Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie do generatora Tesli

06 Gru 2012 18:44 2124 12
  • Poziom 8  
    Witam, wraz z kolegami zamierzamy zrobić generator Tesli na podstawie schematu ze strony http://teslacoil.republika.pl/ , dostaliśmy w swoje ręce jakieś trafo ze starego tv (nie wiem dokładnie czy to jest trafo wn czy powielacz), fotka poniżej.
    Na trafo widniała karteczka z opisem: E138051 SCRI 5032/ON oraz na obudowie był wybity jakiś numer:8309-2 i teraz nasuwa się moje pytanie:
    1. Czy na tym trafie da radę zrobić generator tesli?
    2. Czy mogę podłączyć je bezpośrednio pod 230 czy muszę robić jeszcze zasilacz na 12v i dopiero podłączyć trafo (jeśli tak to czy może być zasilacz od kompa)
    3. Które wyprowadzenia są do uzwojenia wtórnego?

• Poziom 43  
    To trafopowielacz. Zapomnij o podłączaniu tego do sieci. To działa przy częstotliwości rzędu kilkudziesięciu kHz a nie 50Hz - coś na pewno spalisz.
    Skołujcie sobie takie coś:
    https://obrazki.elektroda.pl/38_1206352425.jpg
    na alledrogo po kilka.. kilkanaście zł i doróbcie uzwojenie pierwotne z resztą układu przetwornicy - wala się po sieci masa układów do użycia na gotowo.
    Ostatecznie szukajcie lepiej:
    http://z-p-t.pl/2011/09/13/luk-elektryczny-generator-wysokiego-napiecia/
    Lub w ogóle zacznijcie szukać i zbierać informacje o rzeczy.
  • Poziom 8  
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    W ostatnich dniach znalazłem dwa trafa, teraz na pewno są to trafa wn.
    Więc... szperając w necie w poszukiwaniach natknąłem się informacje, że da się obliczyc moc trafa ze wzoru z wielkością ramki, niestety nie znalazlem jednoznacznego wzoru. Moja ramka od trafa ma wielkość około 31.5 cm sześciennych, więc jaka jest moc tego trafa?
    Na obudowie od tv było napisane, że napięcie wynosi 12-18kV (tv czarno-białe).
    Dalej, czy mogę to zasilić od razu z sieci czy muszę robić przetwornice? Jeśli tak czy ta z tej stronki http://www.technopasje.ugu.pl/samowzbudnyhvgen.htm nada się cewki tesli, jaka będzie wtedy moc takiego zasilacza?

• Poziom 16  
    "podłączamy pod przetwornicę i podłączamy generator do źródła prądu
    stałego o napięciu od 8 do 24 V "
    Tak trudno jest przeczytać parę zdań? Jeśli już i to sprawia problem widać przecież na schemacie na podanej stronce, że układ jest zasilany prądem stałym 12-30V
  • Poziom 8  
    Tak umiem czytać, ale wolę się upewnić. Ale jak obliczyć moc takiego układu/trafa?
  • Poziom 16  
    hmmm, tu może być problem, nie mniej jednak sądzę, że 100W zasilacz wystarczy - ale to nie jest poparte żadnymi obliczeniami, tak na "oko"
  • Poziom 8  
    Czyli mój cały układ zasilania cewki tesli będzie miał moc 100W? Czy tylko sam zasilacz to przetwornicy będzie miał 100W, a na całej przetwornicy będzie inna moc?
  • Poziom 16  
    Czekaj bo teraz to już się pogubiłem, chcesz robić samą przetwornicę wysokiego napięcia aby wykorzystać np. do kuli plazmowej czy cewkę Tesli ?
  • Poziom 8  
    Dokładnie tak, potrzebuje zasilania do cewki Tesli.
  • Poziom 16  
    Ok, teraz Cie rozumiem, popraw link w pierwszym poście, za blisko dałeś przecinek - wchodzi w hiperłącze i nie działa.
    Więc do rzeczy, z układu generatora który podałeś nie wiem czy wyciśniesz nawet 50W. Zasilacz niskonapięciowy będziesz potrzebował o mocy 100W.
    Swoja drogą cewka tesli jest dość ambitnym przedsięwzięciem, poleciłbym Ci przestudiować jeszcze trochę materiału, zawsze lepiej uczyć się na cudzych błędach, tym bardziej, że konstrukcji tych jest na elektrodzie bardzo dużo, szczegółowo opisanych - nie pomyślałeś o skopiowaniu czyjegoś projektu ?
  • Poziom 8  
    Tak wzorujemy się się na schemacie z pierwszego postu. A czy nie moge tego trafa podłączyć bezpośrednio pod 220?
  • Poziom 43  
    Możesz ale grozi to spaleniem transformatora lub jego uszkodzeniem i zadzialaniem zabezpieczeń w domu. Ten transformator pracuje przy kilkudziesięciu kHz.
  • Poziom 16  
    Sugerowałbym jednak odpuścić sobie jednak budowę cewki Tesli, zbyt ambitny projekt przy braku elementarnej wiedzy nawet z zakresu czytania ze zrozumieniem.
    Cewka tesli pracuje na bardzo dużej częstotliwości, nie przy 50hz (!)
    Odpowiedź na to pytanie przewijała się już wiele razy.
    Twoja niewiedza wynika z czystego lenistwa, przeczytaj pare artykułów dopiero zabieraj się za budowę, zwyczajnie zaśmiecasz forum.
    Przepraszam za bezpośredniość ale wysokie napięcie przy 50Hz jest śmiertelnie niebezpieczne, zwyczajnie mozesz zrobić sobie krzywdę!