Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje: źródła wiedzy o tworzeniu/czytaniu schematów elekt. automatyki

04 Gru 2012 15:02 4716 9
  • Poziom 7  
    Witam,

Poszukuję jakiejś publikacji w internecie, bądź książki, która w szybki i prosty sposób opisuje jak tworzyć proste schematy elektryczne automatyki. Chodzi mi o schematy pokazujące jak powinno się na takich schematach zaznaczać styki otwarte, zamknięte, 'zielony' i 'czerwony' przycisk, 'grzybek',styczniki, przekaźniki, jakich symboli używać, oraz jak te elementy oznaczyć,a by było wiadomo, że znajdująca się w tym miejscu cewka zwiera styk sterujący inną częścią układu.
    Pragnę, również zaznaczyć, że nie chodzi mi tutaj o lekturę opisującą transmitancje itp. zagadnienia.

Muszę stworzyć taki schemat na potrzeby pewnego projektu na uczelni. Z samym wymyśleniem układu myślę, że sobie poradzę. Nie mniej jednak kiedy już stworzę taki schemat zgodnie z przyjętymi oznaczeniami, prawdopodobnie wrzucę go tutaj, aby ktoś doświadczony mógł go sprawdzić od strony merytorycznej.

z góry dziękuje i pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 7  
    Tak, dziękuję to już mi częściowo pomogło. Jednak potrzebowałbym jeszcze wiedzieć jakimi 'literkami' oznacza się (zwyczajowo?) te elementy na profesjonalnych schematach, tak żeby było wiadomo, która cewka jest od którego stycznika etc. Gdybyś znalazł może spis tych reguł to byłbym bardzo wdzięczny.

Bardzo pomogłoby mi w zrozumieniu tego wszystkiego, gdyby było to poparta jakimiś przykładami.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 18  
    Ja na schematach używam takich oznaczeń:

K - cewka przekaźnika, stycznika i ich styki
    KT - cewka przekaźnika czasowego i jego styki
    S - przyciski
    Q - wyłącznik, rozłącznik
    QM - wyłącznik silnikowy
    F - bezpiecznik
    H - lampka
    M - silnik
    BE - przycisk bezpieczeństwa
    U - zasilacz
  • Poziom 17  
    Jest taka książka wydawana przez PC Schematic - producenta jednego z programów do rysunku elektrycznego i tam jest to wszystko dość przystępnie opisane. Nie jestem tylko pewien czy istnieje polska wersja językowa ale jeśli angielski nie jest dla ciebie bardzo obcy to warto poszukać.
    Same oznaczenia literowe komponentów wynikają z normy EN ISO 81346-2.
    Poszukaj także na stronach Moellera (Eaton) bo gdzieś tam była taka darmowa publikacja w której to zestawienie też jest dostępne.

Generalnie to co napisał kolega powyżej mniej więcej pokrywa się ze standardem
  • Pomocny post
    Moderator
    apajak1988 napisał:
    Ja na schematach używam takich oznaczeń:

K - cewka przekaźnika, stycznika i ich styki
    KT - cewka przekaźnika czasowego i jego styki
    S - przyciski
    Q - wyłącznik, rozłącznik
    QM - wyłącznik silnikowy
    F - bezpiecznik
    H - lampka
    M - silnik
    BE - przycisk bezpieczeństwa
    U - zasilacz

Wraz z kolejnymi liczbami.

wolowin napisał:
    tak żeby było wiadomo, która cewka jest od którego stycznika etc.
    Ta sama liczba jest przypisana do jednego urządzenia. Jeśli cewka jakiegoś np. K 18, to i jego styki NO 18, albo NC 18.
    Jeśli urządzenie jest pojedyncze, to nie musi być liczby.
  • Poziom 7  
    No myślę, że to co tutaj się znajduje wystarczy mi do zrobienia tego co muszę zrobić.

Zostawię temat jeszcze nie rozwiązany przez kilka(naście?) dni, w razie gdyby ktoś jeszcze miał coś pomocnego (np książki w pdfie z przykładami).

Dzięki bardzo pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    Cytat:
    Ta sama liczba jest przypisana do jednego urządzenia. Jeśli cewka jakiegoś np. K 18, to i jego styki NO 18, albo NC 18

Dokładniej, ta sama liczba może być przypisana do wielu urządzeń:
    -S1, -K1, -H1 itd.
    A jeśli chodzi o oznaczanie elementów urządzenia np. cewka stycznika lub
    przekaźnika -K18 , to wszystkie jego elementy (cewka, styki) zawsze
    oznaczamy jako -K18.