Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odwrotny obieg wody - odwrotny obieg wody przy grawitacji

Dolce 06 Dec 2012 11:11 3753 10
Metalwork
    Dolce
    Level 22  
    Witam.
    Mam pewien problem. Posiadam wykonaną na rurze dymowej zwykłego wkładu kominkowego (żeliwnego a takiego nie z płaszczem wodnym) spiralę z rurki miedzianej fi 15mm. Spirala ma kilkanaście zwojów, w sumie praktycznie cały metr rury dymowej jest owinięty wielokrotnie miedzianą rurką. Spirala jest podłączona rurkami z oddalonym o 7m dwupłaszczowym zasobnikiem ciepłej wody. Jest to jedyny odbiornik ciepłej wody ze spirali grzewczej kominka. Problem polega na tym, że w momencie, gdy rozpalę w kominku kierunek przepływu grawitacyjnego wody jest taki, że woda krąży od góry spirali w dół. Tak więc po rozpaleniu kominka gorąca woda zasila powrót kołnierza zasobnika. Po jakimś czasie (nie wiem od czego to zależy, raczej nie bezpośrednio od intensywności palenia w kominku), być może na skutek jakiś właściwości układu typu nagrzania się wody od dołu kołnierza zasobnika, woda zmienia kierunek krążenia. Słychać wówczas działanie odpowietrznika. Przykładowo, dzisiaj rano ok. 6:00 rozpaliłem kominek, woda zaczęła krążyć odwrotnie do godz 11:00. W tym czasie nie "podkręcałem" kominka na mocniejsze palenie. Po 11:00 usłyszałem prace odpowietrznika, sprawdziłem rurki przy zasobniku i stwierdziłem, że obieg wody zmienił się na przeciwny, czyli taki jaki powinien być prawidłowo.
    Zastanawiam się czy nie zamienić wylotów wody ze spirali grzewczej kominka skoro „pierwotnie”, po rozpaleniu komika gorąca woda pojawia się od dołu spirali ? Z drugiej strony, po wystąpieniu jakiegoś czynnika następuje jej "samoczynne" odwrócenie kierunku obiegu. Chciał bym się Was poradzić - co w takiej sytuacji robić ? Podejrzewam, że "odwrotny" przepływ wody może być spowodowany faktem, że od dołu spirali jest wyższa temperatura od kominka a dodatkowo spirala tworzy opory przepływu. Może to istotne ale również po nagrzaniu wody w zasobniku, u góry jego kołnierza jest cieplejsza woda (jak to w baniakach z nagrzaną wodą), być może to również ma wpływ na zmianę kierunku przepływu wody. Co ciekawe, mam zamontowany klapkowy zawór zwrotny (tak jak na rysunku) i pomimo tego woda jakoś tam „przecieka” skoro krąży w druga stronę po rozpaleniu kominka.
    Poradźcie czy zamienić rurki na wyjściu spirali kominkowej czy pozostawić tak jak jest ?
    Mam sterownik pompki, który powinien ją załączać w momencie, gdy woda na wyjściu spirali osiągnie 60 stopni. Musiał bym teraz dać czujnik na powrót a nie zasilanie :)
    A to i tak było by nie do końca fajnie, bo jak woda pompowana przez pompkę odwróci bieg, to temperatura na powrocie spadnie i wyłączy pompkę. Trochę to będzie lewą nogą do prawego ucha.
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Metalwork
  • Helpful post
    mtracz
    Level 29  
    A przy pompie masz zawór różnicowy? Bo na schemacie tego nie ma.
    Dokładnie chodzi mi czy masz cały zestaw z pompą?
    Coś takiego http://www.turdus.com.pl/img_przylacze.jpg
    Jeśli nie to wydaje mi się że właśnie w tym tkwi problem.
  • Metalwork
    Dolce
    Level 22  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Teraz w ogóle nie mam zamontowanej pompy ponieważ wysiadła. Czekam na nową. Zaworu różnicowego nie mam w ogóle zamontowanego. Obecnie zamiast pompy mam wstawiony kawałek pionowej rurki. Też daje jakoś radę choć z pewnymi przeciwieństwami :)
    Chodzi mi jednak o to, czy niezależnie od tego, że woda jest wypychana "naturalnie" po rozpaleniu kominka w przeciwną stronę, tzn. od dołu spirali powinienem zachować takie podłączenie jak mam obecnie czyli : górny wylot ze spirali kominkowej połączony z górnym wejściem kołnierza zasobnika cwu ?
  • Helpful post
    saskia
    Level 38  
    Prawdopodobnie ta rurka powrotu idzie do gory blisko rury kominowej i sie nagrzewa wymuszajac obieg w odwrotnym kierunku.

Odsun ja od rury kominowej i jednoczesnie obniz jak na rysunku, a zwoje zsun nizej, tak aby czesc gorna spirali miala kawalek rury idacy blisko i wzdluz rury kominowej.

• Helpful post
    Romulus7874
    Level 28  
    Dolce wrote:
    górny wylot ze spirali kominkowej połączony z górnym wejściem kołnierza zasobnika cwu ?

Jest poprawnie. Górą "wchodzi" gorące, oddaje ciepło- "wychodzi" dołem.
    Jeśli masz zawór zwrotny tak jak na rysunku, to nie możesz do końca odpowietrzyć instalacji; w zasadzie zasobnika. Tutaj bym upatrywał problemu. Powietrze rozszerza się dość znacznie, tworzy korki powietrzne i co za tym idzie "dziwne" zachowania instalacji.
    Przenieś odpowietrznik za zawór zwrotny. Lub sam zawór zaraz za pompę.
  • Helpful post
    Kot-huncwot
    Level 21  
    Witam

Zamontuj pompkę i po rozpaleniu kominka załącz "z ręki" pompę na chwilkę. To powinno "ustawić" właściwy ( czyli zgodny z przyjętymi założeniami ) kierunek obiegu wody.

Albo zrób według Saskia. IMO powinno pomóc.
    Dolce
    Level 22  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Ze zmianą rurek będzie na razie kłopot, mam zabudowany czopuch kominka. A jeśli chodzi o sprawę zapowietrzania się kołnierza zasobnika to faktycznie u góry słychać "przelewanie" się wody co świadczy o tym, że jest tam poduszka powietrzna. Nie wiem czy to jest przyczyną odwrotnego obiegu wody w momencie rozgrzewania się spirali grzewczej ale warto spróbować z próbą odpowietrzenia kołnierza. Tak się dobrze składa, że mam za zaworem zwrotnym wkręcony dodatkowo trójnik więc wkręcę w niego odpowietrznik i zobaczę jaka będzie reakcja układu.
    Tu mam jeszcze pytanie odnośnie prawidłowego odpowietrzania takiego układu jak mój. Gdzie powinien być prawidłowo zamontowany odpowietrznik ? Załóżmy, że dam odpowietrznik za zaworem zwrotnym, przy wejściu do górnego wlotu kołnierza zasobnika. Czy to wystarczy ? Czy pompka będzie wówczas również dobrze odpowietrzana ?
    W rzeczywistości elementy mam zamontowane tak jak na schemacie czyli : na pionowej rurce jest zainstalowana pompka, potem na samej górze tej pionowej rurki jest zamontowany trójnik w który jest wkręcony odpowietrznik automatyczny a do drugiego jego wyjścia jest zamontowana pozioma rurka z zaworem zwrotnym biegnąca już do wlotu kołnierza zasobnika. Czy coś tu należy zmienić czy też wystarczy tylko przenieść odpowietrznik za zaworem zwrotnym ?
    Pozdrawiam.
    Romulus7874
    Level 28  
    Ten zasobnik rozumiem, że jest przystosowany do pracy w pionie. Bo może jest "leżący" i ustawienie króćców nie pozwoli w ogóle na odpowietrzenie. Po prostu nad wejściem zawsze pozostaje parę centymetrów luftu.
    Dolce
    Level 22  
    Tak, to jest pionowy zasobnik, taki jak na rysunku.
    Jak w takim razie prawidłowo odpowietrzyć mój układ, gdzie zamontować odpowietrznik (lub odpowietrzniki) ?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Romulus7874
    Level 28  
    Dolce wrote:
    że mam za zaworem zwrotnym wkręcony dodatkowo trójnik więc wkręcę w niego odpowietrznik i zobaczę jaka będzie reakcja układu.

Moim zdaniem to wystarczy.
    Dolce
    Level 22  
    Rozumiem, że wystarczy przełożyć tylko odpowietrznik z obecnego miejsca na to za zaworem zwrotnym i nie ma potrzeby stosowania dwóch odpowietrzników (w tym przypadku przed i za zaworem zwrotnym) ?
    Pozdrawiam.