Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM T42 + Intel 2200BG - PObieranie adresu sieciowego, nie łączy się

05 Gru 2012 01:06 2748 9
  • Poziom 33  
    Konkrety:

Dwa laptopy IBM T42, model 2373, oba mają kartę Intel Wireless PRO 2200BG, na obu zainstalowany XP SP3.

W domu dwie sieci WiFi - jedna na Ovislinku, druga na routerze od BT (British Telecom).

Co się dzieje:

1. Wybieram sieć z listy (obojętnie którą), wpisuję hasło (poprawnie), zaczyna się łączyć...
    2. "Pobieranie adresu sieciowego"
    3. "Ograniczenie lub brak łączności"

Po ponownym uruchomieniu komputera dana siec jest połączona, Internet działa prawidłowo. W obu komputerach dzieje się to samo, bez względu na to, z którą siecią będę się łączył. Inne laptopy, telefony, tablety itp. nie mają problemu - łączą się od razu.

Jako, że IBM to dość specyficzny producent, laptop nie przyjmuje innej sieciówki, więc pozostaje się z tą użerać.

Pytanie - czy istnieje sterownik do tej karty, który pozwoli na bezproblemowe łączenie się z siecią? Czy jest to raczej wina systemu operacyjnego i wymagana jest jakaś łatka?
  • PCBwayPCBway
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Witaj,
    Spróbuj ściągnąć ze strony intela (http://downloadcenter.intel.com) najnowsze sterowniki do karty 2200 i zobacz, czy będzie działać lepiej.

T42 rzeczywiście mają blokadę, ale jest ona stosunkowo łatwa do ominięcia (można poszukać słowa kluczowego no1802 w google)
  • Poziom 33  
    Byłem u Intela, ściągnąłem sterowniki w najnowszej wersji, nadal to samo. W ostateczności pomyślę o ominięciu tej blokady, lepiej wydac kilka złotówek na bezproblemową kartę niż się użerać co chwilę z intelowskim badziewiem...
  • PCBwayPCBway
  • Pomocny post
    Też byłem na tym etapie (chociaż u mnie akurat ten intel łączył się bez problemu - ja miałem za to problem z zasięgiem, karta była uszkodzona). Po odblokowaniu chodzi każda karta. Ja akurat kupiłem na Atherosie (bodajże 5005) i dopasowałem sterowniki IBMa do niej (działa wtedy wyłączanie Fn+F5 i kontrolka WiFi). Do dziś działa bez problemu :)
  • Poziom 33  
    U mnie z zasięgiem nie ma problemu, wypada nawet bardzo dobrze. U mnie jakoś przy Fn+F5 pokazuje się błąd, że urządzenie nie obsługuje wyłączenia, a później okienko do wyłączenia Bluetooth.

Jakbyś mógł odkopać swoją walkę z WiFi na T42, to byłbym wdzięczny za model karty i sterowniki, które w IBM by pracowały tak jak należy. Popytałem już wujka Google o no1802 i widzę, że sprawa prosta. Chciałbym tylko dobrą kartę kupić, żeby znów się z nią nie szarpać...
  • Pomocny post
    Kart na Atherosach jest mnóstwo. Moja miała napis Philips na obudowie. Znalazłem taką kartę na Allegro, nawet dedykowaną dla IBMa (powinna działać bez kombinowania z BIOSem). Link do aukcji posyłam na priv (zgodnie z zasadami tego działu - tu nie mogę go podać).
  • Poziom 33  
    Dzieki wielkie!

Znalazłem wymontowaną kiedyś z dawcy T42 (też model 2373) kartę Atheros AR5BMB-44. Ma numer FRU, więc powinna załapać bez problemu. Na jutro zostawię sobie wymianę w jednym laptopie. Jak znajdę dobry sterownik i będzie działać bez problemu to kupię jeszcze jedną (po 5zł biegają nawet) i będzie problem rozwiązany.

Te intelowskie karty 2200 chyba nie były zbyt udane, bo sporo jest z nimi problemów, nawet pod Linux-em... I piszą to ludzie na forach nawet zagranicznych, więc to problem globalny...
  • Moderator - Komputery Serwis
    Z 2200 nigdy nie miałem problemów, a kilka egzemplarzy spotkałem. Sporadycznie z WPA2 miewałem problemy, ale najczęściej na nowych sterownikach problemy znikały. Plus egzotyczne routery potrafiły czasem nie chcieć gadać z kartą (albo karta z takim routerem), ale w sumie rzadko. Pod linuxem (korzystam z Gentoo) też nie miałem problemów. Może masz felerny egzemplarz ;)

Tak czy inaczej Atheros, który zastąpił u mnie Intela również działa bez problemów, zarówno Windows jak i Linux działają z kartą świetnie. W swoim T42 mam Atherosa A/B/G i pewnie już tak do zezłomowania zostanie :)

Po drodze testowałem też Intela A/B/G (chyba 2945). Działał dobrze, łączył się ze wszystkim, miał wyższą czułość niż Atheros (ale pod Windowsem sterowniki go ustawiały na 25mW max i do niektórych sieci, które widziałem na 2 kreski już nie dolatywałem prawdopodobnie - zrywał połączenie).

Ogólnie z tych trzech rzeczywiście z Atherosa byłem najbardziej zadowolony :)
  • Poziom 33  
    Dwa felerne egzemplarze ;) Jak Atheros się sprawdzi, to dwa Intele 2200 będę miał na sprzedaż, aby się drugi Atheros zamortyzował. No i właśnie na WPA2 sa te problemy. Na WEP czy bez szyfrowania wszystko działa od razu i natychmiast.

Tymczasem dziękuję Koledze za rady i miłej nocy życzę :) Odezwę się, co udało mi się zdziałać. A Intela pomęczę później w stacjonarnym, mam przejściówki do PCI od starych kart Planet 11Mbps.
  • Poziom 33  
    No to mówię, co nastąpiło:

Wymieniłem kartę na Atherosa, bez modyfikacjo BIOSu, ruszyła, ale nadal występował opisywany problem.

Zmodyfikowałem BIOS, wstawiłem jakiegoś Mediona, zainstalowałem i nadal to samo.

Okazało się, że system się burzy. Najwidoczniej miałem niewłaściwy obraz, po zainstalowaniu systemu z innego obrazu, wpisaniu klucza z naklejki laptopa, sterowniki od A do Z WiFi działa jak należy.

A Koledze dt1 dziękuję za rady oraz wskazówkę na błąd 1802 :)