Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł ze spalaniem górnym i montaż dmuchawy

mateuszmsaker 03 Dec 2012 17:12 7551 6
    mateuszmsaker
    Level 11  
    Witam, mam kocioł że spalaniem górnym i chciałbym do tego pieca zamontować dmuchawę wraz ze sterownikiem. Problem w tym, że mój piec nie jest przystosowany do montażu takiego zestawu a wycinanie dziur w piecu z boku nie wchodzi w grę. Wpadłem na pomysł żeby zamontować dmuchawę do klapy od "zbiornika" na popiół (rysunek orientacyjny poniżej).
    Chciałbym zasięgnąć od Panów porady czy taki pomysł jest dobry i czy nie wpłynie to jakoś negatywnie na spalanie ? Poza tym zastanawiam się nad tym czy po zamontowaniu dmuchawy do tej klapy nie spowoduje "fiurgania" spalonego popiołu po całym piecu. Proszę o porady w tej sprawie.

Piec jest bardzo sprawny, szybko nagrzewa cały układ ale ma taki minus że bardzo szybko spala przez co trzeba często chodzić podkładać. A po odcieciu dopływu powietrza od dołu dusi się i wygasza. Dlatego chciałbym alby dopływem powietrza sterowała elektronika i dmuchawa.

Poniżej załączam schemat pieca i podłączenia dmuchawy.

Kocioł ze spalaniem górnym i montaż dmuchawy
    gievont3
    Level 11  
    Po podłączeniu dmuchawy popiół będzie bardzo miksowany.Poza tym będzie wydmuchiwać go na drugą stronę pieca przez co brud i ciągłe zapylenie.Nie ma co się obawiać nawiercenia otworu we właściwym miejscu.Jest to bardzo prosta robota i sprawdzona metoda.
    mateuszmsaker
    Level 11  
    w którym miejscu miałby być ten otwór ?

Przepraszam, ale trochę namieszałem i wstawiłem nie ten obrazek co trzeba, w pierwszym poście już jest właściwy schemat.
    gievont3
    Level 11  
    Jeżeli chodzi o popiół to sprawa wygląda bez zmian.Dmuchawa nie rozżarzy ognia.Natomiast otwór na środku, nieco wyżej spodu pieca ale nie wyżej ruszt.Zaletą tego rozwiązania jest prawidłowy nawiew na piec,nie niszczenie dmuchawy,brak kurzu no i zawsze czyścisz popielnik bez odciągania nawiewu.
    mateuszmsaker
    Level 11  
    Jednak nie zdecydowałem się na montaż dmuchawy do pieca... Zmieniłem sposób palenia, teraz zapalam "od góry". Piec trzyma ciepło przez 12-13h, nic się nie kopci i nic nie dymi :)
    brunon71
    Level 15  
    Na forum muratora był obszerny artykuł o spalaniu od góry w kotle "górne" spalania, dokładnie tak jak ty robisz.
    A nie pomyślałeś o dołożenie miarkownika spalania do twojego pieca?
    mateuszmsaker
    Level 11  
    tak dokładnie wyczytałem to na forum muratora :) a miarkownik oczywiście mam :)