Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gorenje HEC 788 E IX - nie nie działa piekarnik

adam220 07 Dec 2012 13:11 6060 1
Wago
 • #1
  adam220
  Level 14  
  Witam,
  działa płyta a piekarnik kompletnie martwy, nie zapala się nawet kontrolka piekarnika.

  Przydałby się schemat a przynajmniej rysunek "eksplodujący".
  Wiem z podobnego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2185406.html
  że zasilanie piekarnika idzie z zegara i od tego chciałbym zacząć.
  Jak się zabrać za rozbiórkę?
  Czy należy zdjąć płytę czołową (tę z okienkiem na zegar i klawiaturą) ?
  Czy zdejmuje się odkręcając wkręty od dołu (widziałem 2szt) czy jeszcze coś?
  Czy zasilanie dla piekarnika wychodzące z wnętrza zegara pochodzi z przekaźnika czy jakiegoś półprzewodnika?
 • Wago
 • #2
  Gorenje Professional
  Level 12  
  Płyta jest przykręcona za pomocą 4 wkrętów, które znajdują się w górnych narożach boków kuchni. Po odkręceniu wkrętów będzie można uzyskać dostęp do wnętrza urządzenia. Należy uważać przy demontażu płyty na wiązkę elektryczną, która biegnie w głąb urządzenia.

  Po zdemontowaniu płyty roboczej będzie widoczna konstrukcja urządzenia. elementy, które potencjalnie mogą być odpowiedzialne za opisane uszkodzenie to "zegar" i wyłącznik funkcji piekarnika( wyłącznik selekcyjny). Te dwa elementy montowane są do panelu przedniego. Statystycznie bardziej prawdopodobne jest, że uszkodzony jest wyłącznik funkcji piekarnika niż "zegar". Zazwyczaj w przypadku zdemontowania któregoś z w/w wymienionych elementów nie ma potrzeby demontażu panela przedniego w którym są osadzone, chyba, że ktoś robi to pierwszy raz, aby uzyskać lepszy dostęp do w/w elementów, uzna że zdemontowanie panela przedniego będzie lepszym rozwiązaniem. Gdyby była konieczność zdemontowania panela przedniego, to panel przedni jest przytwierdzony do reszty urządzenia, na górnej krawędzi w prawym i lewym przednim narożniku albo za pomocą dwóch wkrętów, albo za pomocą wypustów przypominających zatrzask. Dodatkowo, po otwarciu drzwi piekarnika patrząc od dołu ku górze będą widoczne wkręty

  które mocują panel przedni do korpusu urządzenia. Po wykręceniu tych wkrętów będzie możliwe zdemontowanie panela przedniego.

  Wyłącznik funkcji piekarnika można odkręcić od panelu przedniego po zdjęciu pokrętła. Pod pokrętłem powinny być dwa wkręty. Po ich wykręceniu wyłącznik funkcji piekarnika będzie utrzymywany tylko za pomocą przewodów instalacji elektrycznej urządzenia. Od wewnętrznej strony panela przedniego będzie również widoczny sposób mocowania "zegara".

  Zazwyczaj "zegar" jest wciśnięty na zasadzie zatrzasków do wspornika, który z kolei przykręcony jest do panela przedniego.

  Należy sprawdzić czy zasilanie wychodzi z "zegara" na przełącznik funkcji, jeśli tak to "zegar" jest ok. Następnie należy sprawdzić w jakim stanie jest wyłącznik funkcji piekarnika, tzn., czy nie ma widocznych osmaleń świadczących o iskrzeniu na stykach, czy wszystkie styki wyłącznika.