Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodzenie do Phenoma II x4 965

szymon892289 05 Dec 2012 17:32 3846 28
    szymon892289
    Level 9  
    Witam. Posiadam procesor AMD Phenom II x4 965 i potrzebuję wymiany chłodzenia do niego (aktualnie posiadam boxa, więc nie trzeba więcej tłumaczyć...). Mam do wydania ok. 150-170 zł, planuję overclocking do ok 3.8 ghz. Mam w obudowie miejsce na cooler o wysokości ok 15,5 cm, zaś ram jest niski (bez radiatorów). Jakie chłodzenie polecalibyście, by było wydajne, a najlepiej i dosyć ciche.
    servgsm
    Level 23  
    Kupujesz 70, albo 100 watowe ogniwo peltiera, dajesz z drugiej strony duży (nie koniecznie wysoki) radiator, na zaś zakładasz na niego wiatraczek i chłodzenie jak talala.

Ogniwo bezproblemowo można zasilać ze starego zasilacza komp., no chyba, że masz jakiś potężny w swoim komputerze.

Choć przyznaję, że to rozwiązanie dość "ekstremalne", to warto :)
    t.luk
    Level 19  
    Jakie kur...dę ogniwo Peltiera? Tosz to tylko sztuka dla sztuki a tylko więcej problemów z nim jest (pomijam fakt, że potrzeba do niego mocniejszego zasilacza). Wystarczy tutaj Freezer 13 a najlepiej od razu Fortis.
    szymon892289
    Level 9  
    Chłodzenie ogniwami jest wydajne, ale jest energochłonne (to dla mnie ważne) i problematyczne w instalacji. Oprócz tego trzeba by zabezpieczyć chłodzenie przed skraplaniem wody, więc niestety jest dla mnie nieopłacalne :( Chyba wezmę Macho, wydaje mi się najwydajniejszy z tego co przeczytałem w testach
    wariato
    Level 43  
    Macho ma 150mm wysokości, a Fortis jest chyba ciut wyższy więc może być problem z zamknięciem obudowy.
    pawelr98
    Level 39  
    Co do postu o ogniwach peltiera bezsens. Przecież żeby ogniwo wytrzymało tego phenoma trzeba by mieć ogniwo o mocy 200W wzwyż. Ja za tą cenę szukałbym używanych mugenów 2(aczkolwiek nie zmieści się on w obudowie) dlatego radziłbym pobawić się czymś w stylu A64 freezer pro (u mnie kiedyś przy 3.8 ghz 1.35V temperatura max.58°C) przy czym jego cena wynosi poniżej 100zł.
    Oximon
    Level 27  
    Ogniwo peltiera to największa głupota jaka może być w kwestii chłodzenia w komputerach. Przy wymaganych rozmiarach i wymaganiach podołać może np. AC Freezer 13, ew. Freezer 7 PRO rev. 2.0
    servgsm
    Level 23  
    t.luk wrote:
    Jakie kur...dę ogniwo Peltiera? Tosz to tylko sztuka dla sztuki a tylko więcej problemów z nim jest (pomijam fakt, że potrzeba do niego mocniejszego zasilacza). Wystarczy tutaj Freezer 13 a najlepiej od razu Fortis.

Oj tam... wiem, że jest więcej kombinowania z ogniwem. Ale mimo wszystko można uzyskać nawet do ok. 40°C niższą temperaturę od otoczenia.
    Rzeczą normalną dla tak "ekstremalnego" chłodzenia jest nie kupowanie mocniejszego zasilacza, a dostawienie OSOBNEGO zasilacza. Nie łudźmy się, ogniwo peltiera jest elementem cholernie nieliniowym, a nie ma co ogłupiać zasilacza ATX, który ma na głowie ważniejsze sprawy. Normalną kwestią jest też zamontowanie na stronę gorącą radiatora i wentylatora, bo sam się nie schłodzi.

