Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja 24V w kamienicy, częste przepalanie się żarówek-brak spadków napięcia

05 Gru 2012 13:57 3534 31
  • Poziom 18  
    Witam mam taki kłopot jak w temacie widać.
    Dokładnie mówiąc,oświetlenie zapalające się przez czujnik zmierzchowy 24V, zmiana żarówek mniej więcej co tydzień, czy wewnątrz czy na zewnątrz nie ma znaczenia- przepalają się na każdej klatce, każdym korytarzu.
    Nie zaobserwowałem spadków w napięciu.

Czym to może być spowodowane- jak można temu zaradzić?
  • Poziom 31  
    Te wspomniane 24V to jak uzyskujesz? Możesz miernikiem zmierzyć napięcie ?
  • Poziom 18  
    Tak było mierzone wielokrotnie i cały czas tak jest.Podobno nawet elektryk jakiś był ale nic nie znalazł,ja jestem mieszkańcem i znudziło mi się chodzić w kółko w ciemnościach,więc pytam,może coś administratorce podpowiem
  • Poziom 41  
    Pewnie trzeba zacząć od sprawdzenia wysokości napięcia(czy nie za duże),
    biniu292 napisał:
    "prąd" dobry
    bo spadek napięcia wpływa raczej korzystnie na żywotność żarówek.
  • Poziom 18  
    ...ale powtarzam,napięcie jest dobre,więc nie wiem co dalej można robić,sprawdzać

Proszę po kropce i przecinku dawać spację, bo tekst robi się nieczytelny. Proszę poprawić posty. Zdanie zaczyna się wielką literą. [retrofood]

jeśli chodzi o spację to się zgodzę, ale jeśli chodzi o wielką literę, to raczej po "trzykropku" się nie zaczyna od wielkiej litery,jeśli jednak muszę to to zmienię.
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Kupować lepsze żarówki. Teraz to tylko sztuka, nie ma działać wiecznie.
    Pomiar napięcia pasowało by dokonywać okresowo w różnych godzinach dnia i nocy.
    Podwyższone napięcie może pojawiać się np. w nocy gdy sieć jest nie obciążona.
  • Poziom 18  
    Napięcie mierzone o różnych porach
    Żarówki kupowane tanie drogie i średnie, poza tym nie uważasz że tydzień to mimo wszystko trochę krótko?
  • Poziom 31  
    Powodem przepalania się żarówek jest tylko i wyłącznie za wysokie napięcie. Zakładając że przepalają się żarówki nowe! Inna opcja to sąsiad podmienia żarówki. :D Wkręć nową, dyskretnie ją oznaczając.

• Poziom 26  
    Witam.Kolego jakiej mocy masz wkręcone żarówki? Trzeba podokręcać przewody i wstawić żarówki o mocy mniejszej niż podana jako maksymalna w oprawach oświetleniowych.
  • Poziom 18  
    Testowane były wszelkie rodzaje,od 25-tek do 60-tek , wszystkie gasną/wypalają się tak samo

• Poziom 26  
    Powiedz, czy odblaski czasem nie są zbyt blisko żarówek.Lampy są podwieszone na suficie czy na scianie?Jeśli na scianie to czy żarówki są wkręcone bańką szklaną do góry czy w dół?
  • Poziom 18  
    Ściana , niektóre z nich są pod kloszem inne całkiem bez , brak jakikolwiek usprawnień , zwykła chamska oprawa a w niej zarówka

• Poziom 26  
    Pozycja żarówki mnie interesuję.
  • Poziom 18  
    Więc nie zrozumiałem części pytania dotyczącego odblasków-wyjaśnisz?

• Poziom 26  
    Jeśli w oprawach są blaszki z odblaskami /odbijające światło np:folia stalowa/to czy nie dotyka żarówki.
  • Poziom 18  
    Brak takiego elementu
  • Pomocny post

Poziom 26  
    zadzwoń nr na PW
  • Poziom 18  
    Na tą chwilę kolega qadam12 mi coś mocno podpowiedział , więc temat zawieszam , wypróbuję te podpowiedzi i ... mam nadzieję że temat zamknę
    pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Wszystko się zgadza
    Zabrudzone gniazda żarówek, zbyt małe przekroje kabli
    Ja to wiem, administrator to wie i.... nic
    Dziękuję za pomoc
    Temat można zamknąć
  • Poziom 43  
    biniu292 napisał:
    Zabrudzone gniazda żarówek, zbyt małe przekroje kabli
    Zbyt małe przekroje przewodów zasilających wydłużyłyby żywotność żarówek bo byłby większy spadek napięcia przy włączaniu.
  • Poziom 18  
    A nie zwiększyły by tym samym oporów, czego następstwem byłby wzrost temperatury?
  • Poziom 43  
    Tak ale duża podwyżka temperatury przewodów spowodowałaby stopienie izolacji i zwarcie. Niewielka podwyżka np. do temp 80°C nie ma znaczenia na żywotność żarówki w której temperatura żarnika przekracza 1000°C.
    Może spowodować utlenianie połączeń i ich iskrzenie (co skraca żywotność żarówki) ale to powinno powodować widoczne migotanie żarówek.
    Ten sam efekt da słabe mocowanie przewodów w oprawce i niedokręcenie żarówki - niezależnie od grubości przewodów.
  • Poziom 18  
    Czyli Twoim zdaniem tylko brudne "klosze" mają znaczenie, czy coś jeszcze?
  • Poziom 43  
    Brudne klosze też nie mają znaczenia. Sprawdź czy żarówki nie migoczą, jeżeli nie to moim zdaniem tylko zła jakość żarówek i/lub podwyższone napięcie może być powodem ich częstego palenia. Patrz posty 6 i 8.
    No jeszcze drgania ale to mało prawdopodobne. Czy w pobliżu waszego domu jeździ tramwaj, pociąg lub metro :?: :D
  • Poziom 18  
    Z tym metrem to się udałeś, Hahahaha
    Tylko auta osobowe i to dość daleko
    Nie chodziło mi o klosze tak dokładnie, tylko o styki w gniazdach
    Jeśli chodzi o zbyt duże napicie...każda z klatek ma swój transformator,wszystkie na raz by szlag trafił?
    żarówki nie migoczą, może czasem jakaś się zdarzy za słabo wkręcona, ale to jest rzadkość
    Jakiej firmy żarówkę kupić? Sam kupię i wkręcę z ciekawości
  • Poziom 20  
    A może przyczyna bardziej prozaiczna? Po prostu mieszkańcy się łakomią, biorą do domu, a tam buuum, więc oddają skąd wzięli, bo po co im spalona żarówka?
  • Poziom 18  
    Zdecydowanie odpada
  • Poziom 43  
    biniu292 napisał:
    każda z klatek ma swój transformator,wszystkie na raz by szlag trafił?
    Nie ale może być wzrost napięcia pomiędzy 2 a 3 w nocy. Czy o tej porze też mierzyliście? Metro to oczywiście był żart (jesteśmy krajanami) ale może kiedyś się doczekamy. :|
  • Poziom 18  
    Ale czy fakt że one się przepalają nie co dzień, a tak "rzadko" tej możliwości nie wyklucza?
    Czy wzrost napięcia musi wystąpić kilkakrotnie , żeby uszkodzić żarówkę?