do 1000zł?
    Zastanawiam się nad:
    Pioneer VSX-422
    YAMAHA RX-V371
    YAMAHA RX-V373
    YAMAHA HTR 3065
    DENON AVR-1312
  • Poziom 13  
    Mogę się wypowiedzieć jedynie na temat mocy: Pioneer ma najmocniejszy zasilacz (415W), więc jest szansa, że będzie dobrze grał. Pozostałe amplitunery mają z tego co pobieżnie patrzyłem dużo słabsze zasilacze (można to sprawdzić w instrukcji na stronie producenta "power consumption" lub na zdjęciach z internetu na tylnej ściance) amplitunera). Mi osobiście w denonach np. nie przypada do gustu obsługa Ipoda (przyciski play, stop i pause na przedni panelu), bo na siłę zmuszają ludzi do kupowania ipodów jakby ( a ja i tak nie mam). Yamahę miałem najtańszy model, o którym już pisałem i był bardzo kiepski do muzyki czy nawet kina. Mój kolega miał yamahę o model wyższą i była już dużo lepsza (głośno i ładnie grala na dużych kolumnach). Dlatego odradzam najtańsze yamahy. Jestem z wykształcenia elektronikiem i wiem, że np zniekształcenia harmonicze wzmacniaczy bardzo zależą od napięcia zasilania (rosną gdy zasilacz się nie wyrabia). I oczywiście niskie tony przenoszą dużo energii, więc również potrzebna jest moc. Już nawet nie chodzi o bardzo głośne słuchanie czy o dużo hałasu tylko o zapas mocy dla stopnia mocy. Może to jest proste rozumowanie ale przynajmniej w miarę logiczne. Dlatego osobiście wybieram model z mocnym zasilaczem. A stopień wejściowy i układy cyfrowej obróbki sygnału zakładam, że mają zbliżone parametry we wszystkich amplitunerach o podobnej cenie (jeżeli chodzi np. o odstęp sygnał szum czy zniekształcenia THD i intermodulacyjne) Już zamówiłem Pioneera - pozostaje tylko liczyć że będę zadowolony.
  • Poziom 13  
    A kiedy go kupujesz?
    Orientujesz się coś w kolumnach? Interesują mnie szczególnie STX f-200
  • Poziom 13  
    W tym tygodniu (czekam na przesyłkę z euro rtv). Kupiłem w sklepie internetowym aby ewentualnie móc zwrócić (sprzedaż na odległość = możliwość zwrotu towaru do 10 dni). Na temat tych kolumn nic nie wiem. Wydaje mi się, że stx robi w miarę przyzwoite głośniki (przynajmniej podają rzeczywiste parametry głośników i je mierzą). Mam jedynie dwa głośniki STX 20cm w aucie i nie są złe jak na swoja cenę. Ale kupowanie bez odsłuchu to trochę ryzyko zawsze. Sam jestem ciekaw jak w tych kolumnach z basem bo mają głośniki niskotonowe tylko 18cm - niby po dwie sztuki ale sam nie wiem. Pewnie przydałby się do nich subwoofer. Ale wszystko zalezy od upododobań indywidualnych, charakterystyki słuchu itp.
  • Poziom 13  
    Dużo czasu mi nie zostało. Jakbyś mógł daj info i tym co jest wart ten sprzęt.
  • Poziom 13  
    Ok jak tylko będę go miał i posłucham trochę to napiszę. Ja mam kolumny Tonsil Altus 150, więc też nie jest to jakiś Hi-end ale zobaczymy.
  • Poziom 13  
    Dzięki. Będę czekać
    A co myślicie o Pioneerze VSX-527?
  • Poziom 13  
    Mam już ten amplituner pioneer vsx-422 jak jeszcze chcesz mogę coś o nim napisać.
  • Poziom 13  
    Mi też właśnie dziś dotarł ten model. I jak wrażenia odsłuchowe? Wydaje mi się, że mało niskich tonów ma.
  • Moderator
    Nie ma się co dziwić. Amplituner kina domowego odtwarza muzykę jedynie "przy okazji". Szerzej pisałem o tym tutaj. Kolumny STX serii F zostały zaprojektowane jako konkurencja dla tanich chińskich zestawów marketowych i skutecznie z nimi konkuruje, jakością i ceną. Jednak nie można oczekiwać wiele od sprzętu z najniższej półki.
  • Poziom 24  
    Dokładnie tak. Tanie amplitunery są przystosowane do współpracy z subwooferem i to on nadaje dynamikę i moc niskim tonom. Bez subwoofera dźwięk jest płaski w muzyce. Lekkim odstępstwem od normy w tej kwestii są amplitunery Harman Kardon.
  • Poziom 13  
    No rozumiem ale jest to dość duża różnica. Dziwi mnie w jakim celu jest opcja stereo? Nigdzie nie mogłem znaleźć informacji o tych kolumnach ale stwierdziłem mimo to, że to najniższa seria STX to i tak lepiej zagrają niż market-owa chińszczyzna. Kolumny pod normalnym wzmacniaczem grają przyzwoicie lecz pod amplitunerem wydaje mi się jakby niskie tony były odcięte. Zauważyłem także, że zaczyna się stosować zestawy bez subwoofera.
  • Moderator
    Cóż, sprzęt gra mniej więcej tak jak kosztuje. Zestaw, który kupiłeś, jest przeznaczony do kina i po dokupieniu subwoofera gra w kinie całkiem nieźle. Opcja stereo jest wystarczająca dla większości użytkowników - w dobie standardu mp3 mało kto zwraca uwagę na jakość, ważne, żeby grało. Dla koneserów jest przeznaczony zupełnie inny sprzęt. Dyskutowaliśmy o tym wielokrotnie. Brzmienie wzmacniacza stereofonicznego można porównywać jedynie z brzmieniem trzykrotnie droższego amplitunera KD.
  • Poziom 13  
    Tu już nie chodzi o jakość bo nie jest źle. Tylko troszeczkę jednak mnie dziwią te niskie tony. Szczerze to jeszcze nie grzebałem w opcjach bo nie mogę podłączyć go do TV (chwilowe) ale czy jest taka możliwość, że jest coś przestawione?
  • Moderator
    Jest. Większość amplitunerów ma programowaną dolną częstotliwość odcięcia dla kolumn frontowych. Dźwięki poniżej tej częstotliwości są przesyłane do subwoofera. Upewnij się, czy w menu subwoofer jest wyłączony oraz czy przednie kolumny są zdefiniowane jako "large". Szczegóły przeczytasz w instrukcji obsługi amplitunera.
  • Poziom 13  
    Za parę dni wszystko się wyjaśni... Dzieki
  • Poziom 2  
    Kwestia "słabego basu" lub płytkiego grania na amplitunerze 5.1 , leży w jakości źródła dźwięku a nie w tym że ampli 5.1 są gorsze od wzmacniaczy stereo. Posiadam ten sam ampli (vsx 422 ) co ty , jednak dopiero niedawno rozgryzłem jak uzyskać dobry dźwięk w stereo.
    Ze słabym graniem muzyki na ampli 5.1 , łączy się również temat braku dźwięku na łączu HDMI oraz temat braku wyboru niektórych trybów przestrzennych np. podczas oglądania filmów.
    Istotą tematu jest to jaki dźwięk podaje źródło z (tv,cd,konsola ,sat) , w menu przeważnie są dwie możliwości :