Mimo wszystkich utrudnień, daję sobie łeb uciąć, że jest to element idealny do mocnego overlockingu. Ostatnio z resztą stosowałem eksperymentalnie ogniwo ok. 50W do Calerona 2,4GHz. Podkręcony do 3,6GHz oscylował wokół 40-50°C. Jego praca wyglądała na jak najbardziej stabilną, nawet w stresie.
    _haker_1
    Level 32  
    servgsm wrote:

Ale mimo wszystko można uzyskać nawet do ok. 40°C niższą temperaturę od otoczenia.

Bzdura. Chyba, ze cieplo z peltiera odprowadza chiller FC/FWC. Nawet przy chlodzeniu wodnym nie uzyskamy 40st.C mniej niz otoczenie. Peltier realnie moze obnizyc temperature o ~20st.C przy bardzo, BARDZO dobrym odprowadzaniu ciepla - wodne to zupelne minimum, preferowany do peltiera jest dobry freon.

Jesli nie mamy chlodzenia wodnego jedyne co zrobi peltier to ugotuje nam CPU, bo zwykly radiator nie odprowadzi podwojnych ilosci ciepla. Nie mam zielonego pojecia kto uzywa tych ogniw - dla mnei to zupelny bajer i rzecz zbedna. Jak chlodzenie powietrzne to mowy o peltierze nie ma, jesli freon to co za roznica czy mamy -70 czy -90st.C, jesli mamy wodne to teoretycznie mozna sie w peltiera bawic, ale zabawa to dość niebezpieczna (w lecie peltier schlodzi do powiedzmy 10-15st.C ale nie daj boze w pokoju bedzie 15st.C i ogniwo ochlodzi sie do temperatury ujemnej, bez odpowiedniej izolacji socketu)...

Oximon wrote:
    Ogniwo peltiera to największa głupota jaka może być w kwestii chłodzenia w komputerach.

I tym akcentem zakonczylbym dyskusje na temat tych ogniw, dobrych do przenosnych lodowek ale nie chlodzenia PC.
    servgsm
    Level 23  
    _haker_1 wrote:

Bzdura. Chyba, ze cieplo z peltiera odprowadza chiller FC/FWC.

Tu przepraszam - mój błąd. Miałem na myśli różnicę temperatur między normalnym chłodzeniem, a peltierem.. Napisało mi się niestety coś innego.

_haker_1 wrote:
    Jesli nie mamy chlodzenia wodnego jedyne co zrobi peltier to ugotuje nam CPU, bo zwykly radiator nie odprowadzi podwojnych ilosci ciepla. Nie mam zielonego pojecia kto uzywa tych ogniw - dla mnei to zupelny bajer i rzecz zbedna. Jak chlodzenie powietrzne to mowy o peltierze nie ma, jesli freon to co za roznica czy mamy -70 czy -90st.C, jesli mamy wodne to teoretycznie mozna sie w peltiera bawic, ale zabawa to dość niebezpieczna (w lecie peltier schlodzi do powiedzmy 10-15st.C ale nie daj boze w pokoju bedzie 15st.C i ogniwo ochlodzi sie do temperatury ujemnej, bez odpowiedniej izolacji socketu)...

Zagotuje? Owszem - jak dasz na niego blaszkę od BD140, to tak... Ale jak dasz kawał aluminium i wymusisz na nim dobre pompowanie powietrza, to już nie.
    Apropo niskich temperatur masz rację, ale od czegoś jeszcze są sterowniki cieplne, bliżej znane jako termostaty programowalne.

_haker_1 wrote:
    Oximon wrote:
    Ogniwo peltiera to największa głupota jaka może być w kwestii chłodzenia w komputerach.

I tym akcentem zakonczylbym dyskusje na temat tych ogniw, dobrych do przenosnych lodowek ale nie chlodzenia PC.

Głupota? Owszem. Taka sama jak i 'podkręcanie' elektroniki ponad pierwotne parametry - koło się zamyka.

