Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów silnika 1 fazowego jak?

normales 04 Gru 2012 20:14 4830 5
  • #1 04 Gru 2012 20:14
    normales
    Poziom 11  

Witam wszystkich na forum.
    Prosiłbym o podpowiedź jak można zmniejszyć obroty silnika a najlepiej mieć możliwość płynnej regulacji obrotów? Dokładnie jest to wentylator (zamontowany w ścianie budynku). Silnik zasilany 230V, moc silnika 500W. Nie dawno kupiłem taki regulator napięciowy na triaku ale pochodził jeden dzień i się spalił, a do tego silnik wentylatora buczał i nagrzewał się.
    Szukając trochę w internecie dowiedziałem się, ze można do tego zastosować falownik ale nie wiem jaki dobrać, jakie powienien mieć minimalne parametry do tego silnika. Na allegro duzo jest falowników z zasilaniem 1 fazowym a na wyjściu 3 fazy. Nie mam pojęcia czy takie cos by się nadawało.
    Proszę o pomoc w problemie.

1 5
  • Pomocny post
    #2 04 Gru 2012 20:30
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Regulacja obrotów wentylatorów z jednofazowymi silnikami za pomocą regulatorów napięciowych (transformatorowych lub elektronicznych) nie jest ani czymś nowym ani też niezwykłym.
    Do pełnego szczęścia należy wiedzieć w jakim zakresie prędkość ma być regulowana (niestety regulacja napięciowa nie daje takich możliwości jak regulacja częstotliwościowa) oraz na jaką moc jest zaprojektowany użyty regulator.

normales napisał:
    Na allegro duzo jest falowników z zasilaniem 1 fazowym a na wyjściu 3 fazy. Nie mam pojęcia czy takie cos by się nadawało.

Oczywiście że nie.
    Proszę poszukać falowników z zasilaniem i wyjściem jednofazowym a pojawiają się takie.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • Pomocny post
    #3 04 Gru 2012 20:30
    mariusz.s
    Warunkowo odblokowany

witam ,jak jednofazowy można użyć autotransformatora

0
  • #5 04 Gru 2012 21:05
    normales
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedzi.
    Kolego pm.001 może mogłbys podpowiedzieć jakie minimalne parametry powinien mieć taki falownik (prąd max na wyjściu lub moc) do mojego silnika? Obroty nie muszą być regulowane precyzyjnie wystarczy spadek obrotów do 20-30% maxymalnych obrotów i ciągła praca na takich obrotach.
    Do kolegi mariusz.s czy taki regulator autotransformatorowy bedzie lepszym rozwiazaniem niz falownik? Zależy mi na jakimś prostym urądzeniu.

Do kolegi dylus1. właśnie taki sterownik jak na scxhemacie który mi przesłałeś dzisiaj mi padł. I nieładnie pracował silnik na tym regulatorze, grzał się i buczał. Więc chyba nici z tego rozwiazania.

0
  • Pomocny post
    #6 04 Gru 2012 21:18
    pm.001
    Specjalista elektryk

Jeśli decydujesz się na falownik to proszę zapoznaj się np. z modelem ODE-2-12075-1KB12-01 (0,75kW) - lub równoważnym
    W tym konkretnym przypadku proponuję jednak przeanalizować zwykły regulator napięciowy elektroniczny np. TR 900 (900W) Powinien on być wystarczający do silnika 500W
    Wszelkie informacje o proponowanych urządzeniach dostępne w sieci
    pozdrawiam
    pm001

0