Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Ariston AVSF 109 - smród palonego plastiku podczas prania

szczerze 04 Gru 2012 11:00 2559 5
  • #1 04 Gru 2012 11:00
    szczerze
    Poziom 7  

Witam!

Wczoraj niedługo po starcie programu poczułem od strony pralki smród palonej instalacji eletrycznej. Pralka nadal działała normalnie, więc po krotkich oględzinach włączyłem ją ponownie i pozwoliłem dokończyć pranie na najkrótszym cyklu - nadal wszystko działało normalnie. Wieczorem przejrzałem forum i postanowiłem sprawdzić filtr przeciwzakłóceniowy (znalazłem bardzo podobny przypadek). Po zdjęciu obudowy sprawdziłem filtr, nie znalazłem śladów usterki, a zapach zdawał się dochodzić gdzieś z dołu. Zdjąłem więc tylną obudowę i od razu zauważyłem spalony element. Moje pytanie - co to jest i czy jestem w stanie sam to wymienić (z częściami raczej nie będzie problemu - mam niedaleko ogromną hurtownię części AGD, ale jeżeli chodzi o naprawę sprzętu, jestem kompletnym laikiem)?

Załączam zdjęcia mojego 'odkrycia' i proszę o pomoc. pralka Ariston AVSF 109 - smród palonego plastiku podczas prania

0 5
  • #2 04 Gru 2012 11:46
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

Na zdjęciu jest grzałka, upalony jest wtyk konektorowy.
    Sprawdź grzałkę czy jest sprawna, utnij przewód upalony, zastosuj na przewodzie nowy wtyk konektorowy "żeński" i po sprawie ;)

0
  • #3 04 Gru 2012 11:56
    szczerze
    Poziom 7  

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie - jak sprawdzić grzałkę? Czy to możliwe żeby wtyk się tak po prostu przepalił przy sprawnej grzałce?

0
  • #4 04 Gru 2012 12:07
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

szczerze napisał:
    Czy to możliwe żeby wtyk się tak po prostu przepalił przy sprawnej grzałce?

Tak był luz na końcówce konektorowej, iskrzenie, temperatura itd.
    szczerze napisał:
    jak sprawdzić grzałkę

Najlepiej miernikiem, powinna mieć ca 26 - 30Ω

0
  • #5 04 Gru 2012 12:39
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Nie używało się Calgonu i takie są oto efekty ;)

szczerze napisał:
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie - jak sprawdzić grzałkę? Czy to możliwe żeby wtyk się tak po prostu przepalił przy sprawnej grzałce?

Oczywiście i to dość często się zdarza, bo poprzez grzałkę przepływają duże wartości prądów. Wystarczy trochę wilgotnego powietrza i styki śniedzieją, a później się upalają.

0