Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Samochodu RC- kilka pytań

tomekxxxx 05 Gru 2012 20:14 14544 38
  • #1 05 Gru 2012 20:14
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Pisownia! Na tym forum nie będziemy tolerować braku poszanowania dla ojczystego języka. Regulamin forum, 3.1.13

Witam planuje budowę samochodu rc od podstaw nie wiem dokładnie czy to dobry poddział na taki temat jeśli nie proszę o przeniesienie do odpowiedniego i z góry przepraszam jestem tu nowy :D Very Happy

Wiem iż takich pomysłów było już setki i większościowy w cale nie wypalało, możne i ten nie wypali ale liczę na waszą pomoc jako dobrą rade Smile pojęcie mam na temat elektroniki oraz mechaniki używanej w pojazdach samochodowych nie w rc ale wydaje mi się ze da się to jakoś połączyć i nauczyć paru nowych rzeczy Smile

Mój pomysł budowy takiego pojazdu wyszedł poniekąd znikąd w sumie z nudów mam już gotowy projekt i założenia projektów, nabyłem również "chiński" pojazd rc z supermarketu za nie wielką gotówkę i po chwili zabawy zacząłem go przerabiać Smile

planuje wybudować pojazd samochodowy niewielkiej wielkości ok 1:24 z chęcią przyjmę wszelkie rady i wykazania błędów w moim myśleniu gdyż tak jak powiedziałem z modelarstwa jestem zielony.

główne założenia projektu jaki chciałbym wybudować to

-napęd elektryczny (posiadam różne silniki elektryczne - szotowe począwszy od tych najpospolitszych spotykanych w samochodach chińskich rc do tych spotykanych w drukarkach czy wiertarkach akumulatorowych 12v )

-planuje wybudować pojazd przeznaczony jedynie do użytku na ulicach/torach żadne tereny dlatego też chce wybudować podwozie sztywne z jakiegoś rodzaju blachy na aluminiowej 0,8mm coś w tym stylu aby to było dość lekkie.

-Prędkość jaką chciał bym nim osiągać to ok 40-50km/h lecz nie jestem pewien czy jest to realne założenie wiedz tu potrzebuje porady Smile

-sam napęd skierować na tylne koła poprzez pasek oddający napęd z silnika na tylną oś pojazdu.

- 4 koła - posiadam takowe od zabawki rc którą zakupiłem uważam ze będą dobre są wykonane z plastiku z gumowa opaską jaka opona która jest na tyle dobra ze raczej się nie ześlizgnie, a koła są lekkie i nie wpadają w poślizg przynajmniej na razie choć sama zabawka po wymianie zasilania i dodaniu akumulatorków aż 3,7v (3 baterie od starych telefonów) jest naprawdę szybka.

-przednia oś skrętna- myślałem nad zrobieniem osi na zasadzie stopniowego skrętu lecz w sumie nie wiem jak się za to zabrać w zabawce więc chyba pozostaje jedynie max skręt lewo prawo jak w zabawce bo w cale nie działa to tak źle. Oś oczywiście posiadała by własny silnik zapewne ten sam co w zabawce o ile da rade pociągnąć os nie wykonaną z plastiku jak nie to silnik się znajdzie Smile

-reszta aparatury z zabawki to znaczy nadajnik i odbiornik 40mhz + servo bez problemu wytrzyma 12v napięcie (sprawdzane).

- chciałbym tez zamontować diody na przód i tył pojazdu oraz po 2 na każda stronę pod.

-zasilanie- to kolejny problem mojego projektu nie wiem dokładnie jakie użyć zależne oczywiście od silnika jaki użyje do napędu najprawdopodobniej będzie to 12v ale czy dostane w miarę tani akumulator i lekki żeby nie spowalniało to modelu.

- następnie problemem jest zasięg mam dwie druciane anteny które są przykręcane na śruby do modelu i dalej łączone kablami z nadajnikiem jak i odbiornikiem chciałbym je zmienić na teleskopowe ale wiem ze zmiana długości możne również dać efekt który byłby nie pożądany czyli trzeba było by tez przylutować kwarc chyba ze się mylę i jest jakiś sposób? przypominam odbiornik i nadajnik działają na 40mhz...

Z tego co opisałem wydaje mi się ze miej więcej wiem co chce zrobić wykonać części też jestem w stanie oraz to złożyć jedynie potrzebuje paru trafnych rad Smile

Teraz problemu projektu

- głównie to jak już pisałem zasilanie;
    - odległość to metry i to małe :/, a wiedz antena
    - podwozie z czego je wykonać aluminium 0,8mm a możne coś innego?
    - karoseria możne wykonać to z włókna szklanego?
    -jaki silnik dobrać? czy silnik od wkrętarki 12v będzie dobrym rozwiązaniem ? mam do niego tez cały osprzęt... i czy taki da mi pożądany efekt prędkości
    -przednia oś jaki mechanizm użyć czy max lewo prawo czy stopniowy a jak stopniowy to jak go wykonać ?

