Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw Isophon - obudowa zamknięta (?) i pytanie o zwrotnice

morgoth86 07 Gru 2012 14:19 6123 8
  • #1 07 Gru 2012 14:19
    morgoth86
    Poziom 8  

Witam serdecznie!

Na początku postaram się dokładnie opisać aktualny stan, w jakim sprawy się mają i mam nadzieję, że nie zniechęcę Was przydługim postem.

Otóż stałem się szczęśliwym posiadaczem zestawu głośników Isophon:
    - PSL 245/35 4 Ohm AlNiCo - fragment katalogu z 1976r. Zestaw Isophon - obudowa zamknięta (?) i pytanie o zwrotnice
    - KM 13/150 4 Ohm - fragment katalogu z tym średniotonowcem Zestaw Isophon - obudowa zamknięta (?) i pytanie o zwrotnice
    - KK 10 4 Ohm - j.w. Zestaw Isophon - obudowa zamknięta (?) i pytanie o zwrotnice

Do tego posiadam oryginalne zwrotnice Isophona (FW5 4 Ohm, foty załączone) oraz gałki do regulacji wysoko- i średniotonowców MLG 10. Schemat Katalog Regulacja

Jedyne parametry, jakie posiadam dla głośników to te z katalogów.

Dodam również, że będą to pierwsze kolumny, jakie będę budował. Nie dysponuję warsztatem ani odpowiednimi narzędziami, więc wycinanie ścianek, otworów i podfrezowań na głośniki zostanie zlecone w zakładzie stolarskim (znacie może jakiś dobry w Pabianicach? :) )

Mam zamiar zrobić podłogowe kolumny z obudową zamkniętą z MDF 19mm i mam kilka pytań:
    1. Jakie wymiary powinna mieć obudowa? W katalogu Isophona do takiego zestawu polecają 30-35l. Preferowałbym obudowę wąską, raczej wysoką. Zestaw Isophon - obudowa zamknięta (?) i pytanie o zwrotnice

2. Głośniki średnio i wysokotonowe mają dość "wystające" przody (patrz zdjęcia, ok. 15mm) - zastanawiałem się, czy nie lepiej byłoby zrobić podfrezowań w kształcie płytki mocującej (kwadrat z zaokrąglonymi rogami) od wewnętrznej strony obudowy i przykręcić je "od wewnątrz" tak, by przód głośników był równo z przednią ścianką? Głośnik niskotonowy będzie przykręcony od zewnątrz, normalnie. Uzyskałbym wtedy również efekt "cofnięcia" głośnika wysokotonowego - przy przykręcaniu od zewnątrz wystawałby przed głośnik niskotonowy.
    3. Jak składać obudowy? W internecie znalazłem dwie metody - aby przednią i tylną ściankę "wpuszczać" do środka obudowy i mocować do profili jak pokazano tutaj lub przyklejać/przykręcać całą ściankę do skręconej ramy tak jak tutaj
    4. Zastanawiam się nad rozmieszczeniem głośników w kolumnie - na jakiej wysokości powinny być, jakie odstępy między nimi. Skłaniałbym się również do odsunięcia głośników średnio i wysokotonowych ku jednej ze ścian - dyfrakcja i miejsce na regulatory.

I teraz pytania odnośnie zwrotnic:
    1. Na pewno wyschły w nich kondensatory elektrolityczne. Znam ich pojemność (47uF i 22uF) i napięcia (35V prąd zmienny - tak to jest opisane w katalogu), jednak nie ma na nich żadnego oznaczenia biegunowości. Myślę, że są to kondensatory bipolarne, więc czy taki byłby ok? W katalogu isophona napisali jeszcze, że są to kondensatory mało-stratne (verlustarm).
    2. Czytałem, że kondensatory foliowe nie starzeją się - czyli tego najmniejszego nie trzeba wymieniać? Lepsze zdjęcia kondensatorów zrobię wieczorem.

Na początku to tyle, podejrzewam, że z biegiem czasu będę uszczegóławiał moje pytania np. o rozmieszczenie głośników.
    Dodam również, że przeczytałem już FAQ oraz polecane tematy o budowie DIY, więc nie odsyłajcie mnie od razu do tych zbiorczych tematów.

0 8
  • #2 07 Gru 2012 15:16
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Gru 2012 00:19
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Głośniki średnio i wysokotonowe mają dość "wystające" przody (patrz zdjęcia, ok. 15mm) - zastanawiałem się, czy nie lepiej byłoby zrobić podfrezowań w kształcie płytki mocującej (kwadrat z zaokrąglonymi rogami) od wewnętrznej strony obudowy i przykręcić je "od wewnątrz" tak, by przód głośników był równo z przednią ścianką? Głośnik niskotonowy będzie przykręcony od zewnątrz, normalnie. Uzyskałbym wtedy również efekt "cofnięcia" głośnika wysokotonowego - przy przykręcaniu od zewnątrz wystawałby przed głośnik niskotonowy.

