Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampki LED z allegro i nie tylko - opinie i komentarze

michalc1 16 Lut 2015 13:19 177747 382
  • #211 16 Lut 2015 13:19
    rgr2
    Poziom 10  

W Auchan jest stoisko Ecolight. Żarówki LED mają fantastyczne - ~10W i ~1000lm, nawet na gwint E14 :D. Ceny od 12 do 20zł.
    Na moje oko świecą jak 50W.

• Deimic Smart Home
  • Deimic Smart Home
  • #213 16 Lut 2015 18:52
    rgr2
    Poziom 10  

W ogóle. Spojrzałem jak świecą i dałem sobie spokój.

• #215 27 Lut 2015 08:43
    palmus
    Poziom 14  

To ja ustrzeliłem w necie takie coś:
    Moc żarówki: 5W
    Rodzaj mocowania: MR16
    Strumień świetlny: 450lm
    Barwa światła: biała ciepła
    Temperatura barwy: 2700-3000K
    Ilość diod: 27
    Typ diod: SMD5050
    Napięcie zasilania: 10~18V AC/DC
    Kąt świecenia: 120o
    Wymiary: 50X45 mm
    Żywotność: 30 000 godzin
    Waga z opakowaniem: 37g
    Ilość cykli włącz/wyłącz: 50000
    Przetwornica CCD: tak
    Czas nagrzewania lampy do 60%: 1 s
    Współczynnik strumienia świetlenego
    po 30 000 h świecenia: 30 %
    Wskaźnik oddawania barw: ≥ 80
    Czas zapłonu: 1,1 s
    Współczynnik mocy lampy: ≥ 0,5

Cena 10,90.
    Wpakowałem to do istniejącej instalacji halogenowej z zasilaczem (transformatorem) elektronicznym. Obciążenie za małe, więc na 4 szt zostawiłem jednego halogena 35W,żeby zrobił obciążenie. Do czasu wymiany na "normalne" trafo. Czy nic żarówkom nie będzie jak pojadą na zasilaniu z elektroniki?

• #216 04 Mar 2015 22:30
    Punkxp
    Poziom 15  

Ja od 2013 roku testuje żarówki Eco Energy produkowane w Chinach, ale nadal kosztujące dużo i powiem wam że świecą niecałe 2 lata i jak narazie tylko jedna 5W mi padła na kupionych kilkanaście za ponad 1200 zł.
    Mam nadzieje że pociągną mi te 5 lat i się wróci koszt zakupy.

• #217 04 Mar 2015 22:59
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Punkxp napisał:

Rozumiem, że po pięciu latach dopiero zaczną w rzeczywistości oszczędzać?

• #218 05 Mar 2015 09:04
    palmus
    Poziom 14  

1200/kilkanaście= 109 do 63zł sztuka???

• #219 05 Mar 2015 10:51
    ekmir
    Poziom 24  

Tak sobie czytam i czytam ...
    Wynika z tego, że te ledówki to nie żarówki i to nie tylko z nazwy ale a może nawet przede wszystkim z uwagi na swoje parametry, z których przede wszystkim
    światło emitowane przez diody LED to głównie fale krótkie, o wysokiej energii, należące do niebieskiego i fioletowego zakresu spektrum światła widzialnego

• #220 05 Mar 2015 11:11
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

ekmir napisał:
    Wynika z tego, że te ledówki to nie żarówki i to nie tylko z nazwy ale a może nawet przede wszystkim z uwagi na swoje parametry, z których przede wszystkim
    światło emitowane przez diody LED to głównie fale krótkie, o wysokiej energii, należące do niebieskiego i fioletowego zakresu spektrum światła widzialnego

To jakiś cytat? Czy własne przemyślenia?

• #221 05 Mar 2015 20:09
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

ekmir napisał:

Jest to źródło światła - czy nazwanie tego urządzenia elektronicznego żarówka bądź nie zmienia cokolwiek???

• #222 05 Mar 2015 20:14
    kozi966

Yarpen_Zigrin napisał:

Jest to źródło światła - czy nazwanie tego urządzenia elektronicznego żarówka bądź nie zmienia cokolwiek???

