Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Źródło napięcia odniesienia

lukkow10 05 Gru 2012 18:25 1872 10
  • #1 05 Gru 2012 18:25
    lukkow10
    Poziom 8  

Witam potrzebuję zaprojektować źródło napięcia odniesienia Uwe będzie z zasilacza stabilizacyjnego o napięciu 10V potrzebuję na wyjściu uzyskać Uwy=16V i prąd wyjściowy 15mA. Prosił bym o pomoc bo nie wiem jak się wg do tego zabrać jedyne co udało mi się znaleźć to w mojej ocenie pasujący wzmacniacz TL061CN

0 10
  • #2 05 Gru 2012 23:19
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Zaprojektować powiadasz, a jakieś dane jakie wymagania ma spełniać to źródło masz?
    W przypadku źródła napiecia odniesienia liczy się dokładność, współczynnik temperaturowy, stabilność długoczasowa, może szumy.(zależnie od zastosowania)

Jak nie znasz wymagań podaj zastosowanie.

A samo podnoszenie z 10V na 16V to zupełnie inna sprawa trzeba zastosować przetwornicę np z 10V na 20V a dopiero za nią dać stabilizator liniowy z precyzyjną referencją.

0
  • #3 06 Gru 2012 08:46
    lukkow10
    Poziom 8  

Jedyną rzeczą wymaganą jest napięcie(18V) i prąd na wyjściu(15mA). Dobrałem diode 1N959 prąd diody 15mA i napięcie 8.2V.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Gru 2012 15:00
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Zbuduj przetwornicę typu boost, podniesienie napięcia, w jakikolwiek sposób jest konieczne, chyba że masz jeszcze jakieś inne napięcie zasilania niż 10V.

Ponieważ dokładność nie ma znaczenia, budowanie źródła napięcia odniesienia możesz sobie odpuścić, zadowalając się tym które przetwornica ma wbudowane.

0
  • #5 17 Gru 2012 14:46
    lukkow10
    Poziom 8  

Nie chcę zakładać dodatkowego tematu zastosowałem inne rozwiązanie bo w praktyce niestety z tym mi nie dokońca wychodziło tak jak powinno. Zastosowałem jako źródło napięcia odniesienia układ TL431 Źródło napięcia odniesienia

Dane:
    Ro wyszło mi z prawa Ohma 1066 w rzeczywistości 1043
    Rzab=1k
    R2= 7,5k
    R3=680
    Uwe=20,6V
    Uwy=16V
    Iwy=16mA

Moje pytane brzmi w jaki sposób obliczyć rezystancję na potencjometrze(R1)??
    W rzeczywistości jest to wartość 40k.

0
  • #6 17 Gru 2012 15:49
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Nie policzyłeś Rzab (dziwna nazwa, zabezpieczający? przecież nie jest) z 1k i zasilaniem 20,6V nie osiągniesz 16V przy 15mA.

Wartość tego rezystora liczy się tak, jak przy zwykłej diodzie Zenera, nie trudno znaleźć w sieci czy w książkach.

R3 jaką ma funkcję?

Poprzez R1 i R2 płynie ten sam prąd, na R2 odkłada się napięcie referencyjne 2,5V, spadek napięcia na R1 też jest znany, stąd wartość R1 łatwo wyliczyć z prawa Ohma (jak nie wiesz jak, to w dokumentacji TL431 jest gotowy wzór)

0
  • #7 17 Gru 2012 17:32
    lukkow10
    Poziom 8  

R3 jest konieczny dla zapewnienia prądu pracy układu TL431 rzędu 1mA. Tak Rzab jest zabezpieczającym bez niego układ się zbyt mocno grzał. Układ działa dając na wyjściu 16V i 15mA brakuje mi właśnie tylko obliczenia R1. Próbowałem wyliczyć wg tego wzoru co mówisz ale nie wychodzi mi wartość jaka powinna(możliwe, że robię coś źle) dlatego napisałem tutaj o pomoc

0
  • Pomocny post
    #8 17 Gru 2012 18:42
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    R3 jest konieczny dla zapewnienia prądu pracy układu TL431 rzędu 1mA.
    Prąd TL431 musi być większy niż 1mA, R3 może zapewnić tylko że będzie mniejszy niż ileś tam (nie 1mA), więc kupy to się nie trzyma. Zapewniam że bez R3 układ zadziała, mimo to R3 może się przydać, ograniczy straty mocy w TL431 przy odłączonym obciążeniu.

Cytat:
    Tak Rzab jest zabezpieczającym bez niego układ się zbyt mocno grzał.
    Zabezpieczenie to raczej coś dodatkowego, co może być, lub nie, Rzab jest niezbędny, więc nie nazwał bym go zabezpieczeniem, jest źle dobrany, dlatego układ będzie miał za małą wydajność prądową.

Cytat:
    Układ działa dając na wyjściu 16V i 15mA
    Nie opowiadaj mi tu bajek, jeśli jest zgodnie ze schematem i opisem, to nie ma prawa dać 15mA przy 16V, maksymalny prąd to około 4mA powyżej napięcie spadnie, a 15mA osiągniesz przy 5,6V.

Cytat:
    Próbowałem wyliczyć wg tego wzoru co mówisz ale nie wychodzi mi wartość jaka powinna
    To pokaż jak liczysz, powinno wyjść 40,5kΩ.

0
  • #9 17 Gru 2012 18:54
    lukkow10
    Poziom 8  

http://www.elportal.pl/pdf/k04/05_01e.pdf

stąd napisałem Ci o R3 jest dokładnie w słowo w słowo przepisane z tego.

Z Rzab masz rację jest dobrany na oko bo przy 100 omów mi się bardzo grzało a pod ręką, żeby prawdzić czy wg będzie działać dałem 1komów.

Układ działa zmontowany na plytce uniwersalnej jest dokładnie 16V i 15mA a napięcie wejściowe na układ równe jest 20,6V. Pierw badałem na sztucznym obciążeniu a później je zamieniłem na rezystor obliczony z prawa Ohma.

Tak powinno być 40,5k ale mi tyle nie wychodzi czy mógłbyś podać wzór przekształcony (podejrzewam właśnie tu swój błąd) Wzór z którego liczyłem i który mi podawałeś:
    Vka=Vref*(1+R1/R2)Iref*R1

Edytka: Prosty błąd nie podzieliłem jednego składnika przez 7,500k wychodzi tak jak powinno dziękuję za pomoc

0
  • Pomocny post
    #10 18 Gru 2012 08:32
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    stąd napisałem Ci o R3 jest dokładnie w słowo w słowo przepisane z tego.
    To jest opis od innego schematu ;)

0
  • #11 18 Gru 2012 09:25
    lukkow10
    Poziom 8  

No niby tak. Mimo to z tym chodzi tak jak powinno jeszcze raz dziękuję za pomoc teraz mam już wszystko co potrzeba

0