Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant ecoTEC/calormatic 430 - Temp powrotu a glowice termostatyczne

07 Gru 2012 11:33 6060 13
  • Poziom 7  
    Witam,
    Nie bede pytal o szukanie krzywych grzewczych, ustawianiu sterownika, etc. bo widze ze sporo juz na ten temat napisano na tym i innych forach. Powiem tylko, ze naleze do grupy zfrustrowanych i zawiedzionych uzytkownikow.

Moje pytanie jest takie - czytajac wypowiedzi uzytkownikow i fachowcow natknalem sie na teorie, ze to jak czesto wlacza sie piec (co jak rozumiem ma przelozenie na zuzycie gazu) zalezne moze byc od temperatury powrotu. Mowa tu o regulatorze pogodowym, wiec nie jest brana pod uwage temperatura pomieszczenia. Czy jezeli to ma znaczenie to czy jest jakas regula odnosnie ustawienia glowic termostatycznych, tak zeby piec pracowal optymalnie i oszczednie?
    U mnie sa dwa pietra, na dole glowice sa odkrecone na full w salonie, w sypialniach na okolo 3 (20 C). Na gorze rowniez na 3, ale sa dwa pokoje ktore nie sa zamieszkane i tam sa zakrecone - ustawienie *. Rowniez zakrecona jest glowica w garazu i kotlowni.
    Czy takie roznorakie ustawianie glowic nie ma wplywu na temperature powrotu?

Z gory dziekuje za odpowiedz.
    Grzegorz
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli odetniesz część grzejników to powrót ma prawo być "szybciej" cieplejszy. Jeżeli odetniesz wszystkie grzejniki to powrót nigdy nie będzie ciepły, bo zamkniesz przepływ wody.
    Każdy grzejnik posiadający głowicę termostatyczną ma możliwość sterowania - obniżenia temp. pomieszczenia, bo głowica termostatyczna to indywidualny termostat pomieszczenia.
    Tam gdzie głowice są otwarte, tam temp. steruje pogodówka, lub termostat na kotle.
    Jeżeli głowica jest na 3 - 20 stop. to w pomieszczeniu cieplej nie będzie. Głowica zamyka przepływ wody po osiągnięciu temp. pomieszczenia. Więc jeżeli sterowanie pogodowe miałoby grzać do temp. 23 stop. to nie będzie możliwe.

Sterowanie TAK ale ze zrozumieniem.
  • Poziom 7  
    Dzieki za odpowiedz,

Piszesz:
    DARIUS67 napisał:
    Jeżeli odetniesz część grzejników to powrót ma prawo być "szybciej" cieplejszy. Jeżeli odetniesz wszystkie grzejniki to powrót nigdy nie będzie ciepły, bo zamkniesz przepływ wody.

Czy w moim przypadku gdzie czesc grzejnikow bedzie otwarta na maks, czesc na polowe a czesc w ogole temperatura powrotu bedzie nizsza niz w przypadku, gdyby wszystkie grzejniki byly otwarte na maksa? Z kolei gdy wszystkie grzejniki sa otwarte na maksa, czy to bedzie jakis 'sygnal' dla pieca ze trzeba mocniej grzac, czy tez to w ogole nie jest brane pod uwage jezeli chodzi o temperature do jakiej piec bedzie grzal wode i tym samym ile gazu zuzyje. Interesuje mnie czy przy pogodowce bez czujnika pokojowego bawienie sie glowicami termostatycznymi ma jakikolwiek wplyw na zuzycie gazu?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Normalne użytkowanie to Twoja instalacja. tzn. masz garderobę, wiatrołap, sypialnię - blokujesz głowicą aby nie przegrzewać tych pomieszczeń. Pokoje gościnne też lekko przydławione, garaż zamknięty, ale salon kuchnia jadalnia pokój dziecka gabinet - otwarte na maksa, i dla tych pomieszczeń szukasz krzywej grzewczej.
    Temperaturą powrotu się nie przejmuj.
  • Poziom 12  
    DARIUS67 napisał:
    szukasz krzywej grzewczej.
    Temperaturą powrotu się nie przejmuj.

Krzywa znaleziona i jest OK. Chciałbym zadać pytanie :
    Regulator jest zamontowany w kotle. Tryb ECO Auto. Pogodówka.
    Rozumiem że w takim układzie regulator zmienia temperaturę dopływu do instalacji tak jak mu podaje znaleziona krzywa. Poziom krzywej z koleii został wybrany z wielu poziomów, dla utrzymania komfortowej zadanej temperatury i wynika z właściwości cieplnych i izolacyjnych budynku.
    Jeżeli tak to :
    1. czy regulator sprawdza także temperaturę wody powrotnej i używa tego pomiaru do czegokolwiek ?
    2. czy prawdą jest że w takim układzie jw. regulator nie mierzy temperatury swojego otoczenia.
    3. czy po zamontowaniu go poza piecem możliwe do wyboru są tryby - jw pogodówka lub "termostat" i mierzenie temper. otoczenia ALE nigdy razem jednocześnie te dwa tryby ?

Pozdrawiam.
    Andrzej
  • Poziom 32  
    Mam też sterownik calormatic 430 ale w salonie. Jest w nim możliwość ustawienia jako "termostat", "korekta" jako pływ temperatury wew. oraz "brak" czyli nie bierze pod uwagę temperatury wewnętrznej.
  • Poziom 12  
    gersik napisał:
    możliwość ustawienia jako "termostat", "korekta" jako pływ temperatury wew. oraz "brak" czyli nie bierze pod uwagę temperatury wewnętrznej.

