Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Znalezienie usterki w połączeniu - elektryka w gitarze - początkujący

03 Gru 2012 16:59 1710 4
 • Poziom 2  
  Witam!

  Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jestem początkujący w temacie, więc prosiłbym o dość łopatologiczne wytłumaczenia.

  Dorwaliśmy z kolegą starą gitare Jolany, bazowaną na gitarce Fender Mustang.
  Tak samo jak i orginał, ma ona dwie przystawki typu single. Poza przystawkami, wiosło pozbawione było totalnie elektryki.

  Nie mogliśmy znaleźć w internecie żadnego schematu ani żadnych informacji n.t. tego, jak połączyć to wszystko (orginalny Mustang ma tylko 1 pokrętło volume i 1 tonów, my chceliśmy upchnąć tam jeszcze kolejne pokrętło głośnośći i tonów - dla każdej przystawki z osobna - oraz trójpozycyjny przełącznik - przystawka przy mostku - obydwie - przy gryfie), więc na podstawie dostępnych w internecie informacji n.t. jak to zrobić, użyliśmy schematu do gitary z podobnymi ustawieniami (miała ona jednak humbuckery), podmieniliśmy kilka wartości (potencjometry 500k ohm na 250 jak to w singlach, oraz kondensatory .022).

  Masa przylutowana została do tyłu jednego z potencjometrów głośności. Teraz pytanie brzmi: gdzie w schemacie leży błąd? W załączniku podrzucam (przerobiony przez nas) schemat z oficjalnej strony Seymour Duncan.

  Podpisany "przełącznik trójpozycyjny" super paintowy rysunek to po prostu przybliżenie tego, jak wygląda mój trójpozycyjny przełącznik, a grube czarne krechy które do niego prowadzą pokazują, gdzie które kabelki są podpięte. Z góry przepraszam za zamęt, ale nie wiedziałem jak to narysować - jest tylko jeden przełącznik ;)

  Z góry dziękuje za pomoc i przepraszam jeśli popełniłem jakiś oczywisty błąd, ale nie od razu Kraków zbudowano ; ).
 • Poziom 13  
  Co to za ten brązowy kabel? i jeżeli przylutowana jest masa na jednym z potencjometrów to gdzie umieścilibyście drugi koniec tej masy?
 • Poziom 2  
  Brązowy kabel to zwykły kabel biegnący do gniazda, zmieniłem kolor aby nie pomylił się komuś tam, gdzie dwa kable nachodzą na siebie.

  Kabel masy z jednej strny przytwierdzony jest do mostka, z drugiej przylutowany do potencjometra. W to samo miejsce przylutowałem wszystkie inne masy.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  dzbaninchi napisał:
  Masa przylutowana została do tyłu jednego z potencjometrów głośności. Teraz pytanie brzmi: gdzie w schemacie leży błąd?


  W schemacie zapewne nie ma błędu, ale masa musi łączyć wszystkie potencjometry, po jednym z przewodów z każdego przetwornika i gniazdo wyjściowe (czyli wszystkie punkty na chemacie oznaczone symbolem uziemienia).
  Sugeruję poprawić połączenia masy, a potem odłączyć z układu przełącznik i podłączyć sygnał z jednego z potencjometrów Volume do gniazda wyjściowego i wypróbować, potem to samo z drugim potencjometrem Volume.
  Na koniec dorzucić przełącznik, wcześniej omomierzem lub bateryjką i żaróweczką badając które styki łaczą się z którymi w każdej z trzech pozycji.

  Sugeruję dorzucić zdjęcia waszej konstrukcji.