Oraz teraz gdzie mogę pozyskać potrzebne mi części to tez bardzo ważne jak ktoś jest z okolić trójmiasta - gdanisk możne będzie mi w stanie wskazać takie miejsca gdzie są dobre i tanie! cześć Smile oraz może mi to trochę wycenicie Smile

to znaczy takie jak:

- materiał na podwozie (blacha)
    - akumulator
    - anteny/kwarc
    - materiał na karoserie
    - i cokolwiek co nie wymieniłem a będzie mi potrzebne Smile

to chyba tyle możne o czymś zapomniałem, proszę o pomoc budowa tego projektu jest dla mnie dość ważna ponadto mam dużo czasu wolnego na
    spożytkowanie Smile

mam schemat poglądowy mogę go raz jeszcze wykonać na komputerze i wstawić jeśli ktokolwiek chce to zobaczyć Smile

mam taki jeszcze jeden mały problem próbowałem dodać do nadajnika diodę oraz wyłącznik gdyż nie posiada i natrafiłem na mur bo gdy dodam to nie ważne czy od razu na zasilanie czy dolutuje na wejście kabli na płytce nadajnik przestaje działać może to przez zwiększone zapotrzebowanie na prąd jak myślicie ?

dziękuje z góry za pomoc i zrozumienie dla nowego członka forum

pozdrawiam tomekxxxx

0 29
  • Deimic Smart Home
  • #2 05 Gru 2012 21:11
    Robert2307
    Poziom 13  

Jeśli jesteś zielony to nie radze w ogóle zaczynać.
    Zaczynając od aparatury:
    -Brak sterowania proporcjonalnego przez co przy większych prędkościach model będzie praktycznie nie sterowny
    -Krótki zasięg
    -Sztywne zawieszenie to raczej tylko on-road.Skala 1:24 właściwie nie nadaje się do użytku na zewnątrz gdyż każda nie równość,każdy kamyk będzie blokował model.

Nie chce mi się,i nie widze też sensu wymieniać dalej,radze ci jeśli już chcesz posiadać coś lepszego od zabawki kup sobie gotowy model.

Ale jeśli jesteś dalej przekonany że chcesz budować model to radze trochę poczytać i podpatrzeć rozwiązań z gotowych modeli(np.Serpent S240,TEAM ASSOCIATED 12R5)

0
  • #3 05 Gru 2012 21:26
    Madrik
    Moderator Robotyka

Popieram przedmówcę.

Skala 1:24 oznacza, że dla rzeczywistego pojazdu wielkości ok 3m, pojazd będzie miał 12cm długości. Pudełko na płyty CD jest większe.
    Tak mały pojazd musi korzystać z miniaturowych podzespołów, a prędkość rzędu 40km/h - mała dla normalnego pojazdu, tu odpowiada prędkości ok 960km/h dla normalnego samochodu. Wyobraź sobie teraz jak wielkie są obciążenia tak małej konstrukcji i kół, żeby taką prędkość utrzymać.
    Sam się zastanów, czy do normalnego samochodu założyłbyś do takich prędkości plastikowe kółka z gumową opaską.

Dla takiego maleństwa już 8km/h odpowiada prędkości 200km/h w normalnym samochodzie.
    Po drugie, weź sobie pudełko od płyty CD, przyklej do niej sylwetkę samochodu i sprawdź z jakiej odległości będziesz w stanie widzieć tak mały obiekt. Gwarantuję ci, że to będzie grubo poniżej 100m.

Zacznij od zakupu zestawu RTR modelu samochodu RC. To zupełnie inna technologia niż zabawki z marketu. Dużo większa zabawa i dużo ciekawsza.
    Są też duże możliwości konfiguracji takich modeli. Sporo się nauczysz i jak poznasz te zagadnienia, to wtedy może zaprojektujesz własną konstrukcję.

Możesz coś zbudować z posiadanych części ale to będzie odpowiadać konstrukcji ze skrzynek do owoców, dwóch rowerów i srebrnej folii. Może przypominać samochód, ale nim nie będzie.

