Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bizhub C203 - chip tonera reset zamiennika

04 Gru 2012 12:34 2091 2
 • Poziom 11  
  Witam

  Dziś rafił do mnei zamiennik tonera do kopiarki Bizhub C203. Po wykręceniu chipa okazało się że z tyłu nie jest zamontowany jakiś no namowy układ jak w oryginałach tylko PIC 12F683 plus jakiś kondensator i opornik. Z tego co wiem PIC 12F683 to mikrokontroler co już samo w sobie jest dziwne że do zapisywania licznika stosowany jest mikrokontroler.

  Czy ktoś ma jakiś pomysł jak odczytać zawartości pamięci z tego PIC'a? Oraz jak zapisać nowy wsad?
 • PCBway
 • Poziom 13  
  Sprawa wygląda nie tak prosto,
  z racji tego, że mamy na chipie 3 piny więc jest tam zasilanie i wyjście SIO - serial input output.
  Żeby coś takiego obsłużyć potrzebna jest pamięć szeregowa lub mikrokontroler.
  Mikrokontroler można oprogramować na dowolną prędkość transmisji i ramki danych i tą możliwość wykorzystano.
  W oryginalnym tonerze lub wkładzie IU w maszynach C200/203/253/353/P jest również mikrokontroler ale dużo lepszy niż microchip-a.
  Każdy z nich ma swój numer fabryczny i adres po którym się komunikuje oraz kolejny na szynie danych, 1,2,3,4,5,6,7,8 - czyli toner C,M,Y,K i IU C,M,Y,K - czyli 8 adresów
  Dochodzi jeszcze przeznaczenie tzn. C200 ma swoje, c203/253 swoje i C353/P również swoje. Przeznaczenia nie można zmienić ale można do takiego mikrokontrolera wysłać dane i on je przyjmie jako ostatnio wprowadzone.
  Ztego co się zorientowałem przechowywane dane dotyczą czasu pracy, poziomu AIDC przy inicjalizacji wkładu oraz średniego pokrycia tonerem - można to zobaczyć na wydruku liczników 2 str.
  Oryginalne chipy mają dodatkową właściwość, zasypiają na szynie jeśli nie jest prowadzona komunikacja po wywołaniu ich adresu, jest to bardzo ważne z punktu widzenia poboru mocy przez mikrokontrolery a jest ich w maszynie 8.
  Zwykły chiński emulator udaje komunikację i wypluwa z siebie dane na stałe wprowadzone, nigdy nie zasypia i nie mamy gwarancji czy ustali podobny przebieg, a o poziomie ATDC to chyba nie ma mowy - nie będę się upierał.
  Podłączony na szynę żre prąd jak oszalały, z 1 czy dwoma jeszcze się nic nie dzieje ale przy 3,4 zaczyna być problem bo zasilanie realizowane z małego stabilizatora 350 mA.
  Ale główna niedogodność emulatora to to, że nie można go zresetować i tyle.
  Oryginalny chip IU w serii C200/203/253/353 resetuje takie urządzenie:http://www.youtube.com/watch?v=YTbCpLEYI_M
  i to wielokrotnie.
 • PCBway
 • Poziom 22  
  A czy Kolega wie gdzie kupić i za ile takie urządzonko?

  Pozdrawiam