Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Belarus MTZ 952.3 - Zasada działania alternatora

04 Dec 2012 17:35 10899 13
  • Level 10  
    Witam serdecznie mam mały problem z alternatorem od ciągnika Belarus MTZ 952.3 z 2006 roku wyposażony jest on w alternator 1150 W. Uszkodził się on niestety samoczynnie a mianowicie popękały uzwojenia stojana. Jednak po zlutowaniu i zabezpieczeniu tych uzwojeń dalej nie działa dodatkowo z tego co wiem jedno uzwojenie jest połączone z obrotomierzem który strasznie faluje i fałszuje obroty silnika. Czy może ktoś spotkał się z tym przypadkiem i jak ewentualnie wyeliminować ta usterkę. i jeszcze jedno czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć po co są te małe diody i czemu aż pięć?
    Belarus MTZ 952.3 - Zasada działania alternatora Belarus MTZ 952.3 - Zasada działania alternatora Belarus MTZ 952.3 - Zasada działania alternatora
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 28  
    Dołącz zdjęcia Twoich napraw, bo ja nie mogę zlokalizować.
    Nie rozumiem jak uzwojenia mogły popękać. Trzeba znaleźć przyczynę.
    Te 5 małych diod dostarcza prądu na wzbudzenie podczas normalnej pracy alternatora.
    W ogóle to ten alternator wygląda na 5-fazowy - zauważ, że dużych diod też masz 2x5.
    Pomierz dokładnie wszystkie diody, wiele więcej nie zrobisz w warunkach domowych.
  • Level 35  
    Tak, to jest alternator pięciofazowy. To uszkodzenie to standard w tych sprzętach. Twoje naprawy nic nie pomogły. Stojan nadaje się tylko do wymiany/przezwojenia. Możesz też spróbować pomierzyć stojan, czy nie ma przebić izolacji. Diody też do pomierzenia. Tylko nie multimetrem. Możliwe, że źle podłączyłeś cewki wzbudzające, jednak najprawdopodobniej uszkodzenie nadal jest w stojanie. W zasadzie oscyloskop pokazałby wszystko.
  • Level 10  
    Rzeczywiście zgadzam się z tobą kolego Grzegorz_madera moje naprawy stojana nie pomogły (przewody w stojanie same sie rozerwały nie wiem z czego to wynika ze słabego materiału czy zbyt dużych naprężeń). Ogólnie zostałem zmuszony niestety kupić kolejny alternator ze względu na czas i skończenie pracy w polu przed zimą. Jednak jestem ciekawy jak on działa(wiem że jest to trochę nietypowy alternator bo samowzbudny i znalazłem trochę materiału na ten temat jednak nie do końca rozumiem co i jak) i po co aż 5 faz domyślam się że może być to związane z uzyskaniem dużej mocy z tego alternatora. Chętnie posłucham ludzi którzy wiedzą jak działa i dlaczego 5 faz aby na przyszłość wiedzieć gdzie szukać usterek.
  • Level 35  
    Jest samowzbudny, bo posiada magnesy trwałe w wirniku. Pozwalają one na wzbudzenie, gdy cewka wzbudzająca wytwarza jeszcze zbyt słabe pole magnetyczne. Działa on jak każdy alternator, liczba faz nie ma tu żadnego znaczenia. Serwisuje się go również tak samo.
  • Level 2  
    Może ktoś wie jaki inny alternator tzn.od jakiegoś auta lub ciągnika spełniał by tutaj swoją rolę?
  • Moderator of Cars
    Jakikolwiek, byle z regulatorem i mechanicznie dał się zainstalować. W czym jest problem z naprawieniem/dokupieniem oryginalnego?>
  • User removed account  
  • Moderator of Cars
    Większość alternatorów wzbudzi się bez kontrolki, kwestia tylko przy jakiej prędkości obrotowej to zrobi - niewielki magnetyzm szczątkowy wirnika.
  • Level 35  
    No właśnie do tego zmierzam, że sowiecki alternator wzbudzi się przy niskich obrotach. Jedno mnie tylko ciekawi: dlaczego ruscy uparcie stosują nieruchomą cewkę wzbudzania. Przecież wiele miedzi nie zaoszczędzą jak nie stosują pierścieni ślizgowych.
  • Moderator of Cars
    Alternatywne, równorzędne rozwiązanie. Chęć zwiększenia trwałości, przez wyeliminowanie węzła szczotki/pierścienie?
  • Level 10  
    A może ktoś wie jak na jakiej zasadzie działa obrotomierz/ licznik motogodzin w ciągnikach rosyjskich. Obrotomierz mam doprowadzony sygnał właśnie z alternatora jako odczep z jednej faz. Jestem bardzo ciekaw tego rozwiązania i czy mógłby mi ktoś to wytłumaczyć?