0
  • #4 16 Sty 2013 21:03
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Witam od dłuższego czasu nic tu nie pisałem :) Ale samochodzik powstawał :P

Natrafiłem jednak na problem przy przeniesieniu napędu, mianowicie muszę z silnika na zębatkę na tylnej osi przenieść moment obrotowy wiadomo, problem się zaczyna bo nie mam pomysłu jak to zrobić do końca :)
    Są dwie opcje ale w obu jest zawsze duży problem dlatego zwracam się do was o pomoc:

1. Chciałem ustawić silnik nad zębatką i połączyć zębatkę na silniku z zębatką na osi jedną zębatką wspólną inaczej nie sięgnie ale nie mam pomysłu jak zamontować zębatkę po między tymi dwoma opisanymi , tak alby mogła się kręcić niezależnie, nie mogła się na boki ruszać i by przenosiła napęd :/

2. Druga możliwość to ustawienie silnika na w prost zębatki na osi ale wtedy jest problem bo nie mam takiej zębatki która by przeniosła moment obrotowy gdyż zębatki nie są na sobie ze się tak wyrażę a jednak jest w poprzek a druga na wprost.

Zdjęcia które załączam na pewno wiele wyjaśnia :) samochodzik na razie ma zrobione podwozie przednią oś skrętną całą elektrykę poprowadziłem tylne koła wykonałem w których są łożyska , jest dołożony radiator całość zasilania na 12v (z tym ostatnim pomogła mi osoba z elektrody :)).

Muszę jeszcze zamontować ten silnik zrobić obudowę i koła założyć tylne + wyszlifować podwozie bo lekko ociera z przodu o podłoże (mały prześwit) ale czekam z tym na koniec bo szlifierskie muszę sobie zakupić :)

Samochodzik wyszedł nieco większy jak miał być i nie przerabiałem zabawki bo przy przerabianiu jej porostu plastik pod tak dużym silnikiem popękał :D a druga sprawa ledwo to ruszało bo za ciężkie wszystko :) Jak się zrobi obudowę będzie lepiej wyglądać na pewno ale z drugiej strony to nie ma wyglądać a jeździć :D

Proszę o pomoc z tym przeniesieniem bo to jedyny w sumie problem jaki mi pozostał do rozwiązania :/ Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań

0
  • #5 16 Sty 2013 21:55
    Robert2307
    Poziom 13  

Hmm... mało rozumiem z twojego opisu, może zrób jakiś rysunek albo zrób zdjęcia jak by to miało mniej więcej wyglądać. Radze ci pomyśleć nad większym przełożeniem i mniejszym napięciem chociaż na początek, bo silnik tej wielkości może narobić trochę szkód w twoim projekcie.

Moderowany przez Madrik:

Prosiłbym kolegę o większe zwracanie uwagi na pisownię i interpunkcję. Przypominam też, że znaki interpunkcyjne nie zastępują spacji.
    Poza tym, tego typu teorię proszę popierać jakimś sensownymi argumentami.

0
  • #6 16 Sty 2013 22:43
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Co do napięcia to cała elektryka jest przystosowana właśnie pod ten silnik wiec tu raczej problemów nie będzie. myślałem zęby dać mieszą zębatkę na silnik jak tą która jest na osi ale nie wiem skąd taką wziąć :/ i tu jest problem :/ w sklepach takich części praktycznie nie dostane a te do rc to jak szukanie igły w stogu siana :d

A co do napięcia dla silnika to też o tym myślałem dlatego jest zamontowany potencjometr dla silnika tylnego :)

Zapewne jak znajdę taką zębatkę to po prostu ją wymienię w późniejszym czasie da to na pewno więcej mocy na starcie :D puki co tak też działać będzie ważne żeby zamontować silnik i złożyć przeniesienie napędu do kupy.

Spróbuje raz jeszcze opisać w czym problem i dać lepsze zdjęcia:

1. Na pierwszych dwóch zdjęciach widać to co opisywałem w punkcie pierwszym czyli położenie na wprost zębatki- jedna zębatka kręci się poziomo a druga ma zwrot na wprost silnika pomiędzy trzeba wsadzić jedną zębatkę która zmieniała by zwrot kręcenia się wiem ze takie są ale znaleźć taką co by jeszcze pasowała i wielkością i zęby by się pokrywały to strasznie trudne zapewne dlatego proszę o pomoc czy da rade jakoś to inaczej rozwiązać ?

