Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spuchnięty kondensator elektrolityczny - jaki zamiennik

07 Gru 2012 09:55 4269 6
  • Poziom 9  
    W urządzeniu którym zadaniem jest ciągła praca po 3 latach spuchły 3 kondensatory 560uf/6.3V Su'scon do 105stopni.
    Ze względu że to już drugie urządzenie które po ok trzech latach wywaliło te same kondensatory chciałbym wiedzieć na jakie je wymienić aby działały dłuzej.
    Urządzenie pracuje na zewnątrz w skrzynce poddane warunkom atmosferycznym różnym.
    Zależy mi na opinii czy wymiana ich na polimerowe ma jakiś sens.
    Jakie byście polecili kondensatory elektrolityczne bardziej wytrzymałe.

Dodam że kondensatory pracują w układzie przetwornicy napięcia i jest to urządzenie RB433AH

Proszę uzupełnić tytuł postu- zgodnie z regulaminem pkt.3.1.15 [dzimi]
  • Poziom 39  
    Kondensatory na wyższe napięcie powinny się mniej grzać, ale mają większe gabaryty.
  • Poziom 30  
    Czy jest to kondensator w MikroTiku? Jeśli tak to bez problemu możesz stosować 680uf/6.3V ja takie ładuje do MT i nie ma żadnych problemów. W skrajnych sytuacjach wkładałem 1000uf/6,3V ale wtedy się długo włącza, oj baaardzo długo :)
    680uf/6,3V raczej nie będzie problemu dostać, na allegro ich od groma, bo tych oryginalnych nie znajdziesz, a do nowszych MT wkładają już właśnie 680uf/6,3V ;)

Pozdrowienia.
  • Poziom 9  
    Tu nie chodzi o problem dostania, tylko czy np. polimerowe można zastosować i czy one są lepsze od zwykłych elektrolitów pod kątem wytrzymałości.
  • Poziom 27  
    Problem wygląda na ten sam co na płytach głównych. Przypuszczalnie użyto elektrolitów tanich producentów odpowiedzialnych za tzw. plagę kondensatorową http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague
    Myślę, że powinieneś po prostu zastosować elektrolity renomowanych producentów, którzy nie oszczędzali na badaniach, takich jak Philips, Samsung, Nichicon, Panasonic, itd. Jeżeli urządzenie pracuje w podwyższonej temperaturze lub się nagrzewa, to kondensatory zdecydowanie powinny być na +105°C, bo to w dużym stopniu decyduje o długowieczności. Można też ewentualnie użyć elektrolitów na 10V jeśli tylko gabaryty na to pozwolą.
  • Poziom 12  
    Podstawą właściwego doboru kondensatora jest sprawdzenie parametrów pierwotnie użytego i zastosowanie zamiennika o takich samych lub lepszych parametrach.
    KSPRO - to nie jest ważne kto jest producentem. Co z tego, że użyjesz kondensator long life
    Nichicona, który nie jest low impedance i nie sprawdzi się w przetwornicy? Lepiej będzie użyć tańszego Lelona, czy Jamicona ale z właściwie dobranej serii. Ciekawe, że nikt z Was o tym tutaj nie wspomina tylko piszecie jakieś ogólniki. KSPRO - tak na marginsie, to nie polecaj Samsunga, bo Samsunga możesz dostać jedynie co najmniej dziesięcioletniego, bo od 10 lat Samsung nie robi kondensatorów elektrolitycznych.