Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką wybrać antenę do DVB-T okolice Bydgoszczy

03 Gru 2012 09:10 2031 7
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich. Kupiłem zestaw do odbioru telewizji, antena i dekoder, obydwie rzeczy Manty. Dekoder model DVBT02 i antena pokojowa ze wzmacniaczem model MA300. Dekoder działa, ale antena nie bardzo. Gdy ustawię ją w domu to sygnału nie ma w ogóle, a gdy wystawię ją za okno i podkręcę moc pokrętłem tak na oko 40% to sygnał już jest OK, choć czasami przerywa, ale to chyba dlatego iż wystawiłem ją za okno tylko na odległość ok. 20cm poza obrys budynku. Wiem, że muszę kupić antenę zewnętrzną. Tylko nie wiem jaką. Do nadajnika mam w linii prostej 13km. Niestety, mam pokój tak jakby z drugiej strony budynku, czyli cały mój blok zasłania mi sygnał. Dodatkowo mieszkam na parterze. Co poradzicie ? Jaką antenę i jak skierowaną ? Poniżej zdjęcie terenu i mój blok. Tam gdzie jest zielona strzałka na powiększeniu mam balkon. Jeśli dałem za mało informacji to proszę o wskazanie co mam jeszcze podać.

Jaką wybrać antenę do DVB-T okolice Bydgoszczy

Temat wyodrębniony. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2302797.html
    Proszę przestrzegać zaleceń w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html

[SP5ANJ]
  • Moderator
    Podstawowy błąd to zastosowanie anteny ze wzmacniaczem do bardzo czułego dekodera.

Przyczyna takiego zachowania jest bardzo silny sygnał nadajników analogowych z Trzeciewca. Pomimo tego ze jesteś ustawiony tyłem do nadajnika pola są bardzo silne i sygnały analogowe przesterują tak wzmacniacz w antenie jak i sam dekoder.
    Co można zrobić:

Po pierwsze użyć anteny bez wzmacniacza.
    Po drugie ustawić ją na maksimum jakości sygnału, najprawdopodobniej najlepszym kierunkiem będzie ustawienie anteny w kierunku wieżowców stojących po południowej stronie Akademickiej.
    Jaka antena: - bez testów się nie obędzie. Albo prosta antena bezkierunkowa z rodzaju:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
    albo dowolna antena silnie kierunkowa. Wówczas trzeba dokładnie ustawić kierunek. Pamiętaj ze wskaźniki siły i jakości działają bardzo powoli, typowy czas stabilizacji wskazań to co najmniej 4 sekundy.
    Technika odbioru sygnałów odbitych dla DVB-T jest powszechna, w odróżnieniu od odbioru analogowego.
  • Poziom 9  
    No więc rzeczywiście, po drugiej stronie ulicy mam bloki. Zakładając, że nie mogę już oddać anteny, który wybór będzie bardziej uniwersalny ? Kupno tej anteny dipol czy też tej kierunkowej którą podał pan zoom cyfrowy ?
  • Moderator
    To co podał kolega powyżej to bardzo dobra antena i zapewne po zainstalowaniu na dachu sprawowałaby się znakomicie.
    Ale jest to antena dość duża i wymagająca solidnego mocowania, a nie postawisz jej na parapecie okna.
    Ty potrzebujesz coś znacznie mniejszego.
    Przeróbka anteny pokojowej chyba nie wchodzi w rachubę, zapewne wyjęcie wzmacniacza będzie oznaczało zniszczenie samej anteny, dość badziewnej zresztą....

Jest to do zrobienia o ile masz smykałkę do takich prac.

Niestety, to co jest w sklepach z DVB-T ma tylko tyle wspólnego, że ma stosowaną nalepkę.
  • Poziom 9  
    Tzn. się tę antenę Manta MA300 już oddałem i jej nie mam, więc nie trzeba nic przerabiać. Na zdjęciu które wkleiłem nie widać tego, ale mam balkon, więc rozmiar anteny nie ma aż tak dużego znaczenia. Gdybym chciał kupić antenę zewnętrzną właśnie tę kierunkową, to czy firma i cena takiej anteny ma znaczenie ? Widziałem antenę o długości około 100cm za chyba 40zł, tylko nie wiem czy za tę cenę to może być dobra antena ( MediaTech 5205 )? I rozumiem, że taką antenę mam ustawić na sygnał odbity od wieżowca po drugiej stronie ulicy a nie na nadajnik w Trzeciewcu, tak ?
  • Moderator
    W polskich realiach cena anteny nie ma najczęściej żadnego przełożenia do jakości.

Antena która podałeś nie jest najgorsza, jeżeli nie posiada wzmacniacza to powinna się sprawdzić. Powtarzam; POWINNA, odbiór z odbicia zawsze jest odbiorem niepewnym i należy się spodziewać niespodzianek.
    Jeżeli masz balkon to można umocować antenę do balustrady, nie powinno mieć znaczenia czy wyżej czy niżej ale eksperymenty z doborem miejsca sa absolutnie konieczne.
    Pamiętaj, ze w Bydgoszczy jest także nadawany MUX3 na małej mocy w centrum miasta, warto by zastosować antenę o takiej charakterystyce by korzystać także z tego sygnału. Może się okazać ze przy jednym ustawieniu będziesz miał wystarczający odbiór MUX1/2 a nie będzie MUX3 i na odwrót.

Najważniejsza jest jakość sygnału. Dobrze działający dekoder nawet przy 10% siły może uzyskać 100% jakości, ma to poważne znaczenie w przypadku obecności sygnałów analogowych. Założenie tłumika pozwala na stłumienie wszystkich sygnałów, przy odpowiednim ustawieniu wystarczająco stłumi sygnały analogowe ale takie tłumienie nie pogorszy JAKOŚCI odbioru sygnału cyfrowego.
    Często warto zakładać tłumiki jeszcze z jednego powodu; jeżeli mieszkamy blisko dróg i mamy zakłócenia od instalacji zapłonowych silników to założenie tłumika tłumi także i te zakłócenia. okazuj się często, że po założeniu tłumika zakłócenia zostają zniwelowane poniżej granicy odczuwalności. Często jest tak, że zakłócenia przesterowują dekoder, ale odpowiednio stłumione pomimo ich obecności dekoder potrafi prawidłowo odkodować sygnał użyteczny.
    Specyfika sygnału cyfrowego jest nieco odmienna, co należy skrzętnie wykorzystywać.
  • Poziom 9  
    vwrafi napisał:
    zestaw do odbioru telewizji, antena i dekoder,

I my wszyscy mamy rozumieć, że między anteną a dekoderem nie ma połączenia. :D Odbierasz bez kabla antenowego!?:)