Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migające wyłączone żarówki energooszczędne.

07 Gru 2012 00:33 9372 11
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post

Poziom 20  
    Witam,
    zapewne źle podłączona jest instalacja elektryczna, konkretnie włącznik do światła powinien wyłączać fazę L a nie zero N. Jeśli wyłącza zero to faza idzie na stałe do lampy i często dzieje się taki efekt, że lekko mrugają żarówki energooszczędne i ledowe (przy żarowych żarówkach tak się nie dzieje bo nawet najsłabsze pobierają dużo więcej prądu) - przerabiałem ten temat u jednego klienta kilka miesięcy temu.
    Podobny efekt występuje czasami przy nieprawidłowym podłączeniu czujek ruchu - tez potrafią się same wzbudzać i włączać światło mimo braku ruchu.
    Nie bez powodu producenci oznaczają przewody kolorami i umieszczają schemat podłączenia do L i N. Bezpieczniki w szafie tez najczęściej wyłączają fazę a nie zero.

Jeśli instalacja jest nowa typu bez puszek to wszystko zapewne przełączysz w puszce włącznika, w przeciwnym wypadku będziesz musiał znaleźć puszkę i tam to przełączyć.
  • Poziom 11  
    Nie jestem fachowcem, ale u mnie żarówka energooszczędna migała gdy wyłącznik odłączał tylko fazę lub tylko zero. Zacząłem odłączać obie i żarówka przestała migać.
  • Poziom 35  
    Problemem może być podświetlanie wyłącznika. Przez neonówkę płynie malutki ale wystarczający prąd aby naładować w elektronice żarówki kondensator na jeden rozbłysk i tak w kółko.
  • Poziom 27  
    Zapewne przewód do wyłącznika biegnie równolegle z zasilającym lampę, czyli tworzą one kondensator. Taka upływność wystarczy aby
    L1U9K8A7S napisał:
    płynie malutki ale wystarczający prąd aby naładować w elektronice żarówki kondensator na jeden rozbłysk i tak w kółko.

Sytuacja dość częsta, ale niegroźna.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Ale jest to dokładnie to samo zjawisko. Prawdopodobnie kondensator ładuje się przez pojemność i/lub rezystancję izolacji między przewodami. Rozwiązaniem jest rezystor lub kondensator zamontowany na zaciskach żyrandola.
    O, pisaliśmy razem.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Kondensator - raczej stare przewody z kiepską izolacją, a może zawilgocone, lub co gorsza to skręcane druty w puszkach i co nieco nadpalone.

Kiedy był ostatnio robiony obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej, powinien pomiarowiec odwiedzać mieszkanie co pięć lat, tak jak kominiarze lub gazownicy.
  • Poziom 38  
    L1U9K8A7S napisał:
    Przewody wymieniałem na nowe niecały rok temu.

No to pozostaje założenie rezystora ok 1 MΩ na druty zasilające żyrandol i po sprawie. Możesz jeszcze zrobić taką próbę ; odłącz fizycznie przewód L w wyłaczniku . Jeżeli usterka zniknie to powodem jest słaba izolacja wyłącznika - wymiana wyłącznika pomoże .