Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autonomiczny robot mobilny

trialmen 07 Gru 2012 13:52 3210 1
  • Witam wszystkich. Chciałem się pochwalić moim projektem inżynierskim. Jest to robot wykonany w oparciu o stare autko RC. Silnik napędu i skrętu sterowany jest bezpośrednio z wyprowadzeń mikrokontrolera, sygnał jest wzmacniany przez dwa mostki H.Wyposażyłem robota w dwa odległościowe czujniki cyfrowe Sharp GP2Y0D340K, jeden z przodu umiejscowiony na serwomechanizmie, który obracany jest 60 stopni w lewo i prawo, a drugi z tyłu. Dodatkowo z przodu jest listwa zderzeniowa z trzema swichami. Nad wszystkim czuwa mikrokontroler ATmega8. Podstawowe działanie polega na zatrzymaniu przed przeszkodą, obróceniem serwa razem z czujnikiem o kąt 10 stopni i sprawdzeniem czy przeszkoda dalej jest przed czujnikiem, jeżeli jest obraca serwo o kolejne 10 stopni i tak do momentu gdy nie będzie przeszkody. Promień skrętu jest uzależniony od kąta wychylenia serwa. Jeżeli przeszkoda jest i z lewej strony i z prawej robot zawraca awaryjnie (małe ruchy do przodu i tylu ze skręconymi kołami)

Autonomiczny robot mobilny Autonomiczny robot mobilny

Autonomiczny robot mobilny
    Autonomiczny robot mobilny Autonomiczny robot mobilny

Tu jest film przedstawiający działanie:
    http://www.youtube.com/watch?v=wz7wjxBFlA0&feature=plcp

Czekam na opinie.
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    trialmen
    Poziom 8  
    Specjalizuje się w: elektronika i telekomunikacja
    trialmen napisał 26 postów o ocenie 1, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście TG. Jest z nami od 2011 roku.
    Freddy
    Poziom 43  
    Poprosimy o dokładniejsze opisy, z powyższego nic nie wynika.