Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparat do 3000zł ze stabilizacją i z wymiennym obiektywem

helmud7543 05 Dec 2012 09:46 3570 17
    helmud7543
    Level 43  
    Jak w temacie - potrzebny jest aparat fotograficzny do fotografowania imprez okolicznościowych. Wymagana jest stabilizacja obrazu i wymienny obiektyw. Fotografowanie będzie się odbywać zarówno w warunkach naturalnych jak i w sztucznym oświetleniu. Osoba, która potrzebuje ten aparat, chciałaby, żeby to był Nikon. Nie ma znaczenia czy to będzie kompakt czy lustrzanka - ważne, żeby dobrze spełniał swoje zadanie. Czy znajdzie się coś spełniające te wymagania w cenie do 3000zł?
    pitcarn
    Level 10  
    naprawdę musi to być nikon ? dlaczego? Ja osobiście polecam Pentax'a ,np. model K-30 (entry level) .Ma stabilizację w korpusie ,uszczelniane body i jest łatwy w obsłudze . Jak pisałem stabilizacja w korpusie więc każdy podłączony obiektyw będzie stabilizowany ,łącznie z "zabytkami " typu manualnego. Za podaną kwotę można kupić nówkę sztukę (czasem się trafi z 2 obiektywami). Ewentualnie starszy model K-r lub używany K-5 (semi-pro). Po za tym kupując Nikona czy Canona będziemy skazani na aparat o mniejszych możliwościach, a obiektywy będą droższe(stabilizacja).
    helmud7543
    Level 43  
    Nie ja o tym zdecydowałem ale jeśli tak się sprawa ma to będę nalegał jednak na coś lepszego pod względem funkcjonalnym, a nie na markę. To lustrzanka, kompakt czy hybryda? Jak sobie ten Pentax radzi w sztucznym oświetleniu?

EDIT> Już wiem, to lustrzanka. Jak sobie radzi w sztucznym oświetleniu?
    pitcarn
    Level 10  
    tu jest sporo informacji na temat tego modelu http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=41116&postdays=0&postorder=asc&start=720

Ja z nim osobiście nie miałem styczności więc ciężko mi odpowiedzieć na pytanie. K-r czasem się gubił przy oświetleniu żarowym(ale to rzadko i w zasadzie głównie przy automatycznym ustawieniu balansu bieli). Osobiście planuję zakup modelu K-5II ,ale to jak ceny trochę zejdą w dół (nie lubię przepłacać za nowinki).

Chyba ,że lustrzanka nie jest niezbędna i wystarczy bezlusterkowiec z wymienną optyką. Będzie tańszy ale też jakość zdjęć może być niższa. Tak naprawdę wszystko zależy od fotografa i jego umiejętności :)

A jeśli chodzi o Nikona to chyba jedynie model D7000 byłby fajny. Np. prostsze modele nie mają tzw. "śrubokręta" ,czyli napędu w korpusie odpowiedzialnego za automatyczne ustawianie ostrości obiektywów. Zmusza to do kupna droższych obiektywów (nie dość że taki obiektyw musi mieć stabilizację to jeszcze własny napęd autofocusa).

EDIT... na "optycznych" jest test k-30 (oni nigdy nie byli przychylni pentax'om)

Cytuję:

"Balans bieli

Praca automatycznego balansu bieli, jak i dedykowanych ustawień zapewnia niezłe rezultaty. Błędy kolorów dC utrzymują się przeważnie na niewysokim poziomie, a saturacja barw w większości sytuacji nie jest nadmierna. Najwyższą wierność odtworzenia barw uzyskaliśmy przy świetle słonecznym oraz przy doświetleniu lampą błyskową. Oświetlenie żarowe w połączeniu z automatycznym balansem bieli sprawiają kłopot praktycznie każdemu modelowi aparatu, nie inaczej jest w przypadku K-30. Istnieje możliwość włączenia korekcji dla podanych wyżej warunków, choć skuteczność tej funkcji jest umiarkowana. "
    helmud7543
    Level 43  
    Lepszy będzie ten Pentax czy Nikon, bo teraz się pogubiłem? Zdaję sobie sprawę, że dużo zależy od fotografa. Dobrze, jeśli są możliwości ręcznego ustawiania parametrów ale ze względu na to, że będą go używać też osoby nie znające tematu, to dobrze by było, gdyby automatyka przynajmniej przyzwoicie radziła sobie, ewentualnie, żeby były profile do np: fotografowania w sztucznym oświetleniu. Oczywiście ręczne możliwości regulacji też będą nie do pogardzenia - bo również będą używane przez niektóre osoby bardziej obeznane z fotografią.
    pitcarn
    Level 10  
    aparat K-30 jest z segmentu entry level ,czyli dla początkującego fotografa. Co za tym idzie posiada profile tematyczne i ustawienia ułatwiające obsługę.

Np balans bieli można ustawić na :
    - auto
    - światło dzienne
    - pochmurne niebo
    - cień
    - światło żarówek
    - światło jarzeniówek [4]
    - lampa błyskowa
    - CTE
    - ustawienia ręczne
    - korekcja balansu bieli

Dostępne programy tematyczne: Portret, Krajobraz, Makro, Obiekty ruchowe, Nocny portret, Zachód słońca, Niebieskie niebo, Las, Zdjęcia nocne, Jedzenie, Zwierzęta, Dzieci, Plaża i śnieg, Pod Słońce, Światło świec, Muzeum, Nocne zdjęcia HDR (JPG), Oświetlenie sceniczne .

Ja osobiście polecam jednak Pentax'a ,można podłączyć wszystkie szkła systemowe (pentax'a) oraz innych producentów (z bagnetem "k") i przez przejściówkę manualne na gwint m42 ,wszystkie obiektywy z autofocusem będą działać (także te bez integralnego silniczka),posiada stabilizację w korpusie więc każde podłączone szkło będzie stabilizowane (na upartego nawet słoik ;) ).

Jedyną poważną wadą tego aparatu to fakt ,że nie jest Nikonem (dla niektórych to ważne aby był dobrze rozpoznawany napis na aparacie) ,ale jak pisałeś zależy Wam na jakości a nie etykietce więc ten minus można pominąć.

Można by wymieniać jako wadę także mniejszą ilość dostępnych obiektywów ,ale nie wiem czy koszt rzędu kilkuset zł lub kilku tysięcy zł za obiektyw naprawdę dobrej klasy ma znaczenie (tzn. nie wiem czy osoba która się zdecyduje na aparat z wymienną optyką zdaje sobie sprawę że te lepsze obiektywy są po prostu drogie bez względu na markę.)

A standardowy obiektyw 18-55mm pentax'a jest uważany za jeden z lepszych ,jeśli nie najlepszy w kategorii obiektywów "kitowych" czyli dołączanych do zestawu: korpus+obiektyw.

Ok rozpisałem się :) mam nadzieję ,że choć trochę pomogłem. Pewne jest że każdy ma swoje preferencje. Jak spytasz na forum Nikona ,napiszą że pentax to badziew ,jak byś napisał na forum canona pewnie było by tak samo i każdy by polecał coś ze swojego "ogródka" . Ja do wyboru aparatu podchodzę zadaniowo tzn. ma robić dobre zdjęcia i być łatwy w obsłudze ,oraz mieć dobry stosunek możliwości do ceny. Pewne jest że kupując nikona i canona będzie łatwiej je sprzedać jako marki bardziej rozpoznawalne.
    Np. mój wybór aparatu dla mnie -K-5II jest nad wyrost ,pewnie jeszcze długo nie będe miał umiejętności do pełnego wykorzystania jego możliwości ,ale to będzie sprzęt na lata ,nie będę miał problemu że czegoś mi w nim brakuje.
    helmud7543
    Level 43  
    pitcarn wrote:
    Jak spytasz na forum Nikona ,napiszą że pentax to badziew ,jak byś napisał na forum canona pewnie było by tak samo i każdy by polecał coś ze swojego "ogródka" .

Dlatego napisałem na elektrodzie :-) Rozmawiałem już z szefostwem i nie koniecznie musi być to Nikon więc sprawa marki jest załatwiona.
    Jeszcze jedno pytanie - jak z awaryjnością i zasilaniem porównując tego Nikona z Pentaxem?
    pitcarn
    Level 10  
    Quote:

Jeszcze jedno pytanie - jak z awaryjnością i zasilaniem porównując tego Nikona z Pentaxem?

tu nie pomogę ,nie wiem który jest bardziej niezawodny. To tylko elektronika produkowana przez naszych skośnookich przyjaciół więc pewnie porównywalnie. Proponował bym sprawdzić długość gwarancji dla pentax'a i nikona to w razie czego może pomóc w podjęciu decyzji -z tym że z tego co wiem to w razie czego oba serwisy są słabe i niezbyt przyjazne dla klientów (dzisiaj jest wszystko na zasadzie kupiłeś to się martw :/ )

A bateria:

w pentaksie :Akumulator litowo-jonowy D-LI109 (7.4 V, pojemność 1050mAh, wydajność ok. 480 zdjęć bez lampy) lub opcjonalnie przy użyciu adaptera na baterie D-BH109: 4 baterie litowe typu AA (wydajność ok 1000 zdjęć, bez lampy)

Dla nikona d5100 (porównywalna klasa aparatu) :Akumulator litowo-jonowy EN-EL14 (7.4 V, pojemność 1030 mAh)

Czyli porównywalne są te baterie ,ale do pentaxa można dokupić wyżej wymieniony adapter i zamiast baterii AA można założyć akumulatorki na przykład sanyo eneloop co spowoduje koniec zmartwień ,jeśli chodzi o zasilanie :).Ew można skorzystać z zamienników akumulatorka D=LI109 lub EN-EL14
    KJ
    Level 31  
    Ja mogę z całą stanowczością polecić Nikona D90. Sprzęt dosyć już leciwy jednak bardzo dobry jakościowo zarówno pd względem wykonania jak i wykonywanych zdjęć. Da się go kupić w zestawie z obiektywem Nikkor 18-105 F3.5-5.6 w cenie do 3000zł a nawet powinno zostać na kartę pamięci ;) Zaletami są małe szumy - w pełni użyteczne ISO 1600, bardzo wygodna obsługa, jasny wizjer, tryb live view - z ograniczeniami ale wtedy kiedy jest potrzeba skorzystania z niego w zupełności wystarczający. Jeśli chodzi o szkło to obiektyw kitowy na początek w zupełności wystarczy a potem w miarę potrzeb mamy do wyboru spora gamę obiektywów nikona a także bardzo dobre jakościowo szkło Sigma które jest w pełni z nikonem kompatybilne. Używałem canona obecnie używam D90 i mogę śmiało powiedzieć że obie firmy robią sprzęt bardzo dobrej klasy i w sumie batalia Canon vs. Nikon to dla mnie to samo co batalia Intel vs. AMD ;)
    silvvester
    Level 24  
    Zastanów się nad Pentaxem KR lub Nikonem D3100.
    Stabilizacja da ci 4-krotne zmniejszenie czasu naświetlania.
    Przy zdjęciach okolicznościowych jest to sprawą drugorzędną.
    Stabilizacja ma sens przy obiektywach długoogniskowych.
    Jedyne różnice między tymi modelami to możliwość użycia baterii w Pentaxie.
    Inne rozwiązanie stabilizacji w obu modelach. Lepsze tryby wideo w Nikonie.
    Możliwość zdjęć sekwencyjnych np. co 10sekund czy co 1h przez określony czas w Pentax. Wymiary matryc są prawie identyczne.
    Nikon jest reklamowany co nie znaczy że Pentax mu ustępuje.
    Pentax KR jest 15-25% droższy niż Nikon d3100.
    Pewnie i tak kupisz to co jest reklamowane czyli Sony alfa lub Canon:)

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=12457&pentax-k-r-test
    http://www.fotopolis.pl/index.php?n=11356

Droższe modele mają trwalsze korpusy, są lepiej uszczelnione i przystosowane do cięższych warunków Znaczenie czy to lustrzanka czy kompkakt ma znaczenie.
    W kompaktach ręczne ustawienie ostrości to masakra, w lustrzance wystarczy wyłączenie fokusa. Czas reakcji kompakta względem lustrzanki ........ bez komentarza:)
    pitcarn
    Level 10  
    Ja jednak upierałbym się przy modelu K-30 jako optymalnej lustrzanki dla "pstrykacza" w automacie. Jest nowszy od K-r, m.in. ma lepszy,szybszy autofocus.
    Nikona D90 odradzam ,fakt aparat całkiem niezły ,ale już nie najnowszy i adresowany do bardziej zaawansowanego użytkownika (takiego co we i ogarnia tryby PASM ;) ).

Wg. mnie do pstrykania firmowych uroczystości nie bardzo się nadaje.

A może jakiś bezlusterkowiec wchodził by w grę? Obiektywy wymienne ,a obsługa w zasadzie jak zwykłego kompakta.
    helmud7543
    Level 43  
    Po tym co przeczytałem to już sam nie wiem. Już wiem co z czym się wiąże i w tym wypadku wchodzi w grę tylko lustrzanka. Cena Nikona D3100 jest o wiele niższa niż tego Pentaxa K30 (oba liczę z obiektywem 18-55 mm) ale nie wiem o ile realnie ten Nikon będzie gorszy. Nad tymi dwoma się zastanawiam.
    pitcarn
    Level 10  
    heh ,nie zazdroszczę sytuacji :) ,co innego sprzęt dla siebie a co innego firmowy :D

Może mała podpowiedź : D3100 nie ma tzw śrubokręta ,czyli będziesz skazany na droższe obiektywy z własnym napędem autofocusa, inaczej ostrość trzeba będzie ustawiać ręcznie.

Do Pentaksa możesz podłączyć dowolny obiektyw z bagnetem K (nawet te z czasów aparatów na kliszę) lub przez przejściówkę obiektywy manualne na bagnet M42. Ze wszystkimi będzie działała stabilizacja. W przeciwieństwie do Nikona czy Canona. Zresztą mało kto słyszał o Pentaksie bo to firma zajmująca się sprzętem nie reklamą :)

Zresztą: pomyśl sobie jaki obiektyw był by Wam potrzebny .np szerokokątny do robienia zdjęć grupowych w pomieszczeniach,przydał by się jakiś "jasny" tzn. z małą wartością przysłony
    (jak masz obiektyw opisany 18-55mm 5.6-8 to znaczy że dla 18mm masz minimalną przysłonę 5.6 a dla 55mm -8 ,im mniejsza cyfra tym lepiej ,np. 1.4 to "jasny" obiektyw a 8 to "ciemny" obiektyw .Tym o przysłonie 1.4 będziesz musiał krócej naświetlać kadr aby wykonać nieporuszone zdjęcie ,a tym "ciemnym" analogicznie dłużej) .
    Teraz porównaj sobie ceny takich obiektywów :dla pentaksa szukaj wszystkiego co ma bagnet K (obiektywy pentax, tamron ,sigma ,samyang itd.) dla nikona szukaj z bagnetem Nikon AF ale z dopiskiem w nazwie HSM ,SWM -one posiadają swoje silniczki ,inaczej jak pisałem nie będzie działał autofocus itp.

I ... jaka różnica w cenie ? Sam korpus to nie wszystko :)

Wybór należy do Ciebie.
    Pantera33
    Level 12  
    Ja ze swej strony polecam Sony Nex. Jest trochę korpusów oraz niezłych obiektywów. Body są kompaktowe, a to się dziś liczy, matryce duże i czułe (16MP APS-C 23.5 x 15.6 mm). Szczególnie nowy model nax6 zbiera całkiem pozytywne recenzje (highly recommended). Co prawda cena body z obiektywem 16-50 to 3600 -3800. Ale dopiero go wprowadzili na rynek, za chwilę stanieje.
    helmud7543
    Level 43  
    Niestety, nie możemy tyle czekać. Maks to 3000 zł, decyzja jeszcze nie zapadła, skłaniamy się ku Pentaxowi K30.
    helmud7543
    Level 43  
    Zakupiony został Pentax K-30. Jest naprawdę dobry i tak jak pisali - automatyka spisuje się bardzo dobrze (wiadomo, że przy ręcznych ustawieniach fotki wychodzą jeszcze lepsze ale nie ma co się czepiać - tu automatyka jest lepsza niż w wielu innych lustrzankach, jakich miałem okazję używać). Dziękuję za porady.
    helmud7543
    Level 43  
    Żeby nie zakładać nowego tematu, kiedy sprawa dotyczy tego sprzętu - potrzebujemy jakiejś dobrej torby, futerału do przenoszenia. Ważna jest solidność. Oprócz aparatu razem ze standardowym obiektywem zabierana będzie co najwyżej ładowarka i może kiedyś zasilacz sieciowy, jak się kupi. Statywu ani dodatkowych obiektywów nie będzie. Ważna jest tu solidność (będzie często w tym noszony).
    rodan7
    Level 2  
    Polecam ogromną ilość tanich i często bardzo dobrych obiektywów M42 (All...). Nie kupuj tanich przejściówek M42 - PK, potrafią się zakleszczać i ciężko rozłączyć zestaw. W razie pytań zapraszam na priv.