2. Na drugich dwóch widać to co opisywałem w punkcie drugim czyli położenie silnika nad zębatką gdzie trzeba pomiędzy nie dołożyć zębatkę na ostatnim zdjęciu widoczną ale próbowałem przez cały dzień jakoś to rozwiązać i mi nie idzie bo trzeba ją osadzić w czymś by mogła się swobodnie kręcić, nie przemieszczała się i była dociśnięta, w obu wersjach ustawienie silnika to już jest pikuś :) bo na to już mam plan ale jak rozwiązać problem z "wędrującą zębatką" chyba ze macie państwo inny "patent" jak rozwiązać mój problem, bo gdy zębatka środkowa się przesuwa to silnik zamiast napędzać osiową to jedynie uderza zębatką o zęby środkowej zębatki i się wyrabia :/

więcej opcji jak zamontować silnik nie widzę cała ta tylna przestrzeń samochodzika jest przeznaczona na silnik tam nic więcej już nie będzie montowane oprócz chłodzenia go wiatrakiem, kable od sterowania są już poprowadzone wszystko gotowe tylko zmontować i może jeździć :)

Proszę bardzo o pomoc w rozwiązaniu tego problemu :/ i możne ktoś się zna jak i z czego wykonać obudowę :/ ?

pozdrawiam serdecznie i dziękuje z góry za okazaną pomoc

Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań

0
  • #7 16 Sty 2013 22:59
    Madrik
    Moderator Robotyka

Zamontuj na osi silnika przekładnie ślimakową lub zastosuj zębatki stożkowe 45°. Ta druga opcja będzie bardziej przyjazna.

Silnik masz dość duży do tej wielkości pojazdu. Z powodzeniem mógłbyś zastosować mniejszy silnik, co zmniejszyłoby ilość potrzebnego miejsca.

Przy okazji, bezpośredni napęd silnika na koło, jest kłopotliwy. Tego typu silniki bez większych problemów osiągają kilkanaście tysięcy obrotów na sekundę.
    Taka prędkość na kole, nie tylko może rozerwać koło, ale po prostu od razu zerwie trakcję i zmieni koła w szlifierkę.

Jeżeli chcesz napędzać koło bezpośrednio, musisz dać silnik wolnoobrotowy - maksymalnie kilkaset obrotów na minutę.
    Takie konstrukcje zawsze wymagają najpierw sporządzenia projektu i obliczeń. Budowa "na czuja" i z przypadkowych podzespołów, jak już poczułeś - rodzi więcej problemów niż zysków. Trzeba poprawiać wiele błędów.

Sugerowałbym wykonanie podwozia raz jeszcze, ale tym razem dobranego rozmiarami do komponentów (i pamiętaj o dodaniu przekładni między silnik i koła napędowe).

0
  • Deimic Smart Home
  • #8 16 Sty 2013 23:45
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Powiem tak też się martwiłem mocą silnika i ilością obrotów dlatego zastosowałem potencjometr do regulacji właśnie tego silnika, by właśnie nie było możliwości niszczenia przekładni bo po prostu dostosuje moc do potrzeb ze tak powiem i możliwości:)

Zastosowanie mniejszego silnika nie wiem czy by było odpowiednie znaczy inaczej nie znam się na silnikach RC, ale konstrukcja waży niemal 5kg tak wiec nie wiem czy z mniejszym silnikiem nie toczył by się ledwo zamiast jechać, dodam też że cała elektronika jest dostosowana pod ten silnik tak więc raczej zmieniać go nie będę tym bardziej że zakup silnika nowego to znów spore koszty :D a nie powiem żeby trochę to już nie kosztowało :) ale wiadomo takie rzeczy zawsze kosztują i to nie mało...

Można też zastosować zębatkę z drugiej strony większa na silnik jak na osi tak też by to na pewno pomogło.

A co do podwozia to nie rozumiem sensu budowania od podstaw tylni cześć gdzie dołożę napęd można modyfikować w chwile do wolu tak to budowałem żeby mieć właśnie "furtkę na wypadek W " gdyby coś nie wypaliło to mieć tą możliwość przebudowy napędu.

Mówi Pan że przekładnia ślimakowa albo zębatki stożkowe tylko gdzie to dostać i jakie koszta bo z moich poszukiwań po internecie to widzę że cieszko będzie dostać coś co będzie miało odpowiednią wielkość, średnicę i cenę :) bo wiadomo kupić można wszystko lub zlecić wykonanie tylko cena...

Rozumiem że na obecnych zębatkach nie ma możliwości przeniesienia napędu ? owe zębatki są z zestawu z silnikiem , powiem szczeże ze zaplanowałem cały samochód a to wziąłem za pewniak że tylko złoże :) i wszystko działa tylko nie to oczywiście moje zaniedbanie :(

pozdrawiam

Przeczytaj to co napisałeś i zastanów się, czy ktokolwiek może coś z tego zrozumieć. Pisownia nie jest tylko naszym wymysłem, lecz sposobem przekazywania wiadomości. Jeżeli nie piszesz poprawnie - nikt, poza tobą nie jest w stanie takiej wiadomości zrozumieć. Popraw błędy i interpunkcję. Nigdzie ci się nie śpieszy.

0
  • #9 17 Sty 2013 01:18
    Madrik
    Moderator Robotyka

Potencjometr nic tu nie da. Charakterystyka pracy silnika DC nie jest liniowa. Przy niższym napięciu, silnik ma tak małą sprawność, że może po prostu nie ruszyć. Żadnej mocy tu nie dostosujesz. Silniki tak nie działają. Zobacz sobie w dowolnym źródle, wzór na moc silnika prądu stałego, a zobaczysz co się dzieje przy zmianie jego parametrów zasilania. Dlatego tu się stosuje regulatory elektroniczne.

Jeżeli masz tak ciężki pojazd, to dobra przekładnia jest jak najbardziej wskazana. Dzięki przekładni, prędkość silnika zmienia się na moment obrotowy, a to on jest istotny przy ruszaniu i rozpędzaniu.

Dopiero zestaw regulator + przekładnia, pozwala na dopasowanie silnika do konstrukcji.

Obecne zębatki pozwalają na umieszczenie silnika tylko wzdłuż osi kół.
    Ale przy tej masie i mocy silnika, zębatki mają bardzo dużą szansę na to, żeby ulec zmieleniu przy pierwszym rozruchu. Napędy bezpośrednie jak wspomniałem, stosuje się tylko przy małych obciążeniach.
    Można tak np. napędzać wentylator, ale nie pojazd. Zauważ, że niemal wszystkie typy pojazdów, od zabawkowych samochodzików, bo maszyny budowlane - mają jakiś typ przekładni między silnikiem, a mechanizmem napędzanym (tutaj - oś kół).

Z przekładnią, można napędzić duży pojazd, dużo mniejszym silnikiem.

0
  • #10 17 Sty 2013 01:32
    tomekxxxx
    Poziom 9  

No tak rozumiem. Czyli jaką w takim razie przekładnie wybrać ?
    Lepiej takową zrobić samemu czy może kupić (mam dostęp do tokarki starej z 60 któregoś ale działa szkolna ) .
    Jeśli zrobić to jak to rozplanować może ktoś z was ma pomysł na to ?
    A jak kupić to gdzie najlepiej szukać allegro ? i jaką przekładnie najlepiej ślimakową ?
    Dodam że wolał bym nie ustawiać silnika nad zębatką a raczej tak jak opisywałem w drugiej opcji.

dziękuje za odpowiedzi :) i czekam na kolejne Pozdrawiam !

0
  • #12 17 Sty 2013 11:14
    Madrik
    Moderator Robotyka

Ślimakowa raczej opada, bo jest samohamowna. Po wyłączeniu silnika, koła by natychmiast się blokowały. To dobre rozwiązanie dla wolnych pojazdów, ciężko pracujących, dla których hamulec postojowy jest ważny.

Przekładnię niestety musisz sobie policzyć, biorąc za punkty wyjścia, prędkość obrotową silnika i oczekiwaną prędkość obrotową kół. Na tokarce raczej ciężko wykonać koła zębate. Potrzebna jest frezarka z obrotnicą, o zestawie frezów nie mówiąc.

0
  • #13 17 Sty 2013 14:09
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Podana stronka fajna bo mają siedzibę w moim mieście ale plastikowe zębatki to chyba odpadają przy tej masie konstrukcji, mocy silnika itp.

Frezarkę tez mam w szkole ale problem bo zestaw frezów to już inna sprawa :) więc odpada robienie samemu...

Kolejny problem to zaczyna się bo nie znam prędkości obrotowej silnika :/ mogę jedynie zgadywać że prędkość obrotowa jest w granicach 2800-3600 i dla tej największej wartości zapewne trzeba zrobić przekładnie.

Oczekiwanej prędkości obrotowej kuł w sumie nie ustalałem u to kolejny problem.

Podsumowując powiem ze ja się jedynie znam na przekładniach samochodowych, rc jest mi tu obce. Oczywiście próbuje znajdować jak to jest w modelach rozwiązane itp ale nie powiem żeby było tego bardzo dużo opisane w internecie.

Jeśli ktoś z was się na tym dobrze zna i jest mi w stanie polecić jaką przekładnie wybrać znając owe (niewielkie dane) byłbym wdzięczny oraz gdzie dostać takie części najlepiej jednak metalowe bo plastik chyba raczej nie wytrzyma choć do końca nie wiem dlatego nie wykluczam oczywiście :)

pozdrawiam serdecznie

Po raz kolejny ignorujesz obowiązek stosowania zasad pisowni języka polskiego. Następny taki post skończy się ostrzeżeniem.