PCM stereo -analog

lub Dolby Digital inaczej E-AC-3

Jeśli podłączyłeś ampli np do xboxa przewodem HDMI i wybrałeś dolby digital 5.1 w konsoli , to dźwięk będzie np w grach i muzyce ale już w trailerze ściągniętym z xboxlive dźwięku nie uświadczysz , ponieważ filmy te konsola emituje w formacie PCM , który to sygnał nie jest obsługiwany przez HDMI (przynajmniej w tym modelu ampli ) ... pozostaje kabel optyczny .
    Ta sama sytuacja zachodzi np przy dekoderze satelitarnym , w menu wybieramy stereo lub eac3. Jeśli ustawisz na stereo nie uzyskasz dźwięku w ampli 5.1 po HDMI a jeśli ustawisz EAC3 , to dźwięk będzie pod warunkiem jednak , że dany program nadaje w formacie Dolby Digital . Jeśli nadaje stereo pcm ( a tak jest w większości stacji ) dźwięku nie będzie.
    Pozostaje odłożyć HDMI na bok i czekać aż Dolby Digital stanie się obowiązującym standardem.
    Tutaj link do tego jak operatorzy nki tłumaczą brak dźwięku po HDMI w dekoderze :[url=http://n.pl/moje-n/pomoc/faq-najczesciej-zadawane-pytania/jak-podlaczyc-dekoder-do-amplitunera

