Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć 4 halogeny po 20W, z transformatorem 60W.

07 Gru 2012 14:07 1863 13
  • Poziom 10  
    Witam!
    Tak jak w temacie mam problem z podłaczeniem halogenów 12V. Jest ich 4 po 20W, a do dyspozycji mam dwa transformatory po 60W. Mam pytanie jak to podłączyć?
  • Poziom 39  
    A napięcie trafa jest 12V?
  • Poziom 10  
    Może podam wszystkie dane jakie są wypisane na nim.
    PRI: 230V~ 50 Hz 0,25A
    SEC: 11,4V~ eff. 4,9A Max.60VA
    No cos i ta to chyba niepotrzebne.
  • Poziom 31  
    Po dwa do każdego transformatora.
  • Poziom 10  
    A jak je połączyć ze sobą żeby były zasilane z jednej wtyczki do gniazdka?
  • Poziom 39  
    Transformatory połącz równolegle.
  • Poziom 10  
    Jak podłączyć 4 halogeny po 20W, z transformatorem 60W.

Coś takiego?
  • Poziom 29  
    Po stronie pierwotnej coś takiego. Łączenie uzwojeń po stronie wtórnej nie jest wskazane, bo w przypadku uszkodzenia uzwojenia w jednym transformatorze, drugi przejmie całe obciążenie i również się uszkodzi w skutek przeciążenia.
  • Poziom 10  
    gilus1 napisał:
    Po stronie pierwotnej coś takiego. Łączenie uzwojeń po stronie wtórnej nie jest wskazane, bo w przypadku uszkodzenia uzwojenia w jednym transformatorze, drugi przejmie całe obciążenie i również się uszkodzi w skutek przeciążenia.

A dozwolone? Jeśli by się popsuło kiedyś tam, to by się następnym razem o większej mocy kupiło. :)
  • Poziom 29  
    Dozwolone, ale uważaj, bo możesz zrobić zwarcie. Jak jak połączysz je "przeciw-równolegle" to wywołasz zwarcie na wtórnym. Łącz uzwojenia wg zasady: początek uzwojenia z początkiem, koniec z końcem (zasada obowiązuje zarówno dla uzwojenia pierwotnego jak i wtórnego). Oczywiście oba transformatory muszą być jednakowe, bo inaczej popłyną prądy wyrównawcze obciążające dodatkowo transformator.
  • Poziom 25  
    Tak, a transformatory oba są identyczne, mają identyczne opóźnienie fazowe i identyczne napięcie na wtórnych... nie ryzykowałbym. Niewskazane jest łączenie wtórnych równolegle i tyle.
    Zasil jedną parę halogenów z jednego transformatora a drugą z drugiego i po problemie. Halogeny w parze równolegle.

Pozdrawiam,
    GSM
  • Poziom 10  
    gilus1 napisał:
    Dozwolone, ale uważaj, bo możesz zrobić zwarcie. Jak jak połączysz je "przeciw-równolegle" to wywołasz zwarcie na wtórnym. Łącz uzwojenia wg zasady: początek uzwojenia z początkiem, koniec z końcem (zasada obowiązuje zarówno dla uzwojenia pierwotnego jak i wtórnego). Oczywiście oba transformatory muszą być jednakowe, bo inaczej popłyną prądy wyrównawcze obciążające dodatkowo transformator.

Podłączyłem nic nie myląc i przy pierwszym włączeniu coś strzeliło w tym transformatorze, ale wszystko działa i wszystkie halogeny się świecą. Co to mogło być?

GSM napisał:
    Tak, a transformatory oba są identyczne, mają identyczne opóźnienie fazowe i identyczne napięcie na wtórnych... nie ryzykowałbym. Niewskazane jest łączenie wtórnych równolegle i tyle.
    Zasil jedną parę halogenów z jednego transformatora a drugą z drugiego i po problemie. Halogeny w parze równolegle.

Pozdrawiam,
    GSM

Zanim to przeczytałem to już założyłem.
  • Poziom 25  
    Razor1711 napisał:
    Podłączyłem nic nie myląc i przy pierwszym włączeniu coś strzeliło w tym transformatorze, ale wszystko działa i wszystkie halogeny się świecą. Co to mogło być?

To mógł być wbudowany w transformator bezpiecznik - podłączyłeś je źle najwyraźniej.
    Odepnij wszystko i sprawdź czy jeden z transformatorów "przypadkiem" nie przestał podawać napięcie. Jeśli tak się stało to jest nieciekawie bo wtedy cztery halogeny przeciążają jeden pozostały transformator.

Pozdrawiam,
    GSM
  • Poziom 10  
    Nie no sprawdzałem przed chwilą i niby wszystko się zgadzało. Dobra nie kombinuje, zamówię transformator 100w. :P
    Pozdrawiam.