Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Megane IPHII 1.4 16v - silnik "kuleje" - diagnoza.

ZAHYR 05 Dec 2012 11:59 7083 18
    ZAHYR
    Level 32  
    Witam, chciałbym poprosić o pomoc w diagnozie usterki w Megane IPHII silnik 1.4 16v 2000r - identyczny problem spotkałem też w 1.6 16v.
    Problem polega na tym, że silnik "kuleje", na wolnych obrotach słychać "furkanie" z wydechu, obroty nie falują, ale gwałtownie spadają i się podnoszą, średnia trzyma się w okolicach 700-750. Wygląda to jakby gubił gdzieś zapłon, lub nie dostawał paliwa na którymś cylindrze. Silnik wkręca się w obroty bez problemu, przyspieszenie i moc też ok, odpala bez problemów.
    Temat powinien być znany - było wiele wątków o tym, ale nikt nie doszedł do rozwiązania problemu.

Sprawdzone:
    - sprężanie na wszystkich cylindrach równe
    - wymienione świece zapłonowe, filtr paliwa
    - cewki (podstawiany komplet ze sprawnego auta)
    - uszczelniony kolektor ssący, przepustnica
    - wtryskiwacze "na oko" ładnie i równo rozpylają, dla pewności podstawiona cała listwa wtryskowa ze sprawnego
    - map sensor, regulator biegu jałowego ("krokowiec" :)) też podmieniany
    - diagnoza autocomem i clipem nie pokazuje błędów, wypadanie zapłonów-brak, wyprzedzenie kąta 5-12°, czas wtrysku ok. 3ms, lambda pracuje w pełnym zakresie

Czujnik położenia wału raczej wykluczam, bo byłyby problemy z odpalaniem.
    Czy auto ma jakieś newralgiczne miejsca, gdzie przeciera się lub łamie wiązka silnika, powodując takie objawy? Jakieś sugestie?
    User removed account
    User removed account  
    ZAHYR
    Level 32  
    Auto bez gazu. Z wydechu minimalnie czuć benzyne. Usterka wystepuje głównie na biegu jałowym na wolnych, przy podniesionych obrotach jest minimalnie wyczuwalna do 2000obr, powyżej niezauważalna, podczas jazdy też nic się nie dzieje - równo i płynnie wkręca się na obroty i przyspiesza. Zaraz po odpaleniu silnik pracuje równo, problemy zaczynają się po kilkudziesięciu sekundach.
    Cewki jak wcześniej pisałem pewniaki z innego auta, błędów niema.
    Podpalony zawór objawiałby się spadkiem sprężania na którymś cylindrze, ale z podpartym może być strzał w dziesiątkę - dzięki za sugestę.
    User removed account
    User removed account  
    waldekgoldmann
    Level 1  
    Z tego co mówisz kolego, pofatygowałbym się i wykręcił bebężnik. W tym silniku często śniedzieje palec bebężnika i są bardzo słabe odczyty sygnału z niego przez co komputer głupieje. Może zrób tak: jak uda Ci się dobrać do bebężnika bez wykręcania (troche to kłopotliwe ale sie da a samo wykręcenie też sporo zajmuje bo trzeba pod alternatorem grzebać) podłącz kabelek do palca bebężnika i zmierz na nim napięcie (podłączając pod masę). Powinienes mieć nie mniej jak 5V. Optymalnie 6,5V. Jeśli jest mniej albo trzeba wymienic bebeznik na nowy - wtedy polecam zamiennik ,np QT4-S991XE3 tanszy a nie sniedziejem albo oczysc dokladnie palec szczotką druciana i spokój na kolejne 2,3 lata.
    User removed account
    User removed account  
    zeimp
    Moderator on vacation ...
    A kiedy silnik jest zimny całkowicie (np. po nocy), to przy pierwszych próbach uruchomienia, silnik nie gaśnie?
    PIOTOM0
    Level 20  
    U mnie problem z nierówną pracą pojawiał się przy temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza.
    Założono mi świece o niewłaściwej ciepłocie, bo takie miał majster pod ręką.

Sprawdź na wszelki wypadek.

W innym pojeździe...
    Z czujnikiem położenia wału też miałem problem - działał dopóki się nie nagrzał a jak się temperatura silnika zbliżała do 80 stopni to przerywał, przy 90 - przestał pracować. Ale ten błąd prawdopodobnie był by wykryty Clipem.

Pozdrawiam
    Piotom0
    jkm73
    Level 21  
    Piszesz ,ze zaraz po odpaleniu auto pracuje normalnie,dopiero po kilkudziesięciu sek zaczyna kuleć.Przeważnie zaraz po uruchomieniu samochód pracuje na stałej wartości lambda,dopiero po ok 30 ,50 sek zaczyna sie regulacja-zły skład mieszanki lub uwalona sonda.
    jurekk55
    Level 36  
    jkm73 wrote:
    Piszesz ,ze zaraz po odpaleniu auto pracuje normalnie,dopiero po kilkudziesięciu sek zaczyna kuleć.Przeważnie zaraz po uruchomieniu samochód pracuje na stałej wartości lambda,dopiero po ok 30 ,50 sek zaczyna sie regulacja-zły skład mieszanki lub uwalona sonda.

Od jakiej temperatury , w/g pana sonda bierze udział w sterowaniu ???
    User removed account
    User removed account  
    jkm73
    Level 21  
    Mój błąd, gdy sonda osiągnie powyżej 300 stopni Celsjusza (po to przecież grzałka).
    User removed account
    User removed account  
    jkm73
    Level 21  
    Dlatego właśnie zasugerowałem zły skład mieszanki lub uszkodzoną sondę(mniej prawdopodobne) ponieważ zaraz po uruchomieniu pracuje prawidłowo.
    Miro
    Level 12  
    Miałem podobne obiawy w Megance 1,6/16V uszkodzony był czujnik automatycznego ssania,
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Miro wrote:
    uszkodzony był czujnik automatycznego ssania,
    Gdzie i co to jest?