Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB radio w bloku. Montaż anteny.

Jezzman 03 Dec 2012 21:29 3732 13
    Jezzman
    Level 21  
    Witam.

Ostatnio naszła mnie chęć posłuchać CB radia ale w domu. Antenę postawiłem tymczasowo na oknie ale jest słaby sygnał wieczorem. Mam pytanie, jak jest z legalnością montażu anteny CB radia w bloku na oknie lub obok??? Czy nikt się nie może do mnie doczepić?? Czy jakby jechała obok bloku jakaś kontrola czy coś w tym stylu to mogą dać mi mandat. Mieszkam w bloku 4 piętrowym i trój klatkowym. Bardzo proszę o waszą odpowiedź i pomoc w tym temacie bo nie wiem czy mogę na wiosnę sobie wywiesić antenkę za okno.

Pozdrawiam.
    puszak
    Level 28  
    Myślę że temat wyczerpany, proszę dobrze poszukać.
    tagi: antena blok cb
    Jezzman
    Level 21  
    Szukałem i nic mnie nie zainteresowało ewentualnie nie było związane z moim przypadkiem.
    yogi009
    Level 43  
    Nikt się teoretycznie nie ma prawa czepiać, chyba że masz upierdliwego sąsiada, który lubi pisać donosy do spółdzielni. No ale na takich lekarstwem jest tylko poszczucie teściową.
    Jezzman
    Level 21  
    Sąsiadów akurat mam spoko choć są tu same starsze osoby to nikt nie donosi do spółdzielni. A powiedz mi jeszcze jak będzie z sygnałem jak wystawię antenkę za okno?? Wczoraj udało mi się porozmawiać z kolegą oddalonym o ok 5km a wieczorem już nie. Jak to jet możliwe?? Czy możliwe że latarnie uliczne zakłócają sygnał??
    Bushman10980
    Level 22  
    Witam...
    Latarnie komputery sąsiadów i inne urządzenia "cyfrowe" to wszystko może Ci zakłócać. Różnice zobaczyłbyś podczas przerwy w dostawie prądu - gdybyś swoje CB radio podłączył do akumulatora - masakra - aż chce się SQ zdjąć i słuchać szumu.

Co do instalacji:
    - na którym piętrze mieszkasz?
    - jak z wejściem kabla antenowego do domu
    - jak z montażem anteny na dachu (są jakieś pozostałości po antenach TV, może kominy na których za pomocą opaski kominowej zamontujesz maszt?)
    - jak z okolicą, "jesteś odsłonięty"?

- najtańsza antena stacjonarna ~100zl.
    - zasilacz 2-3A - ~50zł.
    - kabel ok. ~1,70zł./m w zależności od długości
    - inne akcesoria +- 50zł.
    - radio chyba już masz
    Jezzman
    Level 21  
    Mieszkam w bloku 4 piętrowym, moje mieszkanie znajduje się na 1 piętrze. Dookoła są inne bloki a za blokiem mam las. Wystawienie anteny na dach jest nie możliwe bo spółdzielnia się na to nie zgadza. Kolega Bushman10980 się pyta o wejście kabla antenowego do domu, takiego wejścia niema ponieważ mamy podłączoną kablówkę i na dachu nie ma żadnych anten.
    lukashb
    Level 39  
    Ja po swoich bojach jestem prawie pewien, że koledze nie pozwolą wyjść na dach. W głowach się poprzewracało zarządowi i myśli, że to on jest dla ludzi, a niestety jest odwrotnie. To ludzie tworzą spółdzielnie, a zarząd jest twarzą tych ludzi do załatwiania dofinansowań, rozmów o nowe miejsca/budowy itp. Jak by było normalnie to wystarczy pójście do kierownika ADM i rozmowa. Zazwyczaj jest odmowa nie bo nie i koniec, a w gorszych przypadkach (głównie kobiety kierowniczki) wytrząsają się. Wiem bo swego czasu odbyłem rozmowę taką. Nie polecam. Kobieta nie dała dojść do słowa, tylko pretensjami itp. Prawda, że coś tu nie tak?
    Jezzman
    Level 21  
    Spółdzielnia mało co pozwala na montaż anteny satelitarnej na przodzie a co dopiero już CB i to na dachu. Pozwalają nam jedynie na swoich balkonach ale to już odpada bo musiałbym ciągnąć kabel przez całe mieszkanie. Spółdzielnia się tłumaczy że nie wolno montować anten na przodzie bloku bo niby psujemy wygląd bloku lub go uszkadzamy wiercąc w nim otwory. Co ja teraz mogę z tym zrobić?? Myślałem o antenie na magnes przyczepionej do aluminiowego parapetu ale niewiem czy zda to swoje zadanie. Myślałem też nad przymocowanie mojej obecnej anteny do parapetu za pomocą jakiś zaczepów ewentualnie śrub.
  • Helpful post
    operatoronwy
    Level 17  
    Opowiem Ci kolega jak ja zrobiłem prawie dwadzieścia lat temu:
    antena mobilową-samochodowa typu dv 27 ( nie magnesowa), postawiłem na parapecie(zewnętrznym) i spokojnie prowadziłem rozmowy na odległość 10-15 km.Inna sprawa że mieszkam na piątym piętrze.Tak więc zamontuj dobra antenkę samochodową, tylko zadbaj abyś na parapecie zewnętrznym miał kawałek blachy,np 30 cm na 30 cm ale nie musi być kwadrat.Dodatkowym kawałkiem kabla podłącz tę blachę ( na której postawisz antenkę, bo ona będzie jakby dachem samochodu) do masy kaloryfera.
    Będzie dobrze:)
    Jezzman
    Level 21  
    Dziękuje operatoronwy za podpowiedź. W tej chwili mam antenę samochodową postawioną na oknie ale w pomieszczeniu i prowadziłem rozmowy na 5-7km bez żadnych problemów. Zrobię tak jak mówisz. Dziękuje za pomoc i odpowiedzi w temacie. Temat uważam za zamknięty.

Pozdrawiam.