Dodano po 7 [minuty]:

Jeszcze dodam jako ciekawostkę, co mi się przypomniało za czasu owego eksperymentu. Żeby Sam radiator nie musiał przerabiać tyle ciepła, od strony gorącej ogniwa został poprowadzony przewód cieplny (płaskownik miedziany), gdzie z jednej strony odprowadzał ciepło na radiator, a z drugiej na blaszaną obudowę. Ciepło obudowy w niczym nie przeszkadzało, bo do radiatora został doprowadzony tunel zasilany z wentylatora 90mm. Powietrze oczywiście szło z zewnątrz.
    Obudowa była chłodzona wentylatorem pomocniczym zamontowanym z standardowym gnieździe na tyle blaszaka. Przy okazji tym też wentylatorem usprawniany był proces wyprowadzania ciepła z zewnątrz.

Nie powiem, że nie, był to niezły grzejnik, ale niestety takie są uroki 'podkręcania'.

Może opowiem dlaczego akurat zdecydowałem się na ogniwo.
    Zastosowanie dużego radiatora wiązało ze sobą to, że ciepło było dobrze odprowadzane, ale po czasie. Podstawa radiatora, to jednak kupa aluminium, która najpierw sama musi się nagrzać, a dopiero to ciepło oddać na żeberka, które w końcu dają odpowiedni efekt chłodzenia.

Ogniwo natomiast wręcz wyrywa ciepło z powierzchni procesora.
    jako chłodzenie samego ogniwa, użyłem tzw. metodę przechładzania, czyli fakt, podstawa radiatora aż wyła z gorąca, ale żeberka były stale zimne, co umożliwiało gwałtowny transport ciepła.

Reasumując, nic mnie nie interesowało, że mam farelkę w puszce. Procesor podkręcony do granic wytrzymałości, wszystko działa stabilnie, temperatura jest ok.
    Konstrukcja szalona, podkręcenie też szalone. Finito.
    nestia
    Level 11  
    Ja posiadam na swoim i5-2500k @ 4.2GHz SCYTHE NINJA 3 REV. B. W odubowie mam dwa wentylatory wolnoobrotowe 14cm i temperature max 60 stopni - pasywnie. Jak założe wiatrak to w spoczynku ~20 stopni, w stresie 50. Z Twoim phenomem spokojnie sobie poradzi, tylko patrz na wymiary bo to niezły kolos:)
    Oximon
    Level 27  
    @up.

Ja mam takie temperatury jak ty przy ogniwie+ chłodzeniu wentylatorami. Tyle, że moje chłodzenie ciągnie 100W mniej. A również jest praktycznie niesłyszalne. Udowadnia to tego, iż ogniwo peltiera guzik daje, a wręcz sprawia kłopotów.

@servgsm

Przekonujesz wszystkich do swojej racji. Nie wiem jak kolegę, ale mnie nie przekonasz. Na wielu forach o tym czytałem (nawet gdzieś mam takie ogniwo, obecnie pracuje w małej lodóweczce biurkowej) i 90% osób pisało, że to strata czasu.

Ja już swoje zdanie na ten temat wyraziłem i nie zamierzam się spierać. Autor i tak nie użyje ogniwa peltiera, ponieważ za podaną cenę kupi ledwo słyszalne chłodzenie powietrzem.
    servgsm
    Level 23  
    Oximon wrote:
    @up.
    @servgsm

Przekonujesz wszystkich do swojej racji. Nie wiem jak kolegę, ale mnie nie przekonasz. Na wielu forach o tym czytałem (nawet gdzieś mam takie ogniwo, obecnie pracuje w małej lodóweczce biurkowej) i 90% osób pisało, że to strata czasu.

Ja już swoje zdanie na ten temat wyraziłem i nie zamierzam się spierać. Autor i tak nie użyje ogniwa peltiera, ponieważ za podaną cenę kupi ledwo słyszalne chłodzenie powietrzem.

Troszeczkę nie taktownie włączyłem się do dyskusji.
    W żadnym wypadku nie próbuję namówić do ogniwa, tylko udowadniam, że się da wykorzystać jego działanie.

Względem fabrycznego chłodzenia wodnego, owszem, jest to strata czasu, co pamiętam ile przy tym siedziałem - nie jest to warte efektu, tym bardziej, że przy większym zużyciu energii występuje nadmiarowe wydzielanie ciepła.
    No ale cóż, opisałem przypadek, jak dla mnie ekstremalny ;)

Schodząc na ziemię, jak najbardziej popieram chłodzenie powietrzem, tylko ważnym jest, aby szukać radiatorów o jak najniższym profilu podstawy - wtedy to chłodzenie ma najwyższą sprawność.

Pozdrawiam,
    Bartek.
    nestia
    Level 11  
    Chłodzenie wodne to już takie "muzeum". Było dobre 10 lat temu, kiedy była to jedyna alternatywa od chłodzenia standardowego. Nie było też wielkiego wyboru coolerów, wiatraków itd. To już historia ;)
    Oximon
    Level 27  
    @up

Nie mogę się zgodzić. Chłodzenie wodne, ew. płynowe jest nadal bardzo popularne, a także jest najsensowniejszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują ciszy mając podkręcony komputer. Ceny takiego zestawu wahają się w granicach 1000-10000zł. Choć jest w tym pewne ryzyko (to jednak woda obok sprzętu) myślę, że gdyby to było trochę tańsze to co druga osoba miała je w komputerze.
    nestia
    Level 11  
    @up

Zawiesiłem się, chodziło mi o chłodzenie ogniwami :)
    cemator
    Level 10  
    Wracajac do problemu autora, to z tego co wiem Scythe Ninja jest niska, wiec myslę że w tych 15,5cm by się zmiesciła, a na allegro za ~50zł wyrwiesz ;)
    nestia
    Level 11  
    Zalezy ktora wersja, moja ma wymiary 120×120×160 mm. Za 50zł nie wyrwiesz..
    cemator
    Level 10  
    Ja swojego sprzedawałem na allegro za 50zł a a kupiłem za jeszcze mniej... I to na allegro wiec nie mów ze sie nie wyrwie. I moja była chyba ta "nizszejsza" ;p
    t.luk
    Level 19  
    Oximon wrote:
    @up

Nie mogę się zgodzić. Chłodzenie wodne, ew. płynowe jest nadal bardzo popularne, a także jest najsensowniejszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują ciszy mając podkręcony komputer. Ceny takiego zestawu wahają się w granicach 1000-10000zł.

Nie no, nie przesadzaj. Poniżej 1000 zł jest już porządne chłodzenie wodne na sam procesor a te 10 000 to starczy na nowego kompa i całe jego zwodowanie ;)

Oximon wrote:
    Choć jest w tym pewne ryzyko (to jednak woda obok sprzętu) myślę, że gdyby to było trochę tańsze to co druga osoba miała je w komputerze.

Jaka woda? Przecież dedykowane płyny są bezpieczne dla elektroniki (nie raz i nie dwa to sprawdzałem w praktyce jak mi Feser pociekł na płytę i grafikę).
    _haker_1
    Level 32  
    t.luk wrote:
    Oximon wrote:
    @up

Nie mogę się zgodzić. Chłodzenie wodne, ew. płynowe jest nadal bardzo popularne, a także jest najsensowniejszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują ciszy mając podkręcony komputer. Ceny takiego zestawu wahają się w granicach 1000-10000zł.

Nie no, nie przesadzaj. Poniżej 1000 zł jest już porządne chłodzenie wodne na sam procesor a te 10 000 to starczy na nowego kompa i całe jego zwodowanie ;)

Jedna chlodniczka, slabiutka pompka. Do procesora starczy ale nazwalbym je minimalnym do kreconego Phenoma II :) U mnie przy 3 razy mocniejszej pompce i 2 chlodnicach Phenom potrafi sie niezle zagrzewac. Kwestia co kto potrzebuje ale 1000zl to raczej takie minimum. Uzywane moze za 700-800by sie zlozylo. 10 000 to oczywista przesada ale jesli ktos sie bawil w high-endowe WC-ty, w ktorych jedna zlaczka Fasera kostzuje 50zl to wie, ze bez problemu mozna na takie cos wydac 4 czy 5k:) Niestety WC to droga zabawka i niejednokrotnie przewyzsza koszt platformy CPU/MB/GPU. Niektorzy pisza, ze to po to, zeby byla cisza ale... zeby byla cisza to sama pompka musi kosztowac ze 400zl:) Wiekszosc takich zestawow halasuje bardziej niz AC, szczegolnie po jakims czasie zuuzycia wirnika.