0
  • #16 23 Sty 2013 13:33
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Mam nowy plan jak to zrobić tylko nie wiem czy to wyjdzie tak jak myślę....

Mianowicie: chcę dać 3 zębatki i poleczyć je łańcuchem, jedna zębatka na silnik (którą sam wykonam 6-7 zębów), druga do napinacza (liczba zębów może być mniejsza), i trzecia na tylną oś (minimum 7 zębów) .

Tego typu zębatki zapewne sam wykonam, a łańcuch jeszcze nie wiem jaki zastosować :/ może jakieś pomysły macie?

A co do używania gotowego zestawu, to musiał by być on cały stalowy, zapewne zakup wszystkich zębatek itp. Koszt czegoś takiego na pewno nie był by mały :/
    Kupując plastikowe pewnie tak ale ciągle je wymieniać to koszt wyjdzie jeszcze większy.

czekam na odp :)

0
  • #17 23 Sty 2013 16:38
    Madrik
    Moderator Robotyka

Dodaj jeszcze Bulbulator Impulsowy, bo za mało skomplikowane. :)

Czemu zwyczajnie nie kupisz w sklepie przekładni do modeli samochodów?

Wątpię, byś zdołał samemu wykonać tak małe i precyzyjne części. Chyba sobie nie zdajesz sprawy, ze stopnia wymaganej dokładności i wyważenia takich mechanizmów.
    Wystarczy niewielka niedokładność, nawet nie dostrzegalna gołym okiem, a po kilku obrotach, cały mechanizm szlag trafia.

A po tym co pokazujesz, to nie jesteś miłośnikiem perfekcji.
    Pewnych wydatków i tak nie unikniesz.

0
  • #18 23 Sty 2013 19:39
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Mogę się zgodzić z tym, że miłośnikiem precyzji nie jestem :)

Tylko nie ukrywam, że nie mam zielonego pojęcia jaką przekładnie wybrać, aby była w stanie wytrzymać wagę konstrukcji, siłę silnika itp . Jeśli by ktoś mógł mi wskazać kilka przykładowych przekładni modelarskich to był bym wdzięczny( bo sam przeglądając strony np. helipad.pl, bo jest blisko mnie i mogę tam podjechać to nie jestem w stanie wybrać czegoś co bym był w stanie wykorzystać do skończenia mojej konstrukcji :( )

Pozdrawiam

0
  • #19 23 Sty 2013 21:11
    Robert2307
    Poziom 13  

Plastikowe zębatki nie są wcale takie słabe,w modelach spalinowych też używa się zębatek odbierających wykonanych z plastiku.Jak się nie ma doświadczenia i się nie myśli wczesniej to takie oto problemy później wychodzą.Nie mam pojecia jak ci pomóc,może zębatki od lego,są dość wytrzymałe i kosztują grosze.W twoim przypadku musisz eksperymentować.

0
  • #20 23 Sty 2013 22:42
    tomekxxxx
    Poziom 9  

To inaczej może zadam pytania, czyli :

1. Czy przy masie konstrukcji, wielkości, mocy silnika przekładnia plastikowa wytrzyma ?

2. Gdzie np. w Gdańsku, Trójmieście mogę zakupić taki przekładnie o jakich mówimy (pomijam allegro bo tu problem wiadomo z dobraniem czegoś itp ) .

3. Jaką przekładnie najlepiej wybrać : zębatą , pasową , łańcuchową itp.

4. Czy ktoś może mi podać najlepszy zestaw np z lego itp. Chodzi mi o przekładnie która najprawdopodobniej podoła zadaniu.

Oczywiście mowa o przekładni z dołożeniem momentu obrotowego w prost do tylnej osi.

Podaje raz jeszcze dane silnika itp.

-prędkość obrotowa silnika w przedziale 2800-3600/min.
    -od 2A bez obciążenia do 40 A przy całkowitym zatrzymaniu.
    -masa konstrukcji z silnikiem kołami itp 7,6kg

Dodam, że owszem nie mam doświadczenia w konstruowaniu tego typu pojazdów, robię do na projekt na zaliczenie do szkoły technik pojazdów samochodowych wiec mam pojęcie o budowie pojazdów samochodowych, lecz średnio o budowaniu modeli.

