Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seat Ibiza - Akumulator w bagażniu

04 Gru 2012 00:22 1698 9
  • Poziom 8  
    Witam.
    Mam problem, gdyż musiałem przenieść akumulator do bagażnika z czym wiąże się moje pytanie. Jak zaradzić "spadkowi napięcia" przy rozruchu zimnego silnika?
    Potencjał "+" mam puszczony pod maskę na dwóch przewodach głośnikowych (te z zestawu do wzmacniacza bodajże 10/12/16GA teraz nie pamiętam musiałbym sprawdzać). Czym poprawić jakość odpalania na wystanym na mrozie silniku?
    Lepiej dołożyć kolejny przewód czy mocniejszy akumulator?

Aktualnie czuć i słychać, jakby rozrusznik nie miał mocy ruszyć (pogorszyło się także w lecie, bo przekładałem aku na wiosnę), przed zmianą miejsca aku tego nie było. Obawiam się, że przyjdą mocne mrozy to nie odpalę auta...

Także co polecacie? Grubsze przewody z aku do rozrusznika czy większa pojemność aku?
  • Poziom 35  
    Witam. Ale po jakiego grzyba przenosisz ten akumulator? Ciągnięcie przewodów zawsze się wiąże ze spadkiem ładowania aku jak i przesłaniu pełnej mocy do rozrusznika, istalacji. A przy takich przeróbkach "zfajczeniem" samochodu. Jak taki kabel dodatkowy gdzieś- nie daj boże się przetrze! O jej!!!
  • Poziom 37  
    rnb_bolii napisał:
    po jakiego grzyba przenosisz ten akumulator?

Jak Kolega się tyle już narobił - pewnie musiał.

Przede wszystkim, przekrój przewodów przy tak długim odcinku i takim (choć chwilowym) obciążeniu w/g mnie wymaga ze 32mm², i to przewody nie głośnikowe a jakieś konkretne, od ciągnika czy coś w tym stylu; a może też spawalnicze?
    Większa pojemność aku tu nie pomoże, bo wąskim "gardłem" jest właśnie długi przewód i spadki napięcia na nim.
    Do tego musi Kolega brać pod uwagę "powrót" prądu, a więc znakomite i często sprawdzane połączenia do masy.
    Taki mały Fiacik z 500/600 watowym rozruszniczkiem miał już 16mm² przekroju, to coś znaczy.
  • Poziom 36  
    Taki przewód musiałbyś zastosować.Link
  • Poziom 19  
    Właśnie , w jakim celu był przeniesiony akumulator do bagażnika?
    Diesel czy benzyna?
    Kable można zawsze dołożyć. Mocniejszy akumulator? Czy alternator działa prawidłowo?
    A może rozrusznik się "kończy" strasznie dużo niewiadomych w tym równaniu...

Ciekaw jestem co zamontował sobie w w miejscu akumulatora...?
  • Poziom 39  
    Rozumiemy, że kolega znacząco poprawił sobie komfort odsłuchu audio. W takiej sytuacji (rozumiem, że konieczna) radziłbym jednak dwa akumulatory. Oczywiście można to organizować przy pomocy grubego przewodu (powyżej 50 mm kw), ale zawsze to trochę kłopotliwe i przy np 300 A spadek napięcia będzie odczuwalny..

W Ibizie będzie to pewno z 3,5 m przewodu. W tzw standardowych warunkach (rozrusznik rzędu 1,5 kW) i dobrych połączeniach jest do przełknięcia. Może zatem masz rozrusznik zbyt małej mocy? I wreszcie sam akumulator mógł się zmęczyć. Spadek napięcia oceniałbym w okolicy 1 V co tak daje na przewodzie około 200 W. Poprawnie dla wyciągania wniosków warto by pomierzyć napięcia i prądy na akumulatorze i rozruszniku.
  • Poziom 8  
    Akumulator przekładałem z powodu swapu silnika, gdyż nie mieścił się układ dolotowy z nowej jednostki. Sprawdziłem dziś na jakich przewodach mam "+" puszczony i są to dwa przewody 35mm i 25mm.
    Masa przyłączona do bagażnika pod fotelami.
    Auto ma silnik benzynowy.
    Rozrusznik regenerowany rok temu (padł bendix).
  • Poziom 19  
    Swap z jakiego silnika na jaki ?
  • Poziom 8  
    2.0 16v ABF na 1.8T AUQ.