Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd wariuje i nie tylko....

07 Gru 2012 11:49 1152 8
  • Poziom 7  
    Witam. Z góry przepraszam jak wiadomość nie napisałem tym dziale co potrzeba jestem nowy na forum i chciałem uzyskać poradę odnośnie moich problemów z komputerem. Sprawa wygląda następująco. Od jakiegoś czasu samoczynnie otwiera mi się napęd dvd, czasem dwa razy dziennie sie wysunie ,czasem raz na tydzien, roznie. Dodatkowo od jakiegos tygodnia nie zapamietuje mi sie godzina na komputerze, ustawie godzine, moge robic aktualizacje z internetu a i tak wylacze komputer, wlacze za pare godzin i jest godzina ktora byla przy wylaczeniu. Czytalem ze mozetobyc wina jakies bateryjki na plycie glownej lub biosu. I jeszcze trzeci problem.... Komputer od kilku dni zaczal glosniej dzialac... wydaje mi sie ze jest to wina wiatraczka, sciagnalem taki problem juz nie pamietam nazwy.... sluzy on do oslabienia obrotow wiatraczka ale jakby nie dzialal u mnie, nic to nie dalo, a jezeli dobrze widzialem to szybkosc obrotow byla chyba kolo 23 tys, to chyba zbyt wiele.... ja sie na tym tak nie znam takze jezeli bym mogl prosic o jakas podpowiedz czy te trzy problemy sa ze soba powiazane czy kazdy to co innego... Czy moze glosnosc to wina zasilacza ze daje zbyt duze napiecie, przez co naped sie wysuwa czasami i komputer dziala glosniej? Prosze o pomoc.

Dodano po 5 [minuty]:

Dodam jeszcze ze od wczoraj pokazuje mi sie jakis komunikat chyba odnosnie biosu przy wlaczeniu komputera, jak nacisne f1 to przechodzi dopiero dalej do systemu.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 30  
    Podaj model płyty głównej. Napisz też coś o zasilaczu. Podaj także model napędu optycznego.

Napisz też, czy komputer jest czysty w środku, czy jednak jest zakurzony (np. kożuszek kurzu pod wentylatorem na radiatorze CPU).
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 7  
    Płyta główna to ASUS P5VD2-MX P4M890, Zasilacz Altis ATX-300PT (EC), 300W, ATX 12V, PFC, napęd DVD RW Samsung SH - S182D. Wentylator jak i radiator czyscilem 2 dni temu takze wszystko jest czyste bo tez myslalem ze przez kurz ale nie pomoglo. Jeszcze dodam ze przy wlaczaniu komputera wyczytalem komunikat: checksun error - defaults loaded i dopiero jak nacisne F1 to idzie dalej to windowsa i nie wiem czy to istotne ale w opcjach zasilania w zakladce zasilacz ups taki komunikat jesT: Usługa UPS jest aktualnie zatrzymana.
  • Poziom 30  
    To jakiś składak z marketu jest, że Altisa masz w środku?

Co do zegarka i F1 przy uruchamianiu - wymień bateryjkę, skonfiguruj BIOS ponownie, zapisz opcje i po temacie..

Z tym otwieraniem napędu to jest tak, że jest on zapewne uszkodzony, ale wymień, gdy się powtórzy po wymianie zasilacza (podmień na parę dni tego szrota co masz).
  • Poziom 7  
    Nie, komputer kupowalem z sklepie Vobis juz jako caly, nie na czesci. Wymienie, tylko dziwi mnie ze godzina zla jest pokazywana od 2 tygodni gdzies a komunikat przy uruchamianiu pokazuje sie dopiero od 2-3 dni. A kiedy wymienie bateryjke to nie strace zadnych danych itp? Konfiguracja biosu to prosta sprawa? A czego przyczyna moze byc glosniejsza praca komputera? To jest tak ze kiedys tylko momentami glosniej dzialal jak na przyklad bylo cos akurat wlaczane na komputerze a teraz jest tak non stop. Nie wiem czy to nie wina zbyt wysokich obrotow wentylatora, ale tez czy mozliwe zeby same tak podskoczyly nagle? Przez uszkodzony zasilacz tez komputer moze glosniej dzialac, moze powinienem sprawdzic napiecie w nim?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Vobis to ta sama fabryka (PC Factory), różni się takowy komputer ceną i obudową, środek taki sam jak te z marketów ;-)

Te Samsungi wymienia się w tych komputerach regularnie, one się czasem właśnie tak psują.

Co do bateryjki, to sama jej wymiana powinna pomóc, raczej nie ma problemu z MOBO.

edit: po wymianie bateryjki po prostu wejdź do BIOS i zapisz zmiany (godzina, kolejność uruchamiania (CD/HDD) i zapisz zmiany.
  • Poziom 7  
    Aha, to nie wiedzialem tego :-) Wiec naped bede musial po prostu wymienic , bo raczej mozliwosci podpiecia na pare dni innego zasilacza nie mam. Dzieki za pomoc. Intryguje mnie tylko ten glosniejszy niz zwykle dzwiek z pudla... Ale mowi sie ze komputer jak juz ma swoje lata to po prostu glosniej zaczyna dzialac i taka jego natura.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Zapewne któryś wentylator się wyeksploatował.

Możesz to namierzyć gdy delikatnie przytrzymasz łopatki wentylatorów (pędzelek z miękkim włosiem się nada). Przestanie hałasować gdy zatrzymasz ten wadliwy.

Masz tam 3 wentylatory (CPU, zasilacz, obudowa) + 1 na karcie graficznej (jeśli jest).
  • Poziom 7  
    Ok, dzieki wielkie raz jeszcze za pomoc.