Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena siatkowa + rozgałęźnik SAT/RTV nie działa

Towr 05 Dec 2012 17:57 2490 10
 • #1
  Towr
  Level 18  
  Witam  U mnie jest następujący problem. Mam sobie ustawioną antenę siatkową na strychu ze wzmacniaczem LNA177 od Dipola. Wskaźnik sygnału wskazuje mniej więcej po równo siła i jakość w granicach 70-72%. Jako wskaźnika używam dekodera URZ0187 firmy Cabletech. Wszystko pięknie i ładnie odbiera, ale tylko wtedy, kiedy podłączę tą antenę bezpośrednio jednym kablem do odbiornika. Niestety mam tak zrobione, że do pokoju jest wyprowadzony tylko jeden kabel koncentryczny a na końcu specjalne gniazdko abonenckie, kupiłem więc do tego specjalny rozdzielacz, który ma ten sygnał satelitarny i telewizyjny sumować w tym jednym kablu. Oczywiście połączyłem wszystko jak należy, ale mam tylko poprawny sygnał satelitarny, natomiast sygnał z siatki gubi się totalnie, z 70% zostało coś około 50% i bardzo skacze. Oczywiście zasilanie do wzmacniacza dochodzi, kabel też nie jest złej jakości i niezbyt długi, bo ma około 4 metry, licząc od siatki do tego rozdzielacza.

  Podsumowując: Antena jest dobrze ustawiona, a sygnał gubi się tylko po podłączeniu przez ten rozdzielacz SAT/RTV (nie znam jego symbolu).
  Idzie to jakoś wzmocnić, aby ten sygnał się nie gubił po drodze?

  Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam
  Tomasz
 • Helpful post
  #2
  And41x1
  Level 26  
  Antena synfazowa ("siatkowa") przy dość dobrej sile sygnału, nie zapewnia dobrej jakości - zniekształcenia fazowe, sprawiają że lepiej przy telewizji cyfrowej, zastosować antenę kierunkową.. w dipolu jest wybór poz. 16-24 - http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-telewizyjne,4351.htm
  Umiejscowienie anten na dachu, zamiast na strychu, to kolejna, istotna poprawa jakości sygnału.
  Doprowadzenie osobnych kabli, zamiast jednego, też poprawi znacznie sygnał i wyszłoby taniej niż zwrotnica R/TV/SAT i gniazdo,..ale jeśli musi tak być, to można spróbować lepszej zwrotnicy - miałem kilka razy podobne problemy, przy zwrotnicach Axing i AMS .. nie neguję jednak tych firm,.. po prostu w pewnych konfiguracjach sprzętowych, są problemy.
  Każdy z opisanych kroków, poprawi siłę, a szczególnie jakość sygnału, o kilkanaście procent. Właściwie to jakość, zdecydowanie powinna osiągnąć 100%, jeśli tylko brak jest przeszkód terenowych.
 • #3
  Towr
  Level 18  
  Serdecznie dziękuję za odpowiedź. U mnie niestety teren jest dosyć górzysty (odbieram raczej z odbicia, bo nadajnika nie widzę) i najlepsze efekty uzyskałem właśnie w tym jednym miejscu na strychu, dla mnie to super rozwiązanie, ponieważ wcześniej ustawiłem sobie antenę w miarę wysoko na kominie, to po pół roku trafiło mi wzmacniacz i nawet nie chce mi się już tam wychodzić i tego naprawiać. Na strychu antena jest bardziej odporna na czynniki pogodowe. Próbowałem anteny kierunkowej, ale rezultat był bardzo słaby. Myślę, że anteny siatkowe najlepiej nadają się do odbioru sygnałów z odbić, ale to tylko moja opinia.

  Faktycznie chyba zrobię tak, że wywale do "ładne" gniazdko abonenckie i jakoś upcham dodatkowy kabel na satkę i DVB-T.

  Ogólnie patrząc na to całe zamieszanie z cyfryzacją w Polsce to trochę śmieszne jest to wszystko - chcieliby aby wszyscy ludzie płacili abonament RTV, ale nie obchodzi ich już kwestia, czy ktoś kto mieszka w terenie bardzo górzystym będzie mógł odebrać ich super cyfrowy sygnał... Odbiegłem trochę od tematu ech...