Podfrezownia korzystnie wpływają na charakterystykę przenoszenia, a więc na brzmienie (sprawdzałem "nausznie", pomiary są gdzieś w sieci, niestety nie mam adresu tej strony pod ręką). Zastanów się tylko, czy będziesz mógł wyjąć głośniki gdy przykręcisz je od wewnątrz?

Co do klejenia obudowy - zrób to "normalnie" (drugi sposób). Zadbaj o dużą sztywność konstrukcji. Dlaczego? http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_mgGmrqTf08
    Cytat:

4. Zastanawiam się nad rozmieszczeniem głośników w kolumnie - na jakiej wysokości powinny być, jakie odstępy między nimi. Skłaniałbym się również do odsunięcia głośników średnio i wysokotonowych ku jednej ze ścian - dyfrakcja i miejsce na regulatory.

Zrób symulację w edge http://www.tolvan.com/index.php?page=/edge/edge.php

0
  • #4 10 Gru 2012 16:26
    morgoth86
    Poziom 8  

Witam,

Dzięki za odpowiedzi! Jeśli chodzi o zwrotnicę to nie mam już więcej pytań - wymienię kondensatory na Cross Capy Jantzena - chciałem się ładować w elektrolity, ale pomyślałem, że za chwilę pewnie bym je wymieniał, a koszt MKP nie jest aż tak wielki.

Co do głośników średnio i wysoko tonowych - jedyną możliwością wyjęcia ich po przykręceniu od wewnątrz będzie wyjmowanie głośnika niskotonowego - myślę, że może tak być - nie będę raczej bardzo często rozkręcał kolumn, jak już je złożę.

Tomq, Edge'm postaram się pobawić, jak tylko uda mi się go jakoś pojąć ;).

Pozostaje jeszcze pytanie o kształt i wymiary kolumn - prosiłbym o podpowiedzi, gdyż jestem trochę zielonkawy :]. Chodzi mi głównie o głębokość kolumn (czy są jakieś minima, maxima?), objętość (ta polecana 30-40 litrów jest ok?).

Tomq, kolumny z Twojego awatara bardzo przypominają to, jak zawsze wyobrażałem sobie , jakie chciałbym mieć kolumny - wysokie "słupki" właśnie.

0
  • #5 10 Gru 2012 17:51
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:

Dzięki za odpowiedzi! Jeśli chodzi o zwrotnicę to nie mam już więcej pytań - wymienię kondensatory na Cross Capy Jantzena - chciałem się ładować w elektrolity, ale pomyślałem, że za chwilę pewnie bym je wymieniał, a koszt MKP nie jest aż tak wielki.

Oczywiście, że lepiej wstawić MKT/MKP niż elektrolity. Nie muszą być od razu
    "czarne jantzeny" - na Allegro można spotkać dobre niedrogie kondensatory.

Cytat:
    Tomq, Edge'm postaram się pobawić, jak tylko uda mi się go jakoś pojąć Wink.

Jak masz jakieś pytania to pisz śmiało.
    Cytat:

Pozostaje jeszcze pytanie o kształt i wymiary kolumn - prosiłbym o podpowiedzi, gdyż jestem trochę zielonkawy :]. Chodzi mi głównie o głębokość kolumn (czy są jakieś minima, maxima?), objętość (ta polecana 30-40 litrów jest ok?).

Nie ma raczej jakiś ograniczeń (poza stroną estetyczną), zalecane jest jedynie by unikać przekroju kwadratu - gdzie ścianki są w tej samej odległości od siebie, a więc rezonanse z danej długości fali się kumulują. Nie możesz zrobić za wysokich, bo głośnik wysokotonowy promieniuje słabiej pod kątem. Gdy więc nie będzie na wprost słuchacza to będizesz miał osłabioną nieco najwyższą oktawę (choć czasem się tak celowo robi, z różnych powodów).
    Cytat:

Tomq, kolumny z Twojego awatara bardzo przypominają to, jak zawsze wyobrażałem sobie , jakie chciałbym mieć kolumny - wysokie "słupki" właśnie.

Po nich zostały już tylko wspomnienia. Miały wymiary 21x24x100.

0
  • #6 11 Gru 2012 22:45
    morgoth86
    Poziom 8  

Kondensatorów poszukam jeszcze, jak do tej pory natrafiłem tylko na Jantzeny lub inne jeszcze droższe.

Wracając do Edge - rozumiem, że szukając "najlepszego miejsca na głośniki średnio- i wysokotonowe powinienem kierować się wykresem obrazującym wpływ obudowy - czyli im bardziej "płaski" wykres, tym lepiej? Na załączonym obrazku cztery przypadki:
    1. Curve 1 to głośnik średniotonowy na środku (bez kompensacji)
    2. Curve 2 to głośnik średniotonowy z boku obudowy (bez kompensacji)
    Curve 3 i 4 to analogiczna sytuacja, tylko że z kompensacją.
    Rozumiem, że krzywa 2 i 4 są lepsze niż 1 i 3 i powinienem szukać takiego miejsca, gdzie wykres będzie posiadał najmniejsze amplitudy w interesujących mnie częstotliwościach (zwrotnica 900/3500 MHz)?

Dużo zależy od średnicy głośnika - czy w przypadku kopułkowych brać tylko średnicę kopułki, czy cały głośnik?

I jeszcze pytanie o tą nieszczęsną pojemność - czy nie znając parametrów TSP głośnika można ją jakoś oszacować? Czy kierować się sugerowanymi przez producenta danymi (w zależności od katalogu 40-60l, 35-40l, 30-35l)? Chciałbym, by kolumny miały 110cm wysokości, co przy szerokości 29cm (tak "akurat" na PSL 245) i głębokości powiedzmy 25cm daje nam około 56-57 litrów, czyli teoretycznie za dużo.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem.

0
  • #7 12 Gru 2012 21:58
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Kondensatorów poszukam jeszcze, jak do tej pory natrafiłem tylko na Jantzeny lub inne jeszcze droższe.

Wpisz mkp albo mkt w wyszukiwarkę i na pewno jakieś znajdzie.

Cytat:

Wracając do Edge - rozumiem, że szukając "najlepszego miejsca na głośniki średnio- i wysokotonowe powinienem kierować się wykresem obrazującym wpływ obudowy - czyli im bardziej "płaski" wykres, tym lepiej?

Tak.

Cytat:

Na załączonym obrazku cztery przypadki:
    1. Curve 1 to głośnik średniotonowy na środku (bez kompensacji)
    2. Curve 2 to głośnik średniotonowy z boku obudowy (bez kompensacji)
    Curve 3 i 4 to analogiczna sytuacja, tylko że z kompensacją.
    Rozumiem, że krzywa 2 i 4 są lepsze niż 1 i 3 i powinienem szukać takiego miejsca, gdzie wykres będzie posiadał najmniejsze amplitudy w interesujących mnie częstotliwościach (zwrotnica 900/3500 MHz)?

Tak. Kompensacje zwykle robi się "wbudowana" w zwrotnice, dlatego jeśli masz już gotową zwrotnice to i rozmieszczenie głosników powinno być takie samo.
    Cytat:

Dużo zależy od średnicy głośnika - czy w przypadku kopułkowych brać tylko średnicę kopułki, czy cały głośnik?

Tylko kopułki.
    Cytat:

I jeszcze pytanie o tą nieszczęsną pojemność - czy nie znając parametrów TSP głośnika można ją jakoś oszacować? Czy kierować się sugerowanymi przez producenta danymi (w zależności od katalogu 40-60l, 35-40l, 30-35l)? Chciałbym, by kolumny miały 110cm wysokości, co przy szerokości 29cm (tak "akurat" na PSL 245) i głębokości powiedzmy 25cm daje nam około 56-57 litrów, czyli teoretycznie za dużo.

To lepiej, że za dużo. Będziesz miał miejsce na wzmocnienia. Możesz też wydzielić miejsce robiąc dodatkową komorę.

0
  • #8 13 Gru 2012 11:07
    morgoth86
    Poziom 8  

Cytat:
    To lepiej, że za dużo. Będziesz miał miejsce na wzmocnienia. Możesz też wydzielić miejsce robiąc dodatkową komorę.

I tak chyba zrobię. Tak jak pisałem, planuję kolumny o wymiarach WxSxG 110x29x25 cm. Trochę będą koślawe (wydaje mi się, że moda zmierza w kierunku kolumn, które są węższe i głębsze), ale mi i tak się będą podobać :D. Czy odległość tylnej ścianki od głośników ma jakieś znaczenie? Dopytuję o to z racji obserwowanej mody na głębokie kolumny - czy ma to jakieś uzasadnienie akustyczno-fizyczne, czy jedynie wizualne?

Przy podanych wyżej wymiarach, komora wydzielona na wysokości ok. 35-40 cm od ziemi (dająca wysokość wyższej części ok 75-70 cm) daje pojemność 35-38 litrów, co odejmując "pojemność głośnika" (displacement) i wzmocnienia powinno dać pożądaną i sugerowaną przez producenta (co prawda w latach 70:)) objętość (czyli coś w okolicy 35l).

Teraz czas na fundamentalne pytanie - czy będzie dobrze? :)

0
  • #9 21 Gru 2012 10:27
    morgoth86
    Poziom 8  

Czołem!

Narysowałem sobie z CAD-zie przednią ściankę jednego głośnika - spójrzcie proszę na rysunek.

Umieszczenie głośników podyktowane jest wykresami z Edge, które są na rysunku poniżej. Odpowiednio dla średnich i wysokich tonów.
    Zestaw Isophon - obudowa zamknięta (?) i pytanie o zwrotniceZestaw Isophon - obudowa zamknięta (?) i pytanie o zwrotnice

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo