Witam, jest to płytka przetwornicy projectora, na rysunku zaznaczyłem kolorem różowym 2 diody smd- proszę podpowiedzieć co to są za diody ?
Dioda z jednym paskiem żółtym.
Problem jest następujący, gdy włączę projektor mruga niebieska dioda na panelu. Na głównym kondensatorze napięcie wynosi 300V gdy przycisnę switch power napięcie rośnie do 560V -580V i tak utrzymuje się przez 5-7 sek. Póżniej uruchamia sie przetwornica lampy, (lampa świeci) i w tym czasie napięcie spada do 370-380 V.
Napięcia z przetwornicy są prawidłowe zgodne z opisem na płytce.
Projektor działa prawidłowo, ale do czasu, kiedy przycisnę przycisk power aby go wyłączyć lampa gaśnie, wentylatory szybciej sie kręcą ale napięcie ponownie wraca powyżej 550V. Zrobiłem takie tylko 2 próby, ponieważ kondensator już dawał o sobie znać. Wymieniłem mostek i kondensator 100uF/450V, znalazłem uszkodzoną diodę którą zamieściłem na rysunkach wyżej- nie znam parametrów, więc nie wiem na co ją wymienić.. Jak rozwiązać ten problem?
mc.jack dioda wygląda na zenerkę (jej zastosowanie w tym układzie),bez schematu się nie obejdzie . Napisz na tego e-maila web(malpa)mbsit.co.uk ,mi się kilka razy udało czego i Tobie życzę .Może Ci odpowiedzą . Przetłumacz cały swój tekst z elektrody pierwszy i drugi post i dodaj zdjęcia. Tekst z elektrody jest wystarczająco rzeczowy. Pozdrawiam i powodzenia
Wylutowałem radiator, który zasłaniał poprawny odczyt układów scalonych, oto one:
SG6841SZ SMD 8pin
1PC501.... GO508
4435GM- 2 ułady linnia +12,5V i +13,5V
prawdopodobnie tak jest napisane CBa148AA linnia +5V
Zakładając że nie wariuje scalak "1PCS01" bo to on nad wszyskim czuwa dopasuj jaką 2-wie szybkie diody (Wymieniał bym obydwie na wszelki wypadek) na napiecie 60v ,napięcie wsteczne max 1v prąd IF 0,7A lub nieco mocniejszą na IF 1,5A .Jak na razie wszystko wskazuje na to że "1PCS01" jest OK, więc musi chodzić. Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi. Powodzenia.
Całkiem nie rozumiem tej dyskusji.
Dwie zaznaczone diody, zabezpieczające w bramkach fetów, przeważnie są diodami Zenera.
Jeśli tak, to ich obecność, lub nie, nie ma praktycznie wpływu na pracę przetwornicy.
Tak, czy nie?
Nie wiem co z tą diodą, równoległą do C54 na obrazku, w układzie gasikowym fetów. Też uszkodzona? No to chyba z jej doborem nie powinno być nadmiernych kłopotów.
Skoro przetwornica nie trzyma napięcia bez obciążenia, to może trzeba się przyjrzeć rezystorom w kontroli napięcia PFC? Czyli w pin 6 owego 1PCS01.
....odnośnie pytania zadanego przez Mirex,
"Nie wiem co z tą diodą, równoległą do C54 na obrazku, w układzie gasikowym fetów. Też uszkodzona?" -wyjaśnię, że o nią nie pytam w swoim poście. Dla rozwiania wątpliwości powiem, że to dioda o symbolu SFAF1608G i ona ma się dobrze, tak miernik mówi.
Wszystkie rezystory zostały pomierzone i ich wartości się zgadzają. Może zmieniają swoją wartość pod napięciem...Chyba czas podmienić układ 1pcso01. Odnośnie schematu mam rozumieć, że był.
Byłbym barrdzo ostrożny z podmaną ,chyba że na orginał(w przeciwnym wypadku kilka oporów trzeba podmienić) ja nadal myślę że 1pcso01 raczej trzyma swoje parametry.Widze że kol.lisek ,kol.mirex też chcą Ci pomódz a to są już wg.mnie w tej dziedzinie autorytety ,Ja autorytetem nie jestem ,ale na "1pcso01"już się sam parę razy przejechałem .Jak wstawisz 2-wie szt. BYM13-60 dioda schottky (może być inna) myślę że bedzie dobrze, Jeśli nie , wtedy będziemy się głowić co dalej.
Nie istnieje coś takiego. Proszę trzymać poziom. Zatem raz na zawsze - ICE1PCS01.
Quote:
Jak wstawisz 2-wie szt. BYM13-60 dioda schottky (może być inna) myślę że bedzie dobrze, Jeśli nie , wtedy będziemy się głowić co dalej.
Znaczy za te zaznaczone na zdjęciu ma wstawić?
A dlaczego miałoby być dobrze? Jakieś rozwinięcie tej teorii?
Nie przypominam sobie przetwornicy z diodami Schottk'y w takiej roli, no ale przecież wszystkiego na świecie nie widziałem. Może one miałyby sens, jako diody szeregowe w bramkach, ale między bramką, a źródłem? Jakoś nie widzę tego.
Może trochę czasu by kolega poświęcił na staranniejszą pisownię?
mc.jack wrote:
Wszystkie rezystory zostały pomierzone i ich wartości się zgadzają. Może zmieniają swoją wartość pod napięciem...Chyba czas podmienić układ 1pcso01
Po pierwsze nie chodzi o wszystkie, tylko kilka (3, 4) w Vsense. Po drugie - jeśli uważasz, że szybciej podmienić układ scalony (zakładam, że masz, a nie dopiero kupić musisz) niż kilka rezystorów, to rób. Ostatecznie wiele dróg prowadzi do celu.
Myślę, że ten plik treningowy od firmy o tym scalaku /jak i jego "bracie " ...S02 (inaczej piny)
gdzie opisano jakie wartości ,diody ( o Schotky też pisze ) i ...dobrać pomoże w końcu w rozwiązaniu problemu
Dzisiaj wymieniłem rezystory w gałęzi pin6 układu ICE1PCS01 a efekt jest prawie identyczny jak wcześniej. Różnica polega na tym, że po uruchomieniu projektora napięcie na kondensatorze 100uF/450V spada zaledwie do 490V i powoduje, że kondensator ponownie do wymiany (puchnie). Wniosek jest taki, że przetwornica pod obciążeniem również nie trzyma napięcia jak i bez.
Jednak skusiłem się na podmianę układu ICE 1PCS01 i okazało się, że to ten układ narobił tyle bałaganu. Napięcie wychodzące na przetwornicę balastu spada po uruchomieniu projektora na +371V. Projektor, póki co działa prawidłowo.