Zmienia. Tak samo jak zmienia się sposób emisji światła dla żarówki i dla lampy LED.

• #223 05 Mar 2015 20:22
    binkom
    Poziom 14  

Witam
    Od jakiegoś czasu używam oświetlenia led w domu.
    Miałem pierwsze ledy - GU 10 - wiele ledów - porażka.
    Potem były różne smd - też słabo.
    Od 2 lat to : Wpust Philips POWER LED 59830/48/16 LEDINO.
    Mam w całym domu około 45 szt. - jestem super zadowolony.
    A na zewnątrz Halogeny steinel led z diodami Philips.

• #224 05 Mar 2015 20:40
    grzegorzmce
    Poziom 11  

Ja miałem a w zasadzie to mam różne ledy, teraz kupiłem led filament wyglądem prawie się nie różnią od zwykłej żarówki światło jest identyczne świeci bardzo jasno. To był strzał w dziesiątkę bardzo polecam kąt świecenia 360 stopni to jest to czego szukałem. Jeśli chodzi o trwałość to będę mógł powiedzieć po dłuższym czasie ale biorąc pod uwagę resztę którą posiadam to żadna się jeszcze nie zepsuła. Tu proszę zdjęcie jak wygląda Link

• #225 05 Mar 2015 21:55
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

kozi966 napisał:
    Zmienia. Tak samo jak zmienia się sposób emisji światła dla żarówki i dla lampy LED.

LOL ;) jeśli oświetla mi pomieszczenie lub miejsce pracy to rozważanie czy to żarówka czy nie jest zwykłym trolowaniem ;)
    Tak samo jak tramwaj, trolejbus i autobus to pojazdy - bo mogę za ich pomocą dotrzeć z miejsca A do miejsca B - a sposób napędu jest nieistotny...
    Ale dwa punkty za posta są, ja też mam więc git :P

• #226 06 Mar 2015 08:23
    kozi966

Yarpen_Zigrin napisał:

LOL ;) jeśli oświetla mi pomieszczenie lub miejsce pracy to rozważanie czy to żarówka czy nie jest zwykłym trolowaniem ;)
    Tak samo jak tramwaj, trolejbus i autobus to pojazdy - bo mogę za ich pomocą dotrzeć z miejsca A do miejsca B - a sposób napędu jest nieistotny...

Jak ci się zapalą firanki to też będą oświetlać pokój. Będziesz wtedy rozważał że nie ma to znaczenia czy to pożar czy żarówka?
    Nie widzisz różnicy bo dla ciebie to mało istotne.
    Widzisz efekt. Światło. Z tym, że to światło też ma swoje parametry.
    Jak sobie oświetlisz pokój lampą o określonym spektrum, przyjmijmy czerwonym światłem, to będzie ci pasować? wszystko na czerwono ale efekt masz ten sam. Oświetla ci pomieszczenie.

Więc przestań pisać bzdury, bo to nie jest forum dla kółka gospodyń domowych a forum techniczne i w dodatku temat jest o LEDach a nie żarówkach.
    A punkty nie są dla mnie żadnym wyznacznikiem "fajności", bo do niczego nie są mi potrzebne.

• #227 06 Mar 2015 15:44
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Yarpen_Zigrin napisał:

Skoro tramwaj i trolejbus porównujesz do pojazdu, zatem my elektrycy porównujemy lampę LED i żarówkę do źródła światła.

Idąc Twoim (i nie tylko) tokiem rozumowanie żarówka LED jest adekwatne do trolejbusa tramwajowego.

• #228 06 Mar 2015 17:00
    ekmir
    Poziom 24  

To jak to jest z tymi ledówkami, które mają lepsze parametry: na 12 V czy na 230 V ?

Czy sa takie, które są pozbawione tych niekorzystnych efektów i możecie je polecić ?

• #229 17 Mar 2015 19:16
    ekmir
    Poziom 24  

Bardzo proszę o informację i doświadczenia w zakresie "wyższości" ledówek na 12 V nad ledówkami na 230 V lub odwrotnie

• #230 17 Mar 2015 19:34
    Karaczan
    Poziom 39  

@grzegorzmce Mnie już 2 filamentowe LED padły po niecałym pół roku. I to nie z tych najtańszych, niestety paragon zgubiłem.
    Prawdopodobnie padła przetwornica z przegrzania, choć kondensatory wyglądają OK.
    Konstrukcja wybitnie jednorazowa, nie ma możliwości otworzenia bez zniszczenia.

