Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monoblok Zanotti - Przeróbka z 400V na 230V

04 Gru 2012 16:02 2277 2
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam problem, potrzebuję do mroźni kupić monoblok na 230V (tylko taką sieć mam w pomieszczeniu), niestety od dłuższego czasu na nic nie trafiłem.
    Za to trafiłem na takie monobloki na 400V i zastanawiam się czy można dorobić coś na podobieństwo soft-startu do tego urządzenia aby zasilić 3 fazy z jednej i nie spaliło instalacji. Samo urządzenie podczas pracy pobiera niewiele lecz nie wiem dlaczego podczas uruchomienia żre jak smok (jeden model 24A, drugi 32A)

Ostatnio często podłączam płyty indukcyjne, które sprzedawcy sprzedają jako z możliwością zasilania 230V. Łączy się zworą L1 z L2, podłącza pod 230V i mimo, że ciągnie 7kW jakoś działa - to nie ja wymyśliłem, fabryka.

Stąd pomysł, iż może agregat można tak spiąć. A dodatkowo dodać soft-start jak w mocnych wzmacniaczach (tylko zapewne taki monoblok nie ma potężnej baterii kondensatorów, które mogą się wolniej ładować przez soft-start).

Ma to ręce i nogi?

Poniżej tabliczki znamionowe tych modeli.
    Dodam jeszcze, że jeśli ktoś ma pomysł jak to przerobić to musi być to zrobione tak aby było 100% pewności, że nie wywali bezpieczników bo wtedy będę miał tonę ciapy zamiast mrożonek.

Pozdrawiam, Paweł Monoblok Zanotti - Przeróbka z 400V na 230V Monoblok Zanotti - Przeróbka z 400V na 230V
  • Poziom 15  
    Monoblok to nie płyta indukcyjna zawiera sprężarkę napędzaną silnikiem indukcyjnym.
    Silnik ma kilkukrotnie większy prąd rozruchowy od nominalnego. Dla mniejszego napięcia jeszcze znacznie wzrośnie. Ponadto silnik na niższe napięcie ma większe wymiary.
    A może zamiast jednego monobloku na 400V zastosować 2 mniejsze na 230V uruchamiane w pewnym odstępie czasowym.
  • Poziom 10  
    Rozumiem, no to lipa z mojego pomysłu.
    Nie mogę kupić jednego używanego monobloku na 230V a co dopiero dwóch :)