Ale radosc z posiadania bezcenna, stracone karty graficzne i SSD na zalaniach tez :)
    pawelr98
    Level 39  
    Za pomocą używanych części to dobre Wc można złożyć za 400-500zł czyli :
    -Chłodnica 2x120mm za ok.100zł
    -pompa atman za 50zł (wystarczy wyciszyć gąbką rezerwuar bo pompa zatapialna)
    -węże 5zł od metra czyli ok 10-15zł
    -złączki 10/13 9zł od sztuki czyli 54zł za kilka potrzebnych
    -blok wodny za 100zł
    -rezerwuar z byle butelki
    -woda destylowana + dodatki do wody 20zł

Łącznie 339zł(bez wysyłek) czyli taniej od corsaira h100 a wydajniej. Taki zestaw udźwignie phenoma II na 3.8 bez zająknięcia. Natomiast wystarczy dopłacić za lepszy blok(mowa o supreme hf który używany kosztuje 200zł) i można zejść z temperaturą ew. dopłacić też ok.60zł za dodatkową chłodnicę 120mm i ostudzić trochę wodę w układzie.
    I tak z ciekawości to po co kupujesz złączki po 50zł sztuka ? Bo ja nie widzę różnicy między złączką skręcaną za 9zł (które używam już ponad rok i nic nie cieknie) po za wyglądem.Taniej kupisz farbę do pomalowania tych złączek dla wyglądu.
    A co do pompy to wystarczy nie kupować potworów w stylu mp655 tylko wstawić małą cichą pompę w stylu dcp 2.2 albo phobya 12V 260. Taka pompa nie będzie miała problemów z uciągnięciem układów z nawet kilkoma blokami i chłodnicami.

A wracając do głównego wątku można by rozważyć Scythe Grand Kama Cross.
    sad_madman
    Level 27  
    szymon892289 wrote:
    Oprócz tego trzeba by zabezpieczyć chłodzenie przed skraplaniem wody, więc niestety jest dla mnie nieopłacalne :(

Najpierw trzeba się zapoznać z pojęciem punktu rosy i przeanalizować na ile realne jest zagrożenie. Poza tym izolacja socketu nie jest kosztowna. Jednak obecnie Peltier to jednak głupota.

_haker_1 wrote:

Bzdura. Chyba, ze cieplo z peltiera odprowadza chiller FC/FWC.

Chiller ? Nie pomyliłeś przypadkiem pojęć ? Chiller służy do schłodzenia cieczy w układzie a nie do bezpośredniego chłodzenia elementu.

_haker_1 wrote:
    Jak chlodzenie powietrzne to mowy o peltierze nie ma, jesli freon to co za roznica czy mamy -70 czy -90st.C,

a jaka różnica czy mamy -200 czy -220 stopni C ? Gdyby nie miało to znaczenia to coś takiego jak kaskady nie miałyby racji bytu.

_haker_1 wrote:
    jesli mamy wodne to teoretycznie mozna sie w peltiera bawic, ale zabawa to dość niebezpieczna (w lecie peltier schlodzi do powiedzmy 10-15st.C ale nie daj boze w pokoju bedzie 15st.C i ogniwo ochlodzi sie do temperatury ujemnej, bez odpowiedniej izolacji socketu)...

Nijak nie mogę pojąć tej zawiłej wypowiedzi. Nie wiem jak na podstawie samej temperatury jesteś w stanie stwierdzić kiedy mamy do czynienia z skraplaniem. Poza tym nie wiem czy wiesz ale temperatura w obudowie jest inna niż poza nią.

t.luk wrote:

Jaka woda? Przecież dedykowane płyny są bezpieczne dla elektroniki (nie raz i nie dwa to sprawdzałem w praktyce jak mi Feser pociekł na płytę i grafikę).