Świecą bardzo silnie, tak samo lub nawet lepiej niż żarówki 60w które zastąpiły.
    Do tego idealnie się nadały do moich kinkietów w łazience bo świecą dookólnie, idealnie jak żarówki. A nie punktowo jak większość konstrukcji LED.

• #231 22 Mar 2015 20:38
    kreation
    Poziom 6  

Ostatecznie jakie te ledy kupić, bo chciałbym zamówić dwie kolby E27 dwie kule E27 i kilka żarówek na GU10. Chciałbym aby żarówki miały barwę ciepłą. Dziś już prawie zamówiłem na allegro ledy Ledlumen, to jak to w końcu z nimi jest, niby nie ma problemów z gwarancją pozytywy itp, ale niby znowu ktoś tu je odradzał. Co innego kupić w zamian?

• #232 22 Mar 2015 22:22
    Punkxp
    Poziom 15  

Łukasz-O napisał:
    Punkxp napisał:

Rozumiem, że po pięciu latach dopiero zaczną w rzeczywistości oszczędzać?

Zakup się już wrócił po roku użytkowania, a żarówki wychodziły po ok 25-38 zł i chyba 2 po 55 zł były.
    Te 5 lat to czas po jakim myślę można wymieniać żarówki, bo skoro producenci mówią ze ich żarówki mają 50000 cykli to spokojnie powinny te 5 lat świecić.
    Nie po to się kupuje drogie żarówki żeby padły po 2 latach.

• #233 24 Kwi 2015 08:53
    Strefa-led
    Poziom 2  

Podstawowe zasady przy zakupie żarówek LED:

Kupując żarówkę LED należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia na opakowaniu.

1. Nigdy nie patrz na opisy typu: dana żarówka LED jest odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o mocy … W. Takie oznaczenie jest jedynie mniej lub bardziej orientacyjne i niestety często nadużywane. Jak więc poznać jak naprawdę mocno świeci dana żarówka?

Zawsze sprawdzaj ilość lumenów (lm).

Na każdym opakowaniu musi być umieszczona informacja o ilości Lumenów (lm). Jest to strumień świetlny danej żarówki. Aby porównać ją do tradycyjnej żarówki musisz wiedzieć że:

Tradycyjna żarówka o mocy 60W posiada strumień świetlny ok 710 lumenów (lm), a żarówka o mocy 100W posiada strumień świetlny ok 1300 lumenów (lm).

Tradycyjna żarówka Ilość lumenów (lm)

20W 220 lm

40W 415 lm

60W 710 lm

75W 935 lm

100W 1340 lm

150W 2160 lm

2. Współczynnik oddawania barw co to jest i jakie ma znaczenie.

Na opakowaniu każdej żarówki LED znajdziesz oznaczenie CRI lub RA.

Nie wdając się w szczegóły oznaczają one tzw współczynnik oddawania barw przez daną żarówkę LED.

Tradycyjna żarówka posiada współczynnik CRI = 100. Dobre żarówki LED posiadają te współczynniki w okolicy 80. Jeśli tak jest to możemy być przekonani, że to co będzie taką żarówką oświetlone pokaże nam swoje prawdziwe kolory. Im ten współczynnik jest niższy tym bardziej kolory przedmiotów będą przekłamane.

Dobre żarówki LED posiadają współczynniki CRI lub RA powyżej 80.

3. Światło ciepłe , dzienne, zimne.

Żarówki LED posiadają różne temperatury barwy światła. Jeśli chcemy kupić żarówkę o przyjemnej ciepłej barwie światła powinna mieć ona temperaturę barwową w przedziale 2700 – 3000K (stopni Kelvina).

Im bliżej do wartości 2700K tym światło cieplejsze.

Jeśli na opakowaniu brak tej informacji to zakup takiej żarówki LED przypomina totolotka.