Teraz kwestia jakości, głębi , basu w stereo . Jeśli masz słabe fronty , to może być problem z uzyskaniem dobrego dźwięku w stereo . W takim wypadku najlepiej dokupić subwofer np : magnat monitor 300a (słuchałem tego suba u kolegi i pięknie uzupełniał muzę i filmy).
    Ja mam stare 20-letnie tonsile zg c 60 8 ohm i też miałem wrażenie , że grają na 50% swoich możliwości .Poprzednio grały na wzmacniaczu stereo technicsa i pamiętam że dźwięk był lepszy.
    W ampli 5.1 dźwięk dzielony/rozkładany jest na 5 głośników + sub , chodzi o to żeby zmusić kolumny frontowe do odtwarzania basu ,surroundu ...który przesyłany jest do kolumn tylnych SB lub subwofera .
    W czasie kalibracji ,ampli musi wykryć surround w kolumnach przednich (głośny szum w czasie kalibracji . Czasem niby wykrywał ale była cisza i wyskakiwał error)
    Wykrycie surroundu nie gwarantuje jeszcze że ampli ustawi wszystko automatycznie. U mnie musiałem ręcznie ustawić w setupie :

S-surround large
    F-fronty large
    ważne pre out musi być na height
    FH-front height na -NO

To co moje tonsilki pokazały po tych ustawieniach (szczególnie filmy ) ,przeszło moje najśmielsze oczekiwania . W czasie oglądania matrixa albo władcy pierścieni
    pojawiły się takie basy , że aż wciskało żołądek :D .
    Ważne żeby w czasie filmów(albo inaczej przy źródle dolby digital ) , ampli ustawić na stereo ALC , a w muzyce (przy dolby digital ) zwykłe stereo .

źródło amplituner
    film dolby digital -----> stereo alc
    muzyka dolby digital -----> stereo
    PCM stereo -----> stereo alc

Co do muzyki ... powiedziałbym że na tym ampli jesteś wstanie wyciągnąć w stereo 70% tego co na zwykłym wzmacniaczu stereo .Tylko przecież nie oto chodzi ,żeby ampli 5.1 używać do stereo . Nie zgodzę się ze stwierdzeniem , że dobry zestaw kolumn 5.1 gra gorzej od zwykłego stereo , ale to już kwestia gustu i słuchu .
  • Poziom 13  
    Dzięki kolego za odpowiedź i cenne rady. Amplituner po kalibracji i odpowiednich ustawieniach gra całkiem przyzwoicie. Oczywiście sprawdzę Twoje uwagi co do ustawień.
  • Poziom 24  
    nmusahi napisał:
    Kwestia "słabego basu" lub płytkiego grania na amplitunerze 5.1 , leży w jakości źródła dźwięku a nie w tym że ampli 5.1 są gorsze od wzmacniaczy stereo.

Nieprawda, po podłączeniu do tych samych źródeł analogowo - różnica jest zawsze wyraźna....

Cytat:

Co do muzyki ... powiedziałbym że na tym ampli jesteś wstanie wyciągnąć w stereo 70% tego co na zwykłym wzmacniaczu stereo

... co powyższym zdaniem potwierdzasz.

Cytat:

Tylko przecież nie oto chodzi ,żeby ampli 5.1 używać do stereo . Nie zgodzę się ze stwierdzeniem , że dobry zestaw kolumn 5.1 gra gorzej od zwykłego stereo , ale to już kwestia gustu i słuchu .

Zestaw 5.1 można porównać z zestawem stereo, tylko i wyłącznie w STEREO. Na zestawie stereo nie uzyskasz dźwięku 5.1
    To raczej kwestia przeznaczenia sprzętu, jak chcesz mieć 2 w 1 to jakość muzyki przy odsłuchu dwukanałowych będzie zawsze kompromisem, mniejszym lub większym.
  • Poziom 2  
    Czyli potwierdzasz to ,że kwestia leży w źródle "Nieprawda, po podłączeniu do tych samych źródeł analogowo - różnica jest zawsze wyraźna " a nie w amplitunerze ?
    Słuchałem koncert celine dion na dvd ,wybrałem oczywiście w menu dolby digitla i wątpię by w tym momencie była jakaś różnica pomiędzy ampli stereo a 5.1 .
    Napisałem że jesteś w stanie wyciągnąć 70 % tego co na zwykłym wzmacniaczu ze względu na to ,że nie posłuchasz sobie stacji ani muzyki w dolby digital .W większości wszystko jest nadawane w pcm stereo co w ampli 5.1 robi wielką różnice .