Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5535 - Wysokie obroty wiartaka.

QamileQ 04 Gru 2012 12:21 1515 9
  • #1 04 Gru 2012 12:21
    QamileQ
    Poziom 13  

Witam, mam problem z kompem, mianowicie gdy włączę jakąś starszą ale wymagającą grę to wiatrak procesora chce wyskoczyć. Lapka mam od 4 lat prawie i wcześniej nie było takich problemów przy tej samej grze. Laptop już trzymam nawet na podkładce chłodzącej ale wiatrak ani myśli zwolnic podczas grania. Podczas normalnego użytkowania chodzi cicho i "powoli", jednak nigdy się nie wyłącza. Przeczyściłem układ powierzchownie ale nie wiele to dało. Gdzieś na forum przeczytałem o "wymianie pasty na procesorze" cokolwiek to znaczy jestem ciekawy czy będę to w stanie zrobić we własnym zakresie.

0 9
  • #2 04 Gru 2012 12:45
    conan02

Poziom 29  

Może przy czyszczeniu została poruszona płytka odprowadzająca ciepło z procesora, jest fabrycznie pokryta czymś w rodzaju plastiku termoprzewodzącego, kiedy się odklei to już nie będzie przylegać jak wcześniej. Trzeba odkręcić całe chłodzenie, delikatnie oczyścić z resztek stwardniałego materiału termo i nałożyć dobrą pastę. Uwaga na termopady chłodzące chipset, żeby ich nie porozrywać, bo wtedy wymiana. Nie wolno zakładać uszkodzonych termopadów ponownie.
    Operacja jest jak najbardziej do wykonania w warunkach domowych, szczególnie kiedy jest wszystko pod pokrywą i nie trzeba rozbierać laptopa na drobne. Z tego co pamiętam Acery często mają taką dużą pokrywę od dołu na kilku śrubkach. Zestaw wkrętaków zegarmistrzowskich by się przydał, żeby nie uszkodzić śrubek.
    Przy okazji może nie cały kurz został wyczyszczony z radiatora, często robi się po kilku latach coś w rodzaju filcu i nawet ciężko jest go wydmuchać. Po zdjęciu chłodzenia można dokładnie wyczyścić wentylator i żeberka.

0
  • #3 04 Gru 2012 12:56
    Brutus3
    Poziom 14  

Możesz zdemontować chodzenie z CPU i delikatnie ściągnąć starą pastę z procesora oraz z radiatora. Przy okazji będziesz mógł dokładnej przeczyścić radiator i wentylator. Sugeruję zastosować pastę ARCTIC SILVER 5 zawiera dodatek srebra, dzięki czemu bardzo dobrze przewodzi ciepło.
    Lecz przedtem oczyść komputer z zbędnych plików, folderów i wpisów w rejestrach.
    Sprawdź auto start najlepiej aby folder był pusty, zobacz jakie programy w czasie uruchamiania się systemu mają włączoną opcję równoczesnego uruchomienia (oprócz antywirusa )jak są to ustaw aby się nie uruchamiały.
    Im mniej uruchomionych jest zbędnych procesów tym CPU i GPU jest mniej obciążone.
    I jeszcze jedno pytanie czy jak grasz to przełącznik od zasiania jest ustawiony na pobieranie zasiana z bateri czy bezpośrednio z sieci.
    Bo może akumulator ci siada.
    Choć wszystko wskazuje na wzrost temperatury.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Gru 2012 13:24
    conan02

Poziom 29  

Brutus3 napisał:
    ...
    I jeszcze jedno pytanie czy jak grasz to przełącznik od zasiania jest ustawiony na pobieranie zasiana z bateri czy bezpośrednio z sieci.
    Bo może akumulator ci siada.
    Choć wszystko wskazuje na wzrost temperatury.

Laptopy mają automatyczny system selekcji zasilania, preferowane jest zawsze zasilanie sieciowe, przy jego braku przechodzi na akumulator.
    Podejrzewam, że popękała stara sucha pasta termo i po prostu nie ma dobrego kontaktu procesora z płytką heatpipe.

0
  • #5 04 Gru 2012 19:43
    QamileQ
    Poziom 13  

No cóż bateria ma tyle co laptop i ciągle tą godzinę wytrzyma więc całkiem jeszcze nie padła (a powinna dawno). Głównie pracuję na zasilaniu sieciowym. Czyli wnioskuję że stara pastę wywalić i położyć procka na nowej? Nie wiem czy sam temu podołam bo nie jestem zbyt cierpliwy... :P Tym bardziej że nie wiem czego się tam spodziewać po rozebraniu. Ile taka usługa kosztuje u fachowca? W sumie popytam u informatyków u mnie na akademiku może robili takie coś wcześniej.

0
  • #6 04 Gru 2012 23:05
    sad_madman
    Poziom 27  

Na pewno ktoś się znajdzie. Zapraszam nawet do mojego akademika [łódź] - mogę się tego podjąć. Nie jest to zbyt skomplikowane dzięki temu, żeod spodu lapka jest bardzo miła klapka która pozwala na dobry dostęp.

0
  • #7 05 Gru 2012 08:38
    QamileQ
    Poziom 13  

hmmm szkoda że nie we wrocławiu :P

0
  • #8 05 Gru 2012 11:56
    Brutus3
    Poziom 14  

To w mim mieście jesteś na politechnice.
    Z laptopami i resztą z tej rodziny nie każdy chce coś w nich robić ze względu że jest to sprzęt delikatny to nie co PC-t stacjonarny gdzie zdejmiesz jedną z osłon i masz prawie wszędzie swobodny dostęp. Dlatego serwisy jak ostatnio po nich chodziłem mają 80% zleceń tylko na same laptopy.
    A i wcale nie są tak drogie ich usługi.

0
  • #9 05 Gru 2012 13:35
    sad_madman
    Poziom 27  

Brutus3 napisał:
    gdzie zdejmiesz jedną z osłon i masz prawie wszędzie swobodny dostęp.

Tutaj akurat jest swobodny dostęp do systemu chłodzenia.

0
  • #10 05 Gru 2012 20:07
    QamileQ
    Poziom 13  

no nic pozostaje popytac w serwisach :D ok dzieki temat do zamkniecia :)

0