Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Volvo FH 440 - Sterownik podgrzewania i regulacji lusterek ?

maniek0607 04 Dec 2012 12:03 6966 7
    maniek0607
    Level 10  
    Witam! Nie wiem czy temat jest dobry bo nie tylko chodzi o podgrzewanie lusterka. Problem się tyczy VOLVO FH 2006 nie działa podgrzewanie lewego lusterka (od kierowcy) i jednocześnie regulacja lusterek ale tylko prawo, lewo bo do góry i do dołu działa idealnie. Sprawdzałem przewody między drzwiami i jest wszystko ok na kostce też nie ma śladów uszkodzenia. Pozostał mi sterownik ale trochę to kosztuje aby tak kupić go na metodę prób i błędów. Dodam że na prawej stronie działa wszystko. Bardzo proszę o pomoc.
    MAN Electronics
    VIP Meritorious for electroda.pl
    maniek0607 wrote:
    nie działa podgrzewanie lewego lusterka (od kierowcy)
    A mata grzewcza jest sprawna ? zasilanie na piny 3 oraz 2 jest ?

Co do regulacji lusterka czy silnik od pozycjonowania lewo-prawo działa ? sprawdź podając zasilanie na piny 1 oraz 5 (zmieniając polaryzacje zmieniasz kierunek obrotu) pamiętaj aby odłączyć sterownik przy podawaniu napięcia.
    tszpak
    Level 14  
    jak nie działa ogrzewanie i regulacja elektrycznych lusterek to sprawdź zasilanie zacznij od przekaźnika i bezpiecznika a potem ciągłość przewodów oraz czy nie ma korozji we wtyczce za obudowa deski rozdzielczej pod lewym kolanem kierowcy oraz z tej kostki do drzwi pod osłoną wycieraczek wiązka się przeciera najczęściej
    maniek0607
    Level 10  
    Jest taki problem że nie dochodzi zasilanie do kostki łączącej przewody między drzwiami a kabiną. Co przekaźnika to nie wiem nawet który jest za to odpowiedzialny ale sprawdzę mam nadzieję że na rozpisce będzie jednoznacznie napisane który przekaźnik za to odpowiada. Co do bezpiecznika to jak wspomniałem strona prawa działa. Czy jest taka możliwość że każda ze stron ma swój bezpiecznik ?

Quote:
    kostki do drzwi pod osłoną wycieraczek wiązka się przeciera najczęściej

Nie kojarzę gdzie takowa kostka się znajduję. Jedyną kostkę jaką udało mi się zlokalizować (bo o innych nie wiem) znajduję się w zawiasie lustra pod zdejmowaną osłoną o innych nawet nie wiem. Czy jest coś jeszcze wcześniej ?
    daro111
    Level 31  
    Witam.
    maniek0607 wrote:
    regulacja lusterek ale tylko prawo, lewo bo do góry i do dołu działa idealnie
    maniek0607 wrote:
    nie działa podgrzewanie lewego lusterka

Bezpieczniki są dwa F27 i F39,ale skoro prawa strona grzeje i lewy silnik lusterka chodzi góra/dół to szukałbym przyczyny gdzie indziej.
    Z lewej strony masz skrzynkę zbiorczą gdzie instalacja wychodzi z kabiny.Zdejmij osłonę tej skrzynki i przemierz dobrze ciągłość przewodów od złącza TD do złącza lusterek tego przy lusterkach.Tu masz lokalizację złącza:
    Volvo FH 440 - Sterownik podgrzewania i regulacji lusterek ?

Prawdopodobnie masz przerwę na tym odcinku na przewodzie zielonym (ogrzewanie lusterek) i żółto/zielonym (sterowanie prawo/lewo)
    Możesz również sprawdzić wiązkę wychodzącą z drzwi kierowcy do kabiny (złącze DDB), czasami pękają przewody w przelotce gumowej.
    krzykus
    Level 9  
    Witam
    Również mam problem z lusterkami ( nie grzeją ) i z grzałka osuszacza nie ma prądu.
    chciałbym dodac ze sterownik w drzwiach wymieniony na nowy, brak pradu na bezpieczniku nr 24. gdzie szukac przyczyny?? czy mozliwe ze od tego jest kaseta.
    daro111
    Level 31  
    Co do lusterek to sprawdź tak jak było wcześniej opisane ,a co do zasilania na F24 to powinno być dopiero po odpaleniu pojazdu.Sprawdź przekaźnik K13 czy po odpaleniu załącza prąd na linię 61 czyli także bezpiecznik F24.
    krzykus
    Level 9  
    Witam
    Panowie usterka usunieta główną przyczyną był przekźnik K13 teraz wszystko grzeje az miło :)

wielkie dzieki za pomoc