Pozdrawiam

0
  • #21 24 Sty 2013 00:28
    Robert2307
    Poziom 13  

1.Odpowiednia owszem
    3.Najlepiej zębatą,najtańsza i chyba najłatwiejsza do wykonania,pasek ciężko będzie dobrać,łańcuch taki od roweru raczej odpada,a jakiś mniejszy pewnie będzie droższy niż cały projekt.
    4.Z tych z tego co pamiętam można było robić kątowe
    Sklep Lego kiedyś był na Legionów we wrzeszczu,można tam było kupywać części na sztuki.Nie wiem czy tam dalej jest.

7,5kg no to chłopie zaszalałeś :D bez dużego przełożenia się nie obejdzie.

Tak btw. co to za zaliczenie i z jakiego przedmiotu(z tego co czytam chodzę do tej samej szkoły co ty)

0
  • #22 24 Sty 2013 02:08
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Witam.

Powiem tak cały projekt już trochę kosztował :) tak więc dorzucić do kosztów łańcuch to nie problem :) Jedynie jeśli się obejdzie to wolał bym jednak bez, takowy łańcuch już znalazłem (mniejszy i mocniejszy jak ten wykorzystywany w rowerach cena nie jest oszałamiająca bo to 79zł, więc jakoś by uszło).

Przejadę się do tego sklepu na legionów jak radzisz może coś się uda znaleźć i poskładać z tego co mają (jeśli jeszcze mają :))

No wyszło 7,5kg bo nie mogłem nigdzie znaleźć aluminium sprzedawanego w "małych ryzach" same 1m na 1m z kosztem masakrycznym w stosunku do płaskowników stalowych.

Zaliczenie jest ogólne ze wszystkich przedmiotów w niepublicznej szkole technicznej policealnej we Wrzeszczu (4 kierunki połączone technik elektryk, mechanik, diagnosta, tokarz - 4 lata (rok na każdy)) i tam co semestr masz coś zbudować na zaliczenie ( ja wybrałem pojazd zdalnie sterowany) + egzaminy + prace + test państwowy jakiś (jeszcze nie miałem) dodatkowo robię technika pojazdów sam w CKU tak dla papierku. A ty do CKU chodzisz czy do Wrzeszcza?

Widzisz tylko problemem jest w tym, że musiał bym tak dobrać zębatki by były ustawione tak jest na tym zdjęciu aby silnik mógł stać w taki sposób , bo nad to znowu problem z przebudową rozstawu kół tylnych (nie mówię że się nie da ale jeśli się da uniknąć :)).

A dokładnie nie wiem jeszcze jakie to są zębatki :( Może ty masz pomysł ?

Pozdrawiam

0
  • #23 24 Sty 2013 13:27
    Robert2307
    Poziom 13  

Wg mnie możesz zrobić tak

Przekładnia nr 1

Potrzebujesz 2szt. Jedną zakładasz na wałek napędzający koła,a drugą pod kontem prostym i masz przekładnie kątową

Przekładnia nr 2
    zębatka nr1
    zębatka nr2

zębatkę nr 2 zakładasz na silnik(o ile bedzie pasować),a zębatkę nr1 łączysz z przekładnią nr1.Jeśli przełożenie będzie zbyt małe możesz zdublować przekładnie.

Nie ja chodze do samochodówki na elbląskiej.

0
  • #24 15 Mar 2013 18:49
    rtykol
    Poziom 8  

Witam. Może silnik zamontować poprzecznie, a dodatkowo wpakować koło niego oś z dwiema zębatkami. jedna odbierałaby napęd z silnika, a druga przekazywała by go na koła, coś takiego (sory za jakość obrazka): https://obrazki.elektroda.pl/6380691400_1363369443.jpg .Dzięki temu można również zastosować odpowiednie przełożenie.

Jestem ciekawy jak wykonałeś skrętną oś, użyłeś jakiegoś serwa? Ja też zamierzam zrobić coś takiego, mógłbyś dać mi kilka rad w sprawie budowy, albo jakieś przydatne schematy?

0
  • #25 15 Mar 2013 19:22
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Samochodzik jest już skończony, foty porobię i dodam jakoś w pon bo weekend w sql.
    Jak masz jakieś pytanie to dawaj na pw :)
    Oś wykonana za pomocą silnika DC wymontowanego z drukarki (jakaś stara hp). Działa na zasadzie odwrócenia polaryzacji. Silnik ma ramie które popycha dźwignie do której dołączone są dwie szprychy rowerowe, które połączone są z kołami :)

A co do samochodziku zrobiłem go o wiele większego, całe podwozie przebudowałem, zastosowałem większy akumulator 9Ah, napęd przebudowałem: zastosowałem silnik wraz z głownią od wkrętarki, a napęd przenoszony jest przez dwie zębatki rowerowe i łańcuch (zębatki dwurzędowe opiłowane odpowiednio a łańcuch jednorzędowy). Tylne koła zastosowałem od wózka inwalidzkiego. Oraz wykonałem na prawdę sporą antenę (coś koło metra) oczywiście własnej roboty (bo na oryginalnej od zabawki to zasiek kiepściutki), teraz to ok 50m a przedtem możne 5 :/, do nadajnika zastosowałem antenę teleskopową też sporo pomogło.

Elektronika wykonana na zamówienie całkowicie pod ten projekt (elektronik ze menie żaden :D) do zwykłej płytki od zabawki na ~4,5v jakoś zostały dodane układy odpowiedzialne za wiatrak, oczywiście przeróbka zasilania, dodatkowe tranzystory sterujące i wykonawcze na radiatorze, przekaźnik mający za zadanie informować o spadkach napięcia i wyłączeniu zasilania dla układu gdy spadnie poniżej bezpiecznego progu dla akumulatora.

Oraz oczywiście sporo oświetlenia :) co by można było w nocy się pobawić i nie giną z oczu pojazd. Obudowa wykonana z grubego kartony i plexi bo nic lepszego nie jest potrzebne.

wiadomo wszystko na łożyskach :)

Pojazd jedzie ok 10-15km/h (trzeba się by pobawić z wielkościami zębatek to pewnie by znacznie lepiej pojechał, oraz zmienić tylne koła bo są strasznie ciężkie).

W planach mam jeszcze zmianę kół na stosowane w wózkach zakupowych, co by były pompowane na lekkim kapciu będzie sobie dobrze radzić i w terenie i na na równej powierzchni. Oraz będzie to amortyzacją gdyż teraz jest sztywna oś a amortyzacji nie planuje takowej.

Pojazd waży ok 8kg.

To chyba tyle, jak mówiłem potem wstawię fotki :)

Jak jakieś pytanie czy spostrzeżenia odnośnie samochodziku to chętnie odpowiem :)

Pozdrawiam

Otrzymujesz ostrzeżenie za niestosowanie się do zasad pisowni. Regulamin 3.1.13.

0
  • #26 16 Mar 2013 16:39
    Robert2307
    Poziom 13  

tomekxxxx napisał:

W planach mam jeszcze zmianę kół na stosowane w wózkach zakupowych, co by były pompowane na lekkim kapciu będzie sobie dobrze radzić i w terenie i na na równej powierzchni. Oraz będzie to amortyzacją gdyż teraz jest sztywna oś a amortyzacji nie planuje takowej.

Gdzie ty widziałeś żeby w wózkach zakupowych były pompowane koła?

0
  • #27 16 Mar 2013 17:23
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Witam widziałem takie za grosze na allegro właśnie do wózków zakupowych taczek itp. Opona z dętką.

A jak nie od wózka zakupowego to jakieś od wózka dziecięcego to bez znaczenia większego od czego się weźmie ważne tylko by wielkość była dobra ale to się znajdzie i dopasuje :)

Czy kolega w ogóle sprawdza co pisze? Proszę używać edycji.
    Po drugie, nadal nie stosujesz się do wymogu przestrzegania zasad pisowni polskiej. W języku naszym stosujemy interpunkcję, a zdania kończymy kropką a nie emotką. Chcesz dostać następne ostrzeżenie?

0
  • #28 16 Mar 2013 22:19
    Robert2307
    Poziom 13  

No to do taczki takie np. 40cm? Takie jedno waży z 3kg.

0
  • #29 16 Mar 2013 23:15
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Tak ale jak poszuka się to są lekkie wykonane z plastiku. Oponę zawsze można wywalić, zostawiając samą dętkę, a oponę zawsze można samemu wykonać (dorobić ) np. z opony rowerowej dociąć jakiejś lepszej (wiadomo zużytej, do roweru już się nie nadaje ale do modelu zawsze :)).

Ale z tym będę kombinować potem, i też nie wiem czy to dużo zmieni gdyż sporo mocy (z 50%) silnik traci na samym przeniesieniu napędu, to znaczy łańcuch. Nawet jak dam nadpęd by była większa prędkość to straci dużo na przyspieszeniu. Teraz jest o jeden ząb więcej na kole tylnej osi jak silnika. Nie wiem do końca jak to rozwiązać a raczej dożo silniejszego silnika na 7.2-10v nie znajdę a układ tylko tyle daje napięcia na silniki (stopień otwarcie tranzystorów).

pozdrawiam

0
  • #30 20 Mar 2013 14:09
    tomekxxxx
    Poziom 9  

Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań Budowa Samochodu RC- kilka pytań

Tak jak pisałem, dodałem zdjęcia.

Pozdrawiam

0