2000 K – barwa światła świeczki
    2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
    3000 K – wschód i zachód słońca
    3200 K – barwa światła żarowego lamp studyjnych
    4000 K – barwa biała
    5000 K – barwa chłodnobiała
    6500 K – barwa dzienna
    10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba
    28000-30000 K – błyskawica

• #234 24 Kwi 2015 12:05
    kozi966

Informacja niepełna.

Strefa-led napisał:
    Na każdym opakowaniu musi być umieszczona informacja o ilości Lumenów (lm).

Na opakowaniu może znaleźć się informacja o światłości i kącie rozsyłu zamiast o strumieniu.

Cytat:
    2. Współczynnik oddawania barw co to jest i jakie ma znaczenie

Wskaźnik nie współczynnik.
    Co więcej Ra (CRI) dla źródła LED to też fantazja. Bada się pewną ilość barw monochromatycznych. Gdyby zestawić taką ilość LEDów z odpowiednimi rozsyłami widmowymi to można uzyskać Ra na poziomie równym 100 a światło będzie wręcz nieprzypominające światła żarówki.
    Należy spojrzeć na wykres widmowy czy nie jest "szpiczasty" w potocznej nazwie, to znaczy ciągły.

Cytat:
    (stopni Kelvina)

Nie ma stopni Kelvina.

Cytat:

Jeśli na opakowaniu brak tej informacji to zakup takiej żarówki LED przypomina totolotka.

2000 K – barwa światła świeczki
    2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
    3000 K – wschód i zachód słońca
    3200 K – barwa światła żarowego lamp studyjnych
    4000 K – barwa biała
    5000 K – barwa chłodnobiała
    6500 K – barwa dzienna
    10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba
    28000-30000 K – błyskawica

A gdy na opakowaniu będzie zapis taki:
    840

Co to są:
    Cytat:
    żarówek LED
    ?
    Gdzie znajdę tam żarnik?

• #235 25 Kwi 2015 17:44
    Yarpen_Zigrin
    Poziom 12  

Jeśli chodzi o temat wątku to kupiłem w sklepie z oświetleniem LED takie oto 4 "żarówki LED", założyłem w oprawie sufitowej i na razie jestem bardzo zadowolony z jakości oświetlenia. Świecą się sporo a gwarancja na dwa lata więc pożyjemy zobaczymy. Sprzedawca zeznaje że żarówki LED albo się na początku psują (przepalają?) czyli pech i wadliwy egzemplarz - albo jeśli się nie zepsują od razu to powinny posłużyć dłuuugo...

pozdrawiam żarnikowych purystów ;)

• #236 26 Kwi 2015 13:46
    Strefa-led
    Poziom 2  

W odpowiedzi na pytanie czy muszą czy nie muszą na opakowaniach źródeł światła LED pewne dane zachęcam do zapoznania się z przepisami UE dotyczącymi oznaczania opakowań z źródłami światła LED które zawarto w Dyrektywie Unii Europejskiej numer 1194/2012, popularnie nazywanej DIM2 (Domestic Implementation Measures).
    dyrektywa UE wymaga podania na produkcie wartości trzech parametrów: strumienia świetlnego w lumenach [lm], temperatury barwowej światła w Kelvinach [K] i kąta rozsyłu światła w stopniach [°].

Można zapoznać się z tą dyrektywą Pozdrawiam.

P.S Wydaje mi się jednak, że istnieje coś takiego jak stopnie Kelvina.

• #237 26 Kwi 2015 15:01
    rgr2
    Poziom 10  

Istnieją Kelviny, ale nie stopnie Kelvina.
    Tak samo jak istnieją lumeny, ale nie stopnie lumenów.

• #238 26 Kwi 2015 15:18
    Strefa-led
    Poziom 2  

No to akurat prawda nie ma stopni K są Kelviny.

• #239 01 Cze 2015 21:28
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

kozi966 napisał:

840

Jako specjalista powinieneś wiedzieć, że oznacza to temperaturę barwową 4000K i Ra>80.

• #240 01 Cze 2015 21:32
    retrofood
    Moderator

ciasteczkowypotwor napisał:
    kozi966 napisał:

840

Jako specjalista powinieneś wiedzieć, że oznacza to temperaturę barwową 4000K i Ra>80.

Ironiu nie poniał?