Jednak coś za coś. Dla elektroniki są bezpieczne (o ile są czyste) jednak ich pojemność cieplna względem wody jest prawie dwa razy mniejsza.

pawelr98 wrote:

I tak z ciekawości to po co kupujesz złączki po 50zł sztuka ? Bo ja nie widzę różnicy między złączką skręcaną za 9zł (które używam już ponad rok i nic nie cieknie) po za wyglądem.Taniej kupisz farbę do pomalowania tych złączek dla wyglądu.

Też nie rozumiem tego. Ja osobiście używam złączek choinkowych za bodajże 3,5zł szt.

Oximon wrote:

Nie mogę się zgodzić. Chłodzenie wodne, ew. płynowe jest nadal bardzo popularne,

AC, LC, FC, DI, LN2 - to wszystko są chłodzenia "płynowe".
    t.luk
    Level 19  
    [quote="_haker_1"][quote="t.luk"]
    Oximon wrote:
    Jedna chlodniczka, slabiutka pompka. Do procesora starczy ale nazwalbym je minimalnym do kreconego Phenoma II :)

Wybacz ale co Ty za bajki opowiadasz? To gruba podwójna chłodnica tam jest i ona wystarczyłaby do skutecznego odprowadzenia ciepła nie tylko z Phenoma II ale i jakiejś średniej klasy karty graficznej ;)

_haker_1 wrote:
    Ale radosc z posiadania bezcenna, stracone karty graficzne i SSD na zalaniach tez :)

Widać, że kompletnie nie wiesz o czym piszesz...Dedykowane płyny są bezpieczne dla elektroniki (nie raz zalałem sobie płytę i kartę graficzną płynem Feser One więc wiem co piszę).

sad_madman wrote:
    Jednak coś za coś. Dla elektroniki są bezpieczne (o ile są czyste) jednak ich pojemność cieplna względem wody jest prawie dwa razy mniejsza.

Co z tego, że mniejsza skoro przy dobrym układzie wodnym różnice w temperaturach są rzędu kilku stopni? ;)
    sad_madman
    Level 27  
    Jeżeli ktoś walczy o każdy stopień to wszystko ma znaczenie. Tak samo można mówić - po co kupować blok za 250zł skoro różnica względem 150zł jest niewielka ? W każdej kwestii jest taki dylemat.
    szpila
    Level 17  
    To ja może podam swój przykład. Phenom II x4 965 podkręcony do 4GHz bez podnoszenia napięcia. Chłodzenie Fortis, buda z zasilaczem na dole, plus wentylator przód,tył. Grafika 7950 Windforce i temperatura procesora podczas grania czy kodowania wideo nie przekracza 52 stopni. Także Fortis powinien w zupełności wystarczyć.
    pawelr98
    Level 39  
    Tak tyle że prawdopodobnie posiadasz jeden z pierwszych modeli c3 które potrafią osiągnąć 4ghz przy napięciu ok. 1.4V. Natomiast ostatnia wyprodukowana partia c3 (ta która jest aktualnie sprzedawana po 300-350zl od sztuki) kręci się bardzo podobnie do rewizji c2 (czyli do 4ghz potrzeba >1.5V vcore natomiast 3.8ghz wymaga gdzieś powyżej 1.45V ).Mój phenom(jeden z pierwszych modeli c3) przy napięciu 1.5V(testowanie przy 4.4ghz :D ) przy chłodzeniu cieczą po 15 minutach obciążenia dobił do 59 stopni (potrójna chłodnica z wentylami na 2000rpm dla pewności).Wystarczy sobie wyobrazić co się stanie jeśli autor tematu ma jeden z tych ostatnich modeli c3.W takim wypadku przy 3.8ghz ( dajmy na to 1.45V) na podanym chłodzeniu procesor może dobić do 60 stopni.