Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migające wyłączone żarówki energooszczędne.

07 Dec 2012 00:33 12462 11
Optex
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  sunlux

  Level 20  
  Witam,
  zapewne źle podłączona jest instalacja elektryczna, konkretnie włącznik do światła powinien wyłączać fazę L a nie zero N. Jeśli wyłącza zero to faza idzie na stałe do lampy i często dzieje się taki efekt, że lekko mrugają żarówki energooszczędne i ledowe (przy żarowych żarówkach tak się nie dzieje bo nawet najsłabsze pobierają dużo więcej prądu) - przerabiałem ten temat u jednego klienta kilka miesięcy temu.
  Podobny efekt występuje czasami przy nieprawidłowym podłączeniu czujek ruchu - tez potrafią się same wzbudzać i włączać światło mimo braku ruchu.
  Nie bez powodu producenci oznaczają przewody kolorami i umieszczają schemat podłączenia do L i N. Bezpieczniki w szafie tez najczęściej wyłączają fazę a nie zero.

  Jeśli instalacja jest nowa typu bez puszek to wszystko zapewne przełączysz w puszce włącznika, w przeciwnym wypadku będziesz musiał znaleźć puszkę i tam to przełączyć.
 • Optex
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Lubię placki
  Level 11  
  Nie jestem fachowcem, ale u mnie żarówka energooszczędna migała gdy wyłącznik odłączał tylko fazę lub tylko zero. Zacząłem odłączać obie i żarówka przestała migać.
 • #5
  ziomus90210
  Level 35  
  Problemem może być podświetlanie wyłącznika. Przez neonówkę płynie malutki ale wystarczający prąd aby naładować w elektronice żarówki kondensator na jeden rozbłysk i tak w kółko.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  sq9cwd
  Level 27  
  Zapewne przewód do wyłącznika biegnie równolegle z zasilającym lampę, czyli tworzą one kondensator. Taka upływność wystarczy aby
  L1U9K8A7S wrote:
  płynie malutki ale wystarczający prąd aby naładować w elektronice żarówki kondensator na jeden rozbłysk i tak w kółko.

  Sytuacja dość częsta, ale niegroźna.
  Pozdrawiam.
 • #8
  stomat
  Level 36  
  Ale jest to dokładnie to samo zjawisko. Prawdopodobnie kondensator ładuje się przez pojemność i/lub rezystancję izolacji między przewodami. Rozwiązaniem jest rezystor lub kondensator zamontowany na zaciskach żyrandola.
  O, pisaliśmy razem.
 • #9
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kondensator - raczej stare przewody z kiepską izolacją, a może zawilgocone, lub co gorsza to skręcane druty w puszkach i co nieco nadpalone.

  Kiedy był ostatnio robiony obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej, powinien pomiarowiec odwiedzać mieszkanie co pięć lat, tak jak kominiarze lub gazownicy.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  brofran
  Level 39  
  L1U9K8A7S wrote:
  Przewody wymieniałem na nowe niecały rok temu.


  No to pozostaje założenie rezystora ok 1 MΩ na druty zasilające żyrandol i po sprawie. Możesz jeszcze zrobić taką próbę ; odłącz fizycznie przewód L w wyłaczniku . Jeżeli usterka zniknie to powodem jest słaba izolacja wyłącznika - wymiana wyłącznika pomoże .