Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywacz przewodów na CMOS4017

jacolp 04 Gru 2012 12:44 3213 3
  • #1 04 Gru 2012 12:44
    jacolp
    Poziom 13  

Witam.

Zbudowałem sobie swój pierwszy układzik jak w temacie. Schemat na zdjęciu. Budowa układu była banalna, jednak zastanawiam się nad działaniem tego układu. Chcę zagłębić się troszeczkę w budowę i działanie układów scalonych, jednak nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na kilka zastanawiających mnie pytań.(Może ktoś poleci jakaś książkę lub stronę z układami scalonym dla zielonych?)

Wiem że czujnik działa na zasadzie wykrywania pola elektrycznego wytwarzanego z przewodów, a co za tym idzie też i elektromagnetycznego. Zastanawia mnie kilka rzeczy:
    1. Dlaczego czujnik nie pokazuje mi dokładnie położenia kabli, tylko pokazuje dość spory obszar ściany? (Rozumuję że jest to spowodowane dużym polem elektrycznym...mimo wszystko powinien pokazywać dokładniej...) Czy czujnik (drucik) ma być w izolacji, czy lepiej bez, i dlaczego?

2. Dlaczego przy kontakcie, i po śladzie przewodów dioda mi miga, jednak jak oddalę czujnik od ściany to tak jakby "zawiesza się" dioda cały czas świeci, a buzzer który podłączyłem szeregowo z diodą cały czas piszczy. (To chyba jest związane z budową CMOSa, i do tego właśnie nie mogę dojść)

3. Jak dość szybko poruszam czujnikiem w powietrzu, to dioda się lekko zaświeca, spowodowane jest to polem elektrycznym jakie wytwarzają ładunki w przestrzeni? Dlaczego nie świeci się lekko jak nie poruszam? Wykrywacz przewodów na CMOS4017

• #2 05 Gru 2012 15:07
    jacolp
    Poziom 13  

Ponawiam pytania...

• #3 05 Gru 2012 19:46
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Aleś ty niecierpliwy, naucz się samemu zdobywać informacje, te z forum są najczęściej z błędami, każdy si.ę może pomylić a najwięcej "pomagają" ci co mało wiedzą, poszukaj jakiejś książki o układach cyfrowych, o CMOS'ach też będzie.

Wejście CMOS ma dużą impedancję wejściową, dlatego nie obciąża "anteny" na której pojawia się napięcie dzięki sprzężeniu pojemnościowemu z wykrywanym przewodem. Na tej antenie pojawia się napięcie zmienne kilka V i więcej, to wystarczy żeby licznik 4017 zaczął liczyć (zmieniać stan), po przerwaniu zliczenia może zostać w dowolnym stanie stąd dioda zaświecona lub zgaszona.

Czułość tego urządzenia jest wypadkową powierzchni anteny, budowy i położenia przewodu wykrywanego i kilku parametrów których nie da się zmienić.

Dobry wykrywacz przewodów powinien dawać sygnał tym silniejszy im bliżej przewodu, ten daje tylko binarny bez możliwości regulacji progu (poza skracaniem anteny), no i może reagować na inne zakłócenia, nie przerobisz taczki na Ferriari.

Izolacja na przewodzie anteny nie ma znaczenia.

Ten schemat to jest zastosowanie jest nietypowe i niezgodne z zasadami budowania układów cyfrowych, więc ma prawo zachowywać się nieco nieprzewidywalnie.

• #4 06 Gru 2012 20:42
    jacolp
    Poziom 13  

jarek_lnx napisał:
    Aleś ty niecierpliwy, naucz się samemu zdobywać informacje

Właśnie szukałem w internecie coś na temat tego układu, nawet jeżeli coś znalazłem to nie bardzo mi to pomagało. Dlatego napisałem że może ktoś poleci jakąś ciekawą lekturę albo pdf ze scalaków.

jarek_lnx napisał:
    te z forum są najczęściej z błędami, każdy si.ę może pomylić a najwięcej "pomagają" ci co mało wiedzą,

Każdą odpowiedź na forum staram się później potwierdzić, twoją również:)

jarek_lnx napisał:
    Ten schemat to jest zastosowanie jest nietypowe i niezgodne z zasadami budowania układów cyfrowych, więc ma prawo zachowywać się nieco nieprzewidywalnie.

Skoro tak, to dlaczego taki sam układ jest w Elektronice dla wszystkich...tam chyba nie dają układów niezgodnych z zasadami budowania??

Dzięki za wyjaśnienie problemu. Jeszcze na ten temat poszukam jakiś informacji. Masz może jakieś linki lub lekturę która mogła by mnie wprowadzić w temat? Lub kilka zagadnień o których mógłbym poczytać na temat tego wykrywacza?

Pozdrawiam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo