Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłącznik różnicoprądowy - pytanie laika

05 Dec 2012 10:22 1305 2
  • Level 8  
    Witam,
    chciałem się Was poradzić odn. zastosowania wyłącznika różnicowoprądowego w mieszkaniu.
    Mianowicie kupiłem mieszkanie, częściowo wyremontowane.
    W instalacji elektrycznej nie ma natomiast różnicówki.
    Na klatce mam wyłącznik nadprądowy B25A, zaś w mieszkaniu 6 bezpieczników 4 x B16, 1 x B20 (do łazienki: pralka + ew. jakaś suszarka), 1 x B25 do kuchni tam piekarnik (3,5kW) + mikrofala pod przewód 4mm^2.

Zastanawia mnie dobór istniejących bezpieczników. Bo chyba ten B25 do kuchni, to czy nie za duży - bowiem jak się zbierze max 25A z kuchnii + jakieś 15A z pralki, to jeżeli kabel od tablicy Sów w mieszkaniu do bezpiecznika na klatce ma 4mm, to może być zonk ;( (wiem, że uzyskać na raz takie obciążenie to ciężko, ale ryzyko zawsze jakies jest) - może wymienić na 20A w kuchnii.

No i druga sprawa, chciałem dołożyć tą różnicówkę, bo nie zastosowano jej tam :( (mam jedną fazę).
    Czy mogę dołożyć ją w mieszkaniu pomiędzy Sami a wyłącznikiem nadprądowym B25 na klatce. Czy bedzie zachowana jakaś tak selektywność?

Pozdrawiam.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 42  
    Nie masz Kolego najmniejszego pojęcia o instalacjach. Nie bierz się za to samodzielnie na podstawie porad z forum. Wezwij elektryka.
  • Moderator of the Technical section
    Laikom odpowiadamy: To nie zabawka, to może zabić.
    Temat zamykam, porada wyżej.