Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatorki NIMH 1,2V zamiast baterii alkalicznych 1,5V

ajednaknie 07 Gru 2012 14:32 5643 9
  • #1 07 Gru 2012 14:32
    ajednaknie
    Poziom 7  

Witam,
    czy wkładając do urządzenia, które zasilane jest bateriami alkalicznymi 1,5V akumulatorki Nimh 1,2V ryzykuje się uszkodzenie elektroniki?
    Mam czujnik temperatury, wilgotności itd. do stacji meteorologicznej zasilany wg. instrukcji bateriami AA 1,5V. Nie wiem czy kupić ładowalne baterie alkaliczne czy też mogę śmiało spróbować ze zwykłymi akumulatorkami Nimh?
    Jestem laikiem w tych kwestiach. Udało mi się znaleźć informacje, że w trakcie rozładowywania baterii alkalicznych napięcie spada, więc wydaje mi się, że mogę spróbować z akumulatorkami bez ryzyka trwałych uszkodzeń, niemniej wolę zapytać specjalistów.

0 9
  • #2 07 Gru 2012 14:59
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Gru 2012 15:02
    basstec
    Poziom 34  

Do urządzeń, które pobierają małą ilość energii jak zegarki czy takie termometry zastosuj akumulatorki np. sanyo eneloop czy gp re-cyco, mają bardzo mały współczynnik samorozładowania, potrafią trzymać energię nawet 3 lata po naładowaniu jeżeli nie są używane.

0
  • #4 07 Gru 2012 21:22
    Pawel2420
    Poziom 30  

Akumulatory NiMH nie zbyt dobrze nadają się do termometru. Przy niewielkim poborze prądu będzie w nich dominowało zjawisko samo rozładowania. Nie nadają się też do pracy w niskich temperaturach. Dla wspomnianych tu Sanyo eneloop parametr oznaczony jako "Discharge Condition" wynosi 0°C - 50°C

Produkowane tzw. baterie ładowalne. Czasem są oznaczane są skrótem RAM. Mają napięcie 1.5V i idealnie nadają się do urządzeń pobierających mały prąd i pracujących w szerokim zakresie temperatur. Mimo niskiej ceny te ogniwa nie są zbyt popularne. Stosunkowo duża rezystancja wewnętrzna znacznie ogranicza zakres ich zastosowań.

0
  • #5 07 Gru 2012 23:49
    basstec
    Poziom 34  

Nie patrzył bym na parametry kolego bo od dawna wiadomo, że przy -15 na normalnych akumulatorkach aparatem zrobisz kilka zdjęć i po nich to na eneloopy niska temperatura nie ma dużego wypływu i ich wydajność niewiele spada. Poza tym przy tak małym poborze prądu można przyjąć pewnie parametr dla przechowywania a samorozładowanie w najnowszych ogniwach można powiedzieć prawie nie występuje, po 5 latach jest 70%. energii!

0
  • #6 08 Gru 2012 07:10
    kkknc
    Poziom 42  

Do stacji akumulatorki się nie nadają. Wiem to z własnego doświadczenia. Latem jest w miarę OK, ale dość szybko zapala się kontrolka słabej baterii i spada zasięg. Zimą niestety kicha totalna dlatego dałem baterie.

0
  • #7 08 Gru 2012 07:58
    Pawel2420
    Poziom 30  

basstec napisał:
    Nie patrzył bym na parametry kolego bo od dawna wiadomo, że przy -15 na normalnych akumulatorkach aparatem zrobisz kilka zdjęć i po nich to na eneloopy niska temperatura nie ma dużego wypływu i ich wydajność niewiele spada.

Sformułowanie "niska temperatura nie ma dużego wypływu i ich wydajność niewiele spada." można potraktować jedynie jako nic nie mówiący slogan reklamowy. Proponuję opierać się na konkretnych parametrach oficjalnie podanych przez firmę Sanyo dostępnych np. na http://eneloop.pl/t/51,dokumentacja_techniczna..

0
  • #8 08 Gru 2012 09:57
    kkknc
    Poziom 42  

Pawel2420 napisał:

Sformułowanie "niska temperatura nie ma dużego wypływu i ich wydajność niewiele spada." można potraktować jedynie jako nic nie mówiący slogan reklamowy.

Ma i to duże w ujemnych temperaturach spada wydajność prądowa ogniwa. Przejrzyj te swoje charakterystyki.

0
  • #9 08 Gru 2012 10:39
    basstec
    Poziom 34  

kkknc napisał:
    Do stacji akumulatorki się nie nadają. Wiem to z własnego doświadczenia.
    Przetestuj eneloopy, ja od kiedy kupiłem pierwszy komplet nie używam innych, w każdym urządzeniu na baterie je mam i są wprost idealnym kompromisem.

basstec napisał:
    niska temperatura nie ma dużego wypływu i ich wydajność niewiele spada.

Kolego Pawel2420, zobacz sobie wykres pojemności przy danej temperaturze eneloopów http://www.eneloop.com.pl/wydajnosc.html i do tego dodaj bardzo niski współczynnik samorozładowania. Nie wierzysz nie musisz, kup na testy i sam się przekonaj to przestaniesz teoretyzować.
    Jakoś dziwne, że bardzo dużo ludzi zajmujących się zawodowo fotografią do lamp i gripów (jeżeli jest opcja montażu aku) używa eneloopów ze względu na ich wydajność przy niskich temperaturach oraz to, że są zawsze gotowe do pracy i nie trzeba pamiętać o ładowaniu przed każdym wyjściem z lampą.

0
  • #10 08 Gru 2012 11:35
    Pawel2420
    Poziom 30  

Dyskusja coraz bardziej odbiega od pierwotnego tematu. Moim zdaniem akumulatory NiHM nie za bardzo się nadają do zasilania urządzeń pobierających mało prądu i pracujących w niskich temperaturach. Szczególnie tych przewidzianych do zasilania przez baterie 1.5V. Nie neguję tego, że Sanyo eneloop mogą być idealne do aparatów cyfrowych, lamp błyskowych itp. Autorowi pytania chodziło jednak o termometr. Dla ujemnych temperatur napięcie na 100% naładowanym akumulatorze będzie podobne jak na całkowicie rozładowanej baterii.
    Wspomniałem tu o tzw. bateriach ładowalnych. W temperaturze pokojowej mają napięcie 1.5V i spada ono nieznacznie wraz z temperaturą. Praktycznie nie występuje w nich efekt samorozładowania. Zapewne są też znacznie tańsze niż akumulatory NiMH. Uważam, że będą one lepsze do termometru niż akumulatory NiMH. Tu jest jakiś opis: http://us.100y.com.tw/pdf_file/env_cp_inst.pdf

2
  Szukaj w 5mln produktów