  Pozdrawiam
  Tomasz
 • Helpful post
  #4
  And41x1
  Level 26  
  Antena synfazowa daje w przypadku odbioru odbić, silniejszy sygnał, bo ma spory kąt widzenia.
  Antena na strychu, to nie jest prawidłowe podejście do tematu, ale może zostać na tę chwilę. Rezygnacja ze zwrotnicy i gniazda, przyniesie znaczną poprawę.
  Podaj numery kanałów multiplexów DTV, to spróbujemy doradzić lepiej dostosowany wzmacniacz.
 • Helpful post
  #5
  LeDy
  Level 43  
  And41x1 wrote:
  Antena synfazowa ("siatkowa") przy dość dobrej sile sygnału, nie zapewnia dobrej jakości - zniekształcenia fazowe, sprawiają że lepiej przy telewizji cyfrowej, zastosować antenę kierunkową..
  Piszesz bzdury. Antena siatkowa nadaje się jak najbardziej i także jest anteną kierunkową. Nic nie pisze autor czy siatka ze wzmacniaczem , odległości, skąd itp.
 • Helpful post
  #6
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #7
  And41x1
  Level 26  
  Tak.. antena synfazowa - "siatkowa", jest kierunkowa, ale widzi znacznie szerzej i odbiera wieloma listkami w poziomie - w omawianych warunkach, może być porównywalna z kierunkowymi YAGI.
  Dobrym rozwiązaniem, będzie więc przesył sygnału osobnymi kablami i zastosowanie lepszego wzmacniacza np. - http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masztowy_dvb-t_ab011_terra_27_db_dc_5v-12v__R82003.htm
  lub ten - http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masztowy_dvb-t_ab010_terra_15_db_dc_5v-12v__R82002.htm
  To doraźnie, ale antena powinna być jednak na dachu.
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #9
  gugol
  Level 12  
  Witam
  Jesli antena siatkowa posiada przedwzmacniacz a Ty użyłeś combinera podobnego do tego :
  http://dathd.pl/zwrotnica-rfif-p-68.html

  to antenę siatkową musisz zasilić przed wejściem do zwrotnicy TV/SAT
  zwrotnice którew spotkałem na rynku nie mają "przejścia" składowej stałej do przedwzmacniacza ( z zasilacza podajesz sygnał na zwrotnicę)

  Wielokrotnie stosowałem combinery i nigdy nie było problemu o ile poziom sygnału z anteny naziemnej nie przekraczał 90dB ( ale Tobie to raczej nie grozi)
 • #10
  Towr
  Level 18  
  Uff wszedłem tutaj i widzę sporo odpowiedzi. Dziękuję. Postaram się napisać coś więcej.

  Odpowiadając And41x1, odbieram z nadajnika Luboń koło Rabki. Tam są na razie uruchomione dwa multiplexy, jeden na kanale 32 a drugi na 61, ale słyszałem, że jak wyłączą sygnał analogowy to zmienią ten drugi kanał 61 na niższy.

  LeDy, w pierwszym poście napisałem, że siatkę mam ze wzmacniaczem LNA-177 Dipola.

  _cheetah_, co do anteny kierunkowej to próbowałem ją ze wzmacniaczem jak i bez z symetryzatorem. symetryzator nie dał mi żadnego sygnału, jedynie ze wzmacniaczem, ale nie lepiej jak na siatkowej.

  And41x1, ten wzmacniacz AB010 masztowy to ciekawa propozycja, tylko zastanawiam się jak długi może być kabel, który idzie od symetryzatora do tego wzmacniacza? Chicałbym antenę na kominie mieć a ten wzmacniacz dać na strychu, to kabel miałby jakieś 3 metry.

  Wszystko to kwestia przetestowania, tylko najpierw trzeba mieć czym testować heh...

  Pozdrawiam
  Tomasz
 • #11
  And41x1
  Level 26  
  Wzmacniacz na strychu, to dobre rozwiązanie, przy trzech metrach dobrego kabla - Triset 113 PE - czyli w polietylenie do zastosowań zewnętrznych.
  Wzmacniacz AB011 będzie prawdopodobnie lepszy - ma wzmocnienie przełączane 14/27dB.
  Daj znać który poziom wzmocnienia wypadł lepiej.. przyda się taka wiadomość.