Jasne czyli :
    Ad1. - ? pytanie pozostaje. DARIUS pisze "...nie przejmuj się" - oznacza to "regulator tego nie mierzy" ?

Ad2 . Nie bierze, jest w trybie "brak" - tylko czujnik pogodowy i krzywa.

Ad3. Termostat - tylko czujnik regulatora wewnętrzny w pudełku bez krzywych i pogodowego;
    Korekta - jw. z tym, że współpracuje z pogodówką i krzywymi
    Brak - to tak, jakby był na kotle zamontowany, czyli tylko czujnik pogodowy.

To wygląda, że najlepsza jest "Korekta" bo czując temperaturę również w pokoju skoryguje parametry wyliczone z krzywej i pogodowego w sytuacji napalenia kominkiem lub silnego nasłonecznienia.

Andrzej
  • Poziom 32  
    - raczej nie mierzy (nie jestem serwisantem), im szybciej będzie ciepły powrót tym szybciej kocioł się wyłączy.
    -tylko czujnik pogodowy i krzywa grzewcza.
    - bierze pod uwagę krzywą i pogodówkę ale wyłączy kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu i włączy gdy ta temperatura się obniży.
  • Poziom 1  
    Witam
    Mam podobny dylemat.
    Mam dom parterowy jeszcze niezamieszkały. Budynek jest ocieplony z tym, że wewnątrz nie ma drzwi... wszystkie pomieszczenia pootwierane. Ogrzewanie podłogowe to salon, jadalnia, kuchnia, łazienki korytarz (podzielone na 3 strefy z własnym czujnikiem który wyłącza podłogówkę gdy zadana temp zostanie osiągnięta) oraz grzejniki 4 pokoje, kotłownia, garderoba, garaż.
    Posiadam dwa obiegi - grzejniki (krzywa 1,2) podłogówka obieg mieszany (krzywa 0,6), temp obniżenia 15C.
    Na grzejnikach ma założone głowice i ustawione tak by temp była 14-15C.
    Temperatura zadana to 14C ustawienie w pomieszczeniach gdzie jest podłogówki również 14C.

Moje pytanie jest takie...
    1. Czy jest sens nastawiać na głowicach przy grzejnikach temp 14-15C?
    2. Jak to się ma patrząc na to pod kątem zużycia gazu? Kiedy to zużycie powinno być mniejsze... z głowicami czy bez?

Wcześniej testowałem ogrzewanie bez głowic na grzejnikach zadając temp 20C i taką temp mniej więcej uzykałem w pomieszczeniach.
    Obecnie zużycie gazu jest:
    Około 8m3 na dobę przy pogodzie gdzie temp w dzień wynosi 0-4C a w nocy lekki mrozik do -3C
    Podczas ostatniego tyg gdy temp w dzień była około -5C a w nocy do -10C zużycie średnie z tygodnia wyniosło około 11,2m3 gazu.
    Czy to dużo czy mało nie wiem. Chcę podkreślić że jest to pierwszy sezon grzewczy i jeszcze w tym domu nie mieszkam więc i też nie bawię się narazie w dobór krzywej czy ewentualnie jej korektę.
  • Poziom 32  
    Mam pytanie do znawców calormatic 430. Czy jest w tym sterowniku możliwość ustawienia wyłączenia kotła przy temperaturze zewnętrznej np: 10 lub 15 stopni? Mam krzywą 0,4 i teoretycznie przy takiej tem. zew. woda w obiegu będzie miała 25 - 26 stopni. Czy jest sens aby kocioł się wtedy włączał?
  • Poziom 11  
    Co prawda mam inny sterownik (470f) ale jest tam funkcja Poziom instalatora -> Konfiguracja systemu (Obieg1/2) -> Offset trybu lato
    Ogólnie chodzi o to, że ogrzewanie przechodzi w tryb letni (tj wyłącza się) gdy temperatura zewnętrzna jest równa lub większa od zadanej.
    U mnie można offset ustawić na wartościach ujemnych, więc jak rozumuje (temp zewn równa pokojowej minus przesunięcie).
  • Poziom 32  
    U mnie też jest funkcja offset lato ale ale korekta na nim jest od 0 K do 30 K.
  • Poziom 2  
    Witam poniżej zamieszczam schemat mojej instalacji. Piec to Vaillant Eco Tec Plus, na podłogówce zawór trójdrogowy ręczny, oraz pompa obiegowa. Teraz moje pytanie mianowicie chciałbym tą instalację rozbudować i zainstalować sprzęgło i drugą pompę na obieg grzejników. Czy muszę rozszerzać instalację o jakiś moduł (np. VR61), gdzie mógłbym wpiąć czujnik temp. od sprzęgła. Prosiłbym o ewentualne propozycje zmian tego schematu. Zależy mi głównie tylko na sprzęgle i drugiej pompie. Obecnie instalacja w takim układzie pracuje całkiem nieźle jednak chciałbym móc ją lepiej wysterować.
    Z góry dziękuje za pomoc.
    Vaillant ecoTEC/calormatic 430 - Temp powrotu a glowice termostatyczne