Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cisco 3560g trunk 3com BL2226+ - Nie działa trunk

04 Gru 2012 10:48 1530 6
  • Poziom 11  
    Próbuje połączyć 2 switche:
    Cisco 3560G i 3Com BL 2226 Plus przez jeden port i puścic na nim kilkanaście vlanów
    próbuje robić to tak 3com
    cisco
    włączyłem vlany i nic nie komunikują sie ze sobą, może jakieś porady, wskazówki co robie źle?
  • Computer Controls
  • Poziom 31  
    Na Cisco są utworzone VLANy? Co pokazuje polecenie "sh vlan"?

Pozdr!
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    Wygląda ze są aktywne.
  • Poziom 31  
    Wygląda ok.

Co rozumiesz przez "włączyłem vlany i nic nie komunikują sie ze sobą"?

Czy stacje wpięte do portów w jednym vlanie na różnych switchach się komunikują?

Nie widzę zrobionego routingu pomiędzy vlanami, tzw. interVlan routing. Żeby działała komunikacja pomiędzy stacjami w różnych vlanach, potrzebny jest router... albo zewnętrzny albo tzw. switch L3.

Masz 3560, który może pełnić funkcję routera. Konfiguracja: http://www.cisco.com/en/US/tech/tk389/tk815/t...s_configuration_example09186a008019e74e.shtml
  • Poziom 11  
    Ok trunk leci na 24 porcie każdego ze switchy i np: vlan 84 komputery na obydwu przełącznikach podłaczone do portów nie tagowanych vlan 84 nie widzą się (ping nie odpowiada) ba nawet do zarządzanie przełącznikiem cisco przez 3com na vlan1 nie jest możliwe po podłączeniu przez trunk.
    Ruting to osobna kwestia na razie podstawa to podłączenie vlanów (vlany działają na 4 połaczonych przełącznikach chwilowo bez zarzutu: 2x3com 2226 +, 3comm 3300, hp procurve 2524) niestety tego cisco nie jestem w stanie połaczyć.
    Co ciekawe dwa takie same switche cisco łączą się bez problemu, podejrzewam że wchodzi kwestia zabezpieczeń cisco.
    Widzę że kolega się orientuje w kwestii cisco, stąd pytanie jak wyłączyć zabezpieczenia które mogą tutaj bruździć? (niestety na konsoli nie wyskakują żadne błędy które mogłyby mnie naprowadzić na problem).
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Z 3com nie miałem do czynienia i nie łączyłem ich z Cisco. Jeśli chodzi o współprace HP i Cisco, to ogólnie to działa, VLANy są przenoszone i jedynie jest pewien problem z STP.

Na wstępie przepuść na trunk-u vlan 1. Jest on domyślnie ustawiony jako tzw. natywny lub inaczej nietagowany i jest używany do przesyłania dodatkowych informacji pomiędzy switchami.

Co wyświetlają komendy: "sh int trunk" , "sh int g0/24" , "sh int g0/24 switchport" , "sh int g0/24 trunk" , "sh spanning"?

Masz jakieś informacje co się dzieje na 3com-ie?

PS. Wrzucaj to jako tekst w znacznikach CODE a nie jako obrazki. Obrazki ciężko się przegląda :(
  • Poziom 11  
    Wyłączyłem stp całkowicie, przeglądałem wszystko wyglądało ok, poza jednym drobnym szczegółem interfejsy Gb a chodziły po 100 Mb czyli uszkodzone połączenie (a miałem już sytuacje że Cisco z automata nie wynegocjowało prędkości), zmiana portu w patchpanelu i wszystko działa jak trzeba. Dzięki za pomoc temat do zamkniecia.