Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 - kasowanie rejestru zdarzeń (firmware v1.11)

05 Gru 2012 23:13 9765 7
 • Poziom 2  
  Witam,

  zwracam się do szanownego grona forumowiczów z prośbą o pomoc w ustaleniu sposobu skasowania rejestru zdarzeń w centrali Satela: Integra 64 (v. 1.11).

  Wprawdzie podobny wątek był już poruszany, ale... dotyczył wcześniejszej wersji firmware'u oraz płyty,a zaproponowane tam rozwiązanie (zdjęcie zworki "memory") jest nie do zastosowania w nowej wersji centrali (takiej zworki po prostu nie ma na płycie).

  Nadmieniam iż opisana w dokumentacji procedura przywracania ustawień fabrycznych (zarówno "z kołków", jak i trybu serwisowego) nie usuwa wpisów w rejestrze zdarzeń (kasuje wyłącznie ustawienia oraz użytkowników).

  Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i wskazówki w ww. temacie.  .....................................................
  mod:suworow
  Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami, tematami wyróżnionymi i artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń:
  Zabezpieczenia stacjonarne. Systemy alarmowe, Kamery, Domofony, Napędy bram i rolet, Automatyka domowa. Tematy Wyróżnione i poradniki.
  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum77.html


  Zachęcam również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum510.html
 • OptexOptex
 • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
  mah_elektroda napisał:

  Nadmieniam iż opisana w dokumentacji procedura przywracania ustawień fabrycznych (zarówno "z kołków", jak i trybu serwisowego) nie usuwa wpisów w rejestrze zdarzeń


  I to się zgadza, ponieważ to ma być tylko reset do fabryki. Jeśli chodzi o usuwanie pamięci zdarzeń, to mogę się mylić, ale nie ma takiej opcji w centrali (przynajmniej nie w aktualnych seriach Integra). Na pewno istnieją sposoby na skasowanie pamięci, ale są to sposoby znane bezpośrednio w serwisie Satela, ponieważ w samej instrukcji nigdy się nie spotkałem z opisem możliwości skasowania zdarzeń.
 • OptexOptex
 • Poziom 2  
  Dziękuję za informację. Tak właśnie przypuszczałem.

  Również zakładam, że istnieje jednak możliwość skasowania zawartości pamięci z informacjami o zdarzeniach, ale funkcjonalność taka nie została udokumentowana przez Satela :-(

  Na razie nie zamykam tematu, być może ktoś miał juz podobny problem i udało mu się go rozwiązać?

  PS. jest mi to potrzebne do "posprzątania" wpisów w log'u po testach centrali. Jedyne, co na razie przychodzi mi do głowy, to... nadpisanie całej zawartości pamięci (6.143 rekordów) przez zdarzenie jednego typu (np. poprzez programowe, cykliczne wzbudzanie jakiegoś wejścia i generowanie z tego zdarzenia wpisów w logu). Trochę "toporne" rozwiązanie, ale porządkujące nieco strukturę rejestru :-)
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Czy chwilowe wyjęcie baterii z płyty centrali i odłączenie zasilania nie załatwi problemu?
 • Poziom 2  
  Niestety, wyjęcie baterii nie rozwiązuje problemu. Próbowałem już takiego rozwiązania.

  Wówczas po przywróceniu zasilania - centrala proponuje przywrócenie ustawień fabrycznych. Skutek dla rejestru zdarzeń:
  - "zgubione" daty dla poszczególnych rekordów (??.??.???), nawet po ponownym ustawieniu zegara,
  - zmienione (zgubione?) opisy większości zdarzeń i pojawienie się "dziwnych" wpisów (np. "unknown event, class code:211" i wiele innych kodów)
  - wiele wpisów typu "błąd pamieci RAM",
  - co warte zauważenia - liczba rekordów zmalała z 3.884 do 799 (ostatni z wpisem "nieciągłość pamięci zdarzeń"

  Wyjęcie baterii i powtórne włożenie trwało ok. 1s, więc... może to zbyt krótki okres?

  W wolnej chwili spróbuję powtórzyć operację - z zastosowaniem dłuższej, kilkuminutowej przerwy.
 • Poziom 20  
  Miałem przypadek, że klient chciał drukować zdarzenia z guardx-a i drukowało klientowi śmieci typu znaki zapytania w datach, zdarzenia ze stref nie istniejących w systemie, załączenia czuwania przez nieistniejących użytkowników powyżej 100. Pamięć zaśmieciła się po jakimś błędzie RAMu, serwis Satela stwierdził że trzeba wysłać płytę do nich bo nie ma możliwości czyszczenia pamięci poza serwisem.
  Sam próbowałem z wyjęciem baterii ale nic nie dało. Zrobiłem zgodnie z ich radą wysłałem i przyszła już czysta, chyba że mi dali nową w każdym razie działa do dziś.
 • Poziom 25  
  Głowy sobie obciąć za to nie dam ale czy nie warto po prostu zrobić flash`a z nowym softem
  ?? Program i soft dostępne na stronie producenta.
 • Poziom 2  
  Ponieważ w centrali miałem już zainstalowaną najnowszą wersję firmware'u (1.11), żeby dokonać wymiany zawartości pamięci flash, postanowiłem tymczasowo wgrać starszą wersję (1.10), aby potem powtórnie podnieść ją do v. 1.11. Dzięki temu... wygenerowałem "piękną" awarię.
  Przy 36% downgrade'u łączność z centralą została utracona, skutkiem czego na manipulatorach (po restarcie) pojawił sie wpis "błąd programu centrali" :-(
  Nie uruchamiał sie starter, nie można go było również uruchomić "z kołków", więc sytuacja stała się patowa. Sam nie wiem, co pomogło (wyjęcie baterii), czy wyłączenie zasilania na dłuższy okres, lecz za n-tym razem uruchomił się w końcu starter i udało sie przywrócić firmware do najnowszej wersji.

  Wnioski:
  - upgrade firmware'u nie usuwa pamięci zdarzeń (najwyraźniej we flash'u kasowany jest tylko obszar przeznaczony na kod programu, obszar z danymi pozostaje niezmieniony),
  - wgrywanie starszych wersji firmware'u raczej nie służy dobrze centrali :-)
  - wyjęcie baterii (nawet na dłuższy okres) również nie powoduje wyczyszczenia logu, za to skutkuje utratą zegara, bieżących ustawień centrali, a także "zaśmieceniem" pamięci zdarzeń dziwnymi wpisami (znaki zapytania zamiast dat, wpisy z nieistniejących stref i wejść, informacje o błędach pamięci, dziwne kody zdarzeń itp.).

  Aby sprawdzić, czy pamięć nie została uszkodzona fizycznie - nadpisałem całą jej zawartość, przez sztucznie wygenerowane zdarzenia (nawzajem wzbudzające się wyjścia i wejścia z opcją logowania zdarzeń). "Zrolowałem" ponad 6 tys. rekordów do uzyskania wpisu (utrata ciągłości zdarzeń), co potwierdziło, ze pamięć jest OK.

  Problem skutecznego wyczyszczenia (skasowania) pamięci zdarzeń nadal pozostaje jednak nierozwiązany :-(

  Zapewne producent jest w stanie skutecznie tego dokonać, ale... jakoś nie mam ochoty na wysyłanie płyty do Satela (zbyt dużo pracy z odłączanie i ponownym podłączaniem wszystkich elementów systemu).

  Na tym etapie zakończę więc chyba moje eksperymenty :-)

  Bardzo dziękuję wszystkim osobom za wszelkie wskazówki i udzielone wsparcie.