Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATtiny13V - czym się różni od ATtiny13-20PU ??

BILGO 05 Gru 2012 14:07 4614 18
  • #1 05 Gru 2012 14:07
    BILGO
    Poziom 38  

Witam,

Mam pytanie, jak w temacie.
    Złożyłem układ na ATtiny13-20pu wydaje mi się że nie działa poprawnie...
    Jest to "strach na kuny" z EdW sierpień/2010.
    Programowanie przebiegło pomyślnie i układ można powiedzieć że prawie działa jak należy.
    Problem polega na tym, że nawet jak jest program usunięty z mikrokontrolera to głośniczek piszczy (jest to nawet głośny pisk, jeśli program jest wgrany i włączony to głośniczek zmienia dźwięki tak jak się należy, ale wydaje z siebie taki pisk w tle działania programu....)

W schemacie raczej nie ma problemu, wszystkie wartości elementów są zgodne ze schematem, oprócz właśnie ATtiny13V a zamiast niego jest ATtiny13-20PU.

W czym może tkwić problem ?? może trzeba włączyć bądź wyłączyć jakiś FUSEBIT ??
    Za pomoc z góry dzięki...

PS. Proszę mnie nie odsyłać do not katalogowych układów, ponieważ przeczytałem i nie wiem gdzie jest różnica, jeśli ktoś by mógł to proszę wyjaśnić tak po "chłopsku"... dopiero zaczynam zabawę z mikrokontrolerami :D
    Na pierwszy rzut poszedł właśnie ten "strach na kuny", wdawał się bardzo prosty, a jednak sprawia problemy :(

BILGO

0 18
  • Pomocny post
    #2 05 Gru 2012 14:23
    xamrex
    Poziom 28  

Daj schemat

0
  • Pomocny post
    #3 05 Gru 2012 14:24
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Proponuję przedstawić schemat i własne zdjęcie zmontowanego układu. Nie myślisz chyba, ze teraz wszyscy się rzucą kupować archiwalny egzemplarz średnio poczytnej gazety, aby udzielić odpowiedzi ?
    Seria V to tylko stara seria mogąca pracować na 3,3V, więc chyba raczej nie tu tkwi problem, ewentualnie odpowiednie ustawienia fusebitów od BODLEVEL na 2,7V. Dalej to chyba już trafisz w nocie.

0
  • #4 05 Gru 2012 15:10
    BILGO
    Poziom 38  

Tutaj schemat:
    Wydaje mi się że znalazłem winowajcę... to jest rezystor 4.7k podłączony do pinu 3.
    Wyciągnąłem ATtiny13 i napięcie na głośniczku wynosiło ok 1.8V, wymieniłem tego 4.7k na 150k i napięcie na głośniczku wynosiło ok 0.5V (słyszalny był taki delikatny pisk), więc ostatecznie wyrzuciłem całkiem ten rezystor :D i działa poprawnie.

Teraz mam pytanie czy ten rezystor był ważny ?? czy mogę go pominąć ??

0
  • Pomocny post
    #5 05 Gru 2012 15:28
    LordBlick

BILGO napisał:
    Teraz mam pytanie czy ten rezystor był ważny ?
    Wszystko zależy od założeń projektu i na ile oprogramowanie zapisane w µC je wypełnia. Można przyjąć, ze skoro działa, tak, jak byśmy chcieli, to nie ma się czym przejmować.
    No chyba, że projekt był robiony pod zwykłe piezo bez generatora, a użyto z generatorkiem.

0
  • #6 05 Gru 2012 18:55
    BILGO
    Poziom 38  

LordBlick napisał:
    Wszystko zależy od założeń projektu i na ile oprogramowanie zapisane w µC je wypełnia

To znaczy chodzi o pamięć uC ?? jeśli tak to jest wypełnione w 33%.
    LordBlick napisał:
    Można przyjąć, ze skoro działa, tak, jak byśmy chcieli, to nie ma się czym przejmować.

Też tak sądzę :D
    LordBlick napisał:
    No chyba, że projekt był robiony pod zwykłe piezo bez generatora, a użyto z generatorkiem.

U tutaj trafił Kolega w dziesiątkę :D Układ był projektowany pod zwykłe piezo, zobaczyłem na paragon i okazało się że dostałem piezo z generatorem... mój błąd nie zwróciłem uwagi.
    Jednak po wyrzuceniu rezystora 4,7k wszystko działa jak należy :D
    Tutaj zdjęcia tego "cuda" :D (sorry za jakość zdjęć)
    ATtiny13V - czym się różni od ATtiny13-20PU ?? ATtiny13V - czym się różni od ATtiny13-20PU ??

Mam jeszcze małe pytanko... w jaki sposób można dodać tekst do programu (zaznaczony na czerwono) ?? Jeśli normalnie napiszę to wyskakuje błąd podczas kompilacji...
    Jeszcze jedno pytanie tak poza tematem... Czy jest możliwość zabezpieczenia programu, przed zmianą ?? np żeby można było coś zmienić trzeba znać HASŁO ?? Nie chodzi mi o cały program tylko o tę część która jest zaznaczona na czerwono... (linia ciągła) ?
    Za pomoc bardzo dziękuje.

0
  • #7 05 Gru 2012 19:25
    Rokita1993
    Poziom 19  

Zauważ że każda z tych linii przez Ciebie zaznaczonych poprzedzona jest apostrofem.
    Symbol ten sygnalizuje o komentarzu, który nie jest brany pod uwagę podczas komplikacji.

0
  • #8 05 Gru 2012 19:44
    BILGO
    Poziom 38  

Rokita1993 napisał:
    zauważ że kazda z tych linii przez ciebie zaznaczonych poprzedzona jest apostrofem. symbol ten sygnalizuje o komentarzu który nie jest brany pod uwagę podczas komplikacji.

Wiem o tym i tak pisałem z apostrofem ale to nic nie pomagało... wyskakuje nadal błąd podczas kompilacji i wskazuje właśnie te teksty. W czym może być problem ?? Co robię źle ??

PS. Zdanie zaczyna się dużą literą, częściej używaj polskich znaków, ogólnie pisownia się kłania :D

0
  • Pomocny post
    #9 05 Gru 2012 19:54
    Rokita1993
    Poziom 19  

A pierwszą linie też masz poprzedzoną apostrofem? Bo nie widać przez tą czerwoną linie.

0
  • #10 05 Gru 2012 20:19
    BILGO
    Poziom 38  

Rokita1993 napisał:
    A pierwszą linie też masz poprzedzoną apostrofem? Bo nie widać przez tą czerwoną linie.

Tam gdzie pisze "program" ?? jeśli tak to niema tam apostrofu... w opisie nic nie pisało że jest potrzebny....
    Ale dziwi mnie to że jest przed "data" apostrof a to słowo jest wykrywane jako funkcja w programie....

Dodano po 10 [minuty]:

Rozwiązałem problem z dodawaniem tekstu na początku programu, wystarczyło dać wykrzykniki [ ! ] zamiast [ ` ], ale nie pomaga to w dodawania tekstu np w połowie programu.... :(

Dodano po 11 [minuty]:

Już rozwiązałem ostatecznie problem z dodawaniem tekstu.... dawałem [ ` ] a ma być [ ' ] :D

0
  • #11 05 Gru 2012 20:25
    Rokita1993
    Poziom 19  

Użyj tego programu, który masz wyżej tylko dopisz w tej pierwszej linii apostrof. Wtedy kompilator nie weźmie tego pod uwagę. Apostrof znajdujący się w danej linii rozpoczyna komentarz.

Dodano po 3 [minuty]:

A o co dokładnie chodzi z tym "Hasłem" ?
    Co ono ma blokować?

0
  • #12 05 Gru 2012 20:34
    BILGO
    Poziom 38  

Rokita1993 napisał:
    Co ono ma blokować?

Ma ono blokować możliwość wprowadzania zmian w programie (wybraną część)... :D
    Jeśli chodzi o dodawanie tekstu to już rozwiązałem problem, [ ' ] :D

0
  • #13 05 Gru 2012 20:43
    Rokita1993
    Poziom 19  

BILGO napisał:
    Rokita1993 napisał:
    Co ono ma blokować?

Ma ono blokować możliwość wprowadzania zmian w programie (wybraną część)... :D
    Jeśli chodzi o dodawanie tekstu to już rozwiązałem problem, [ ' ] :D

Ale przecież jak skompilujesz program i wgrasz go do uC, to nikt kto się na tym dobrze nie zna, nie będzie mógł nawet sprawdzić jaki program napisałeś.
    A jeśli chcesz zablokować swój program, aby nikt kto będzie korzystał z twojego PC,
    nie mógł nic w nim zmienić, to po prostu zablokuj hasłem plik z całym programem.

0
  • #14 05 Gru 2012 22:28
    BILGO
    Poziom 38  

Rokita1993 napisał:
    Ale przecież jak skompilujesz program i wgrasz go do uC, to nikt kto się na tym dobrze nie zna, nie będzie mógł nawet sprawdzić jaki program napisałeś.

Szczerze mówiąc to można i tak zostawić... :D

Mam teraz pytanie czy jest w ogóle taka możliwość zabezpieczenia np. hasłem, kluczem, kod pin coś w tym rodzaju... ?? Czy istnieje w ogóle taka opcja w programowaniu ?

0
  • Pomocny post
    #15 05 Gru 2012 22:44
    oj
    Poziom 42  

W zależności od programu programującego ATtiny, ustaw Lock1, Lock2, zatwierdź FUSE. Od tego momentu nie będzie można odczytać wgranego programu w pamięci Flash oraz zawartości pamięci EEPROM (tutaj nie jest wykorzystana).

Aby ponownie wgrać program, trzeba skasować pamięć Flash/EEPROM

0
  • Pomocny post
    #16 06 Gru 2012 09:04
    xamrex
    Poziom 28  

BILGO napisał:
    Mam teraz pytanie czy jest w ogóle taka możliwość zabezpieczenia np. hasłem, kluczem, kod pin coś w tym rodzaju... ?? Czy istnieje w ogóle taka opcja w programowaniu ?

Ale zabezpieczenia czego??

Przecież jeśli wgrasz ten program do uC, to i tak nikt go nie odczyta w takiej (tekstowej) postaci..
    Tylko w hexie..

0
  • #17 06 Gru 2012 13:48
    BILGO
    Poziom 38  

xamrex napisał:
    Ale zabezpieczenia czego??

Programu wgranego do uC.
    W taki sposób aby nie można było modyfikować wybranej części programu wgranego do uC.

Np. chciałbym zablokować tą część programu która jest zaznaczona czerwoną linią ciągłą na rysunku z postu #6, jest w ogóle taka możliwość ??

0
  • Pomocny post
    #18 06 Gru 2012 15:41
    LordBlick

Do mikrokontrolera nie wgrywasz kodu programu, tylko postać przekształconą, zrozumiałą dla maszyny, którą możesz zabezpieczyć za pomocą zaprogramowania LockBits.
    http://lmgtfy.com/?q=zabezpieczenie+kodu+mikrokontrolera+AVR
    Po to Google jest, aby szukać samodzielnie, a forum po to, aby je użyć dopiero w następnej kolejności...

0
  • #19 06 Gru 2012 15:58
    BILGO
    Poziom 38  

Dzięki wszystkim za pomoc, temat zamykam ;)

0