Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat prostego regulatora ładowania

MrKUFEL 05 Gru 2012 21:12 1911 1
 • #1 05 Gru 2012 21:12
  MrKUFEL
  Poziom 1  

  Witam poszukuję schematu do prostego regulatora lub jak kto woli kontrolera ładowania (1-2 stopniowy ew. PWM) . Prąd ma być pobierany z 2 -4 małych paneli słonecznych i małych wiatraków prądotwórczych.

  A o to parametry paneli słonecznych
  Moc Maksymalna: 1W, znamionowa 0.8W
  Napięcie znamionowe: 5.5V
  Prąd znamionowy: 125mA

  Planuje by Panele i wiatraki łączyły się do regulatora a następnie do małych akumulatorków ew baterii a następnie diody led.
  Proszę o opinie i rady oraz z góry dziękuje za pomoc.

  0 1
 • #2 08 Gru 2012 23:36
  dziad_ek
  Poziom 13  

  Rozgraniczyłbym temat na dwa- jeden dotyczący ładowania od baterii słonecznej a drugi od wiatraka.Prostym rozwiązaniem na podstawie przeglądu internetu wydaje się zastosowanie stabilizatora napięcia na ukladzie LM317T.Ustawiasz na nim napięcie za pomocą dodatkowych rezystorów jakie ma być na wyjściu .Każde ze źródeł na osobnym regulatorze.Spotkalem rozwiazanie z innego tematu gdzie połączone było kilka tych układów równolegle więc chyba by nie bylo kłopotliwe układowo podłączenie ich wyjść razem na te same akumulatory jedynie dosyć precyzyjnie ustawiłbym to samo napięcie.(Mogę tu być w błędzie.)Inne rozwiązanie to podawać na jeden taki uklad te różne źródła poprzez diody, najlepiej Szotkiego.Weź też pod uwagę rodzaj poboru prądu z akumulatora- ciągły czy dorywczy...przy dużych mocach jest to już istotne.Wiatrak prądu stałego czy zmiennego?Jak stałego to jedna dioda, jak zmiennego to mostek z czterech diod